Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przywrócenie plików ze sformatowanej partycji?

Pawelawe 13 Kwi 2018 03:33 819 23
  • #1 13 Kwi 2018 03:33
    Pawelawe
    Poziom 12  

No witam, ostatnio przez przypadek sformatowałem nie tą partycje co trzeba.

Teraz po próbuje jej otwarcia wyskakuje taki błąd:
    Przywrócenie plików ze sformatowanej partycji?ge3gh.jpg Download (57.19 kB)

W opcjach zarzadzania dysk widnieje jako RAW:
    Przywrócenie plików ze sformatowanej partycji?veqwwq.jpg Download (109.03 kB)

Co teraz? Na tej partycji miałem ponad 450 GB ważnych danych, jak je odzyskać?

Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam.

0 23
  • #2 13 Kwi 2018 06:41
    kindlar
    Poziom 38  

Odpal DMDE, przeskanuj i otwórz wolumin. Pokaż tu jak wygląda RAW.

1
  • #3 13 Kwi 2018 09:18
    3155375
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 13 Kwi 2018 11:15
    Pawelawe
    Poziom 12  

@Tubelerczyk
    Słuszna uwaga, bo całkiem możliwe, że nawet nie wykonałem tego formatu, już sam nie pamiętam jak do dokładnie było, bo wszystko było robione głęboką nocą - pamiętam, że bawiłem się programem DMDE, bo chciałem zrobić kopie posektorową.

A więc tak, posiadam program Partition Wizard, ale niestety jak klikam na tą partycje (E) RAW to nie ma opcji "check file system" na wszystkich innych partycjach jak najbardziej:

W tym programie Partition Wizard była opcja Partition Recovery, skanowało mi całą noc i wyskoczyło takie okienko, boje się klikać tak, bo piszę, żeby czasem nie było coś nadpisane:

Chyba, że to musi być inny program, tym EasyUS Partition Recovery nie idzie, nie da się kliknąć proceed:

kindlar:
    Skanuje mi się w DMDE, pewnie potrwa to jakieś kilka godzin, dam znać jak przeskanuje.

0
  • #5 13 Kwi 2018 14:04
    Dra98
    Poziom 41  

Proszę zamieścić screen z DMDE okno partycje, aktualne partycjonowanie dla tego dysku, oraz screen ze S.M.A.R.T

0
  • #7 13 Kwi 2018 21:47
    Dra98
    Poziom 41  

Pawelawe napisał:
    @Dra98

Prosiłem o coś innego.

0
  • #9 14 Kwi 2018 00:03
    3155375
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 14 Kwi 2018 00:07
    pidar
    Poziom 43  

Należy w DMDE wybrać dysk z urządzeń fizycznych i dopiero wtedy pokazać widok partycji.

0
  • #11 14 Kwi 2018 01:04
    Pawelawe
    Poziom 12  

@Tubelerczyk
    Zastosuję twoja poradę, ale w trakcie desperacji, jeżeli nic już nie będzie się dało zrobić.
    Z rana jeszcze doczytam temat który mi podałeś, bo teraz kładę się spać.

@pidar
    Myślałem, że chodzi o poszczególną partycje do której nie mam dostępu.
    teraz chyba już zrobiłem to dobrze :D

0
  • #12 14 Kwi 2018 12:29
    Dra98
    Poziom 41  

Pawelawe napisał:
    ostatnio przez przypadek sformatowałem nie tą partycje co trzeba.

Stan nie zgadza się z opisem.
    Proszę sprawdzić czy na partycji - dysk lokalny 490 GB z oznaczeniem EBCF są widoczne dane.
    Jeśli dane znajdowały się na trzeciej partycji to pozostaje wykonanie skanowania w DMDE.

0
  • #13 14 Kwi 2018 16:23
    Pawelawe
    Poziom 12  

@Dra98
    Tak jak pisałem wyżej, sam właściwie nie wiem, czy doszło do formatu.
    Dysk lokalny 490 GB jest to partycja (C) systemowa na której mam wszystkie pliki i wszystko się zgadza, bo jej nawet nie ruszałem.

Utracone pliki znajdują się na trzeciej partycji (E) i skan został już zrobiony (zajęło to ponad 10 godzin.)

Już widzę, że nie znalazło mi wszystkiego, gdyż same pliki z kamery w formacie AVCHD było ich przynajmniej z 4000+, a tutaj w liście nie ma takiego formatu, ani nie ma takiej ilości plików.
    Co mogę dalej zrobić?

0
  • #15 16 Kwi 2018 11:14
    kaleron

Poziom 23  

Najwidoczniej program nie rozpoznaje plików w tym formacie. Wyjścia są dwa:
    - znaleźć jakiś program, który rozpozna Twoje pliki,
    - przeanalizować pliki tego typu, ustalić, jaką mają sygnaturę i przeskanować dysk jeszcze raz z uwzględnieniem tej sygnatury.
    W każdym razie dopóki niczego więcej na tym dysku nie zapiszesz, jest nadzieja, że odzyskasz to, co straciłeś.

0
  • #16 16 Kwi 2018 16:44
    RS_COD

Poziom 15  

A ja zaproponuje Ci inne rozwiązanie. Zanim zrobisz cokolwiek z tego co proponują koledzy wykonaj kopię posektorową. Ten dysk równie dobrze może być uszkodzony i skanowanie może go tylko dobić. Mając kopię na sprawnym dysku dopiero poddaj ją opisanym wyżej procedurom.

0
  • #18 17 Kwi 2018 13:36
    kaleron

Poziom 23  

DMDE nie znajduje sygnatur AVCHD., a , sądząc po wynikach przedstawionych na zrzutach ekranu, struktury logicznej nie udało się uratować. Dlatego trzeba szukać innego rozwiązania.

0
  • #20 17 Kwi 2018 20:20
    Pawelawe
    Poziom 12  

@Tubelerczyk
    Może coś żle robiłem, ale ten program mi nie pomógł.
    @kaleron
    Zgadza się, DMDE nie wykrywa AVCHD, więc trzeba znaleść inne rozwiązanie, tylko jakie?
    @RS_COD
    Trochę za póżno na tą radę. :>
    @laptokowiec
    Dysk był skanowany w całości w DMDE i nie wykrył on wszystkich plików.

@TEMAT
    A więc tak Panowie, użyłem programu EasyUS Data Recovery, program poznajdował mi pliki, tylko nadal nie jest za kolorowo.

Po zapisaniu ich na inny dysk, wszystko jest rozproszone, miałem około 5000 tysięcy nagranych clipów z kamery, wcześniej były posegregowane w folderach i chronologicznie ułożone od daty wykonania. Teraz jest jeden wielki burdel, każdy clip z innej parafii, pliki potraciły dawne daty utworzenia jak i ich lokalizacje folderowe, próba ręczna przywrócenia dawnej chronologii jest raczej niemożliwa :(
    Pliki potraciły swoje foldery jak i daty w którym zostały utworzone, nie ma sposobu, żeby przywrócić dawne daty i foldery?

Jak, by tego było mało to program stworzył dużo duplikatów moich wideo, nie mam pojęcia, czy te duplikaty nie zastąpiły czasem pierwotnych nagrań. Dużo nagrań również się ze sobą złączyły, mimo że nie mają ze sobą nic wspólnego.
    Kolejna kwestia jest taka, że filmy które miały ponad 20+ min długości w połowie się wyłączają, nie jest tak z wszystkimi, ale mniej więcej z co trzecim plikiem wideo.

Czyli podsumowując niby powinienem się cieszyć, że jako tako udało mi się przywrócić dane, ale ten bałagan w plikach + duplikaty i uszkodzone dłuższe pliki nadal świadczą, że problem nie został rozwiązany.
    Nie wiem, może to kwestia programu? Co wy o tym sądzicie? Co dalej? Dowiadywałem się, że odratowanie danych w dawnej strukturze kosztowało, by mnie minimum 1000zł, jednak to trochę za dużo jak na mój budżet.

Aha i chciałbym dodać, że sformatowałem już ta partycje, więc nie widnieje jako RAW, a NTFS.

0
  • #21 18 Kwi 2018 08:14
    laptokowiec
    Poziom 27  

Chodziło mi o skanowania systemu nie w poszukiwaniu plików po ich sygnaturach, a w poszukiwania 'starej' struktury plików, katalogów na sformatowanej partycji.
    A gdzie (na jaki dysk) robiłeś odzysk plików Easus'em ?

0
  • #22 18 Kwi 2018 11:03
    kaleron

Poziom 23  

Bez odnalezienia metadanych starej struktury logicznej taki właśnie nieporządek będzie, ale jeśli tych metadanych nie ma, to żaden program ich nie odnajdzie. Skoro DMDE nie znalazł, skanowanie innymi programami z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością jest tylko stratą czasu. Pliki, które urywają się w jakimś momencie mogły być pofragmentowane, z czym procedura wyszukiwania po sygnaturach sobie nie radzi. Inną częstą przyczyną uszkodzeń plików jest ich częściowe nadpisanie. Wyszukiwanie po sygnaturach pozwala odnaleźć często nawet bardzo stare pliki, ale bardzo często są one w mniejszej lub większej części zastąpione jakąś nową zawartością.
    Co do najbardziej interesujących Cię plików - nie znam tego formatu i nie wiem, czy jakiś program ma zdefiniowane jego sygnatury, ale jeśli otworzysz w hex-edytorze kilka sprawnych plików tego typu i porównasz zawartość ich pierwszych sektorów, masz możliwość ustalenia, jak taka sygnatura powinna wyglądać. Potem pozostaje sprawa przeszukania dysku w poszukiwaniu takich sygnatur i zrzucania do plików następujących po nich sektorów.

0
  • #23 18 Kwi 2018 20:03
    Pawelawe
    Poziom 12  

@laptokowiec
    Odzysk robiłem oczywiście na inny dysk wewnętrzny, żeby nie nadpisywać sektorów na tej partycji E, do dzisiaj leży nie nadpisana, jedynie sformatowana.
    @kaleron
    Tylko czemu tych metadanych nie ma, skoro wcześniej nawet nie sformatowałem tej partycji. I skoro bez metadanych nie idzie przywrócić dawnej struktury to jakim cudem serwisanci twierdzą, że odpłatnie była, by prawdopodobnie taka możliwość.

Kurde, teraz jeszcze zauważyłem, że sporo właśnie tych najważniejszych dla mnie plików AVCHD ponachodziły na siebie, czyli np. w jednym clipie jest 2 sekundowy urywek z wyjazdu z nart i jednocześnie drugi z całkowicie innego.
    Podsumowując wszystko jest pochrzanione, myślałem że tylko ten brak chronologii i katalogów będzie jedynym problemem, a tutaj jeszcze dochodzi te złączenie clipów + jakieś 5% wszystkich nagrań wgl nie chce się włączyć, jednym słowem jestem załamany :<

Wybacz, to co piszesz pod koniec jest dla mnie nieco nie zrozumiałe, w końcu ze mnie taki komputerowiec jak z kartofla granat.
    Odpaliłem w hex edytorze jeden plik sprawny (teraz przegrany z kamery) i drugi ten odzyskany (uszkodzony) no i nie bardzo rozumiem jaką można wyciągnąć konkluzję na podstawie tego ciągu liter i cyfr? Jedynie co się rzuca w oczy to, że ten odzyskany ma na pewno więcej znaków niż ten poprawny, tylko co mogę z tym faktem zrobić?

0
  • #24 19 Kwi 2018 20:24
    kaleron

Poziom 23  

Sam nie wiesz, czy sformatowałeś tę partycję, czy nie..a w każdym razie próbowałeś i coś nie wyszło (RAW i prawdopodobnie wtedy Ci poleciały metadane) a na koniec zupenie niepotrzebnie sformatowałeś tę partycję tworząc nowe metadane i przy okazji znów co nieco nadpisując.
    Nie wiem, co to za serwisanci, ale informacja nadpisana przepada na zawsze i nie ma takich milionów dolarów, za które można byłoby ją odtworzyć. Chyba, że masz dokładną informację (kopię zapasową) o tym, co zostało stracone...ale skoro ten problem pojawił się na forum, wnioskuję, że nie masz.
    Jak będziesz miał w hex-edytorze kilka (czasem potrzeba kilkunastu...) różnych plików tego samego typu, ale poprawnych, możesz szukać powtarzających się regularnych fragmentów, które tworzą sygnaturę pliku. Czasem to parę bajtów oznaczających jedynie typ pliku, a czasem dość rozbudowane struktury w niektórych przypadkach pozwalające na odtworzenie mniej lub bardziej ważnych atrybutów Np. exify tworzone w zdjęciach przez aparaty fotograficzne zawierają całkiem sporo informacji o tych zdjęciach. Kiedyś miałem pliki z programu do automatycznego haftu, które w swoich strukturach przechowywały nawet swoje nazwy. Ale z tych hexów dużo Ci nie pomogę. To trochę za mało.
    Nachodzenie plików, to najprawdopodobniej skutek fragmentacji. Za mało się znam na plikach video, by Ci doradzić jakąś metodę automatyzacji...obawiam się, ze skończy się ręcznym składaniem fragmentów. Chyba, że znajdzie się ktoś mądrzejszy ode mnie, kto wiedziałby w jaki sposób ułatwić Ci pracę.

0