Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozbudowa instalacji z Vaillant VUW PL 202-5 (turbo plus/2 R3)?

dymior 13 Apr 2018 11:20 1116 4
 • #1
  dymior
  Level 11  
  Teściowie kupili dom, w domu jest zainstalowany piec jak w temacie:

  Vaillant VUW PL 202-5 turbo plus/2 R3 (to są dane z naklejki na karcie gwarancyjnej)

  Piec sprawuje się dobrze, działa, grzeje, zarówno kaloryfery jak i wodę w łazience.  Teściowie chcą rozbudować instalacje o poddasze i zastanawiają się co zrobić, czy da się ten piec "rozbudować" np o zasobnik CWU i tę wodę pościć w obieg pomiędzy piętrem i kuchnią (chodzi o to żeby od razu po odkręceniu wody w kranie leciała ciepła woda)?
  Czy on się nie nadaje do podłączenia zasobnika?

  W domu nie ma ogrzewania podłogowego, są tylko grzejniki aluminiowe.
  Teściowie zastanawiają się tez nad ogrzewaniem podłogowym do łazienek (2) i do kuchni, czy ten piec będzie w stanie to udźwignąć?

  Dom po adaptacji poddasza będzie miał ok 140m2.
  Piec nie posiada sterownika pokojowego, sterowany jest w tej chwili z panelu na piecu, jakie modele będą pasowały? calorMatic330 (podłączenie 789)? calorMatic400(podłączenie bus)? nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji.

  Piec zainstalowany w obecnym domu 09.2006 roku.

  Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc.
 • Helpful post
  #2
  BUCKS
  Level 39  
  dymior wrote:
  Vaillant VUW PL 202-5

  VUW oznacza, że to kocioł 2-funkcyjny, z kolei VU to byłoby oznaczenie dla kotła 1-funkcyjnego.
  2-funkcyjny grzeje wodę przepływowo.
  20 oznacza maksymalną moc 20kW, czyli na ten metraż w zupełności wystarczy.
  Ostatnia 2 w numerze 202 to oznaczenie kotła TURBO, czyli zamkniętej komory spalania.

  dymior wrote:
  czy da się ten piec "rozbudować" np o zasobnik CWU i tę wodę pościć w obieg pomiędzy piętrem i kuchnią (chodzi o to żeby od razu po odkręceniu wody w kranie leciała ciepła woda)?

  W przypadku kotłów 2-funkcyjnych pozostaje tylko tzw. zasobnik warstwowy, który jest magazynem c.w.u., którą ogrzeje kocioł za pomocą wymiennika płytowego (wyglądem przypominający konserwę).
  Cyrkulacja c.w.u. oznacza duże straty energii, czyli stosunkowo częste grzanie, więc szybciej wymiennik płytowy ulegnie zakamienieniu.
  W takim wypadku bardziej byłby wskazany kocioł 1funkcyjny + zasobnik c.w.u. z wężownicą.
  Dodatkowo cyrkulacja c.w.u. oznacza konieczność posiadania dodatkowej rurki, jeśli jej nie ma to trzeba kuć ściany i ją dorobić, więc takie coś robi się przy generalnym remoncie instalacji.

  Kocioł jest stary, więc należy spodziewać się, że wkrótce będzie wymiana na nowy kondensacyjny, bo TURBO już nie produkują.
  Inwestycja w zasobnik warstwowy to w zasadzie inwestycja w stary kocioł, jeśli przyszłościowo miałby być kocioł 1-funkcyjny to będzie trzeba kupić nowy zasobnik z wężownicą.

  Musisz sam zastanowić się ale ja bym raczej przeczekał, aż stary kocioł nie klęknie i kupił nowy kondensacyjny 1-funkcyjny + zasobnik c.w.u. klasy np. Termet ZWU 200/N albo o większej pojemności ustalonej z instalatorem, aby było dobrze na Twoje potrzeby.

  dymior wrote:
  Piec nie posiada sterownika pokojowego, sterowany jest w tej chwili z panelu na piecu, jakie modele będą pasowały? calorMatic330 (podłączenie 789)? calorMatic400(podłączenie bus)? nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji.

  Twój kocioł nie ma złącza eBUS, więc zamiast kupować stary oryginalny regulator np. VRT390, bo nie wiem jakie nowe regulatory są zamiennikiem VRT390, a zresztą jak stary kocioł padnie to do nowego raczej będziesz kupował nowy, dedykowany regulator.
  Na teraz to proponuję do starego kotła zwykły regulator ON-OFF np. bezprzewodowy Salus RT510RF podłączany pod złącza 3-4 (230V).

  Dodano po 28 [minuty]:

  dymior wrote:
  Teściowie zastanawiają się tez nad ogrzewaniem podłogowym do łazienek (2) i do kuchni, czy ten piec będzie w stanie to udźwignąć?

  Obecny kocioł nie jest dedykowany do podłogówki, bo choć minimalna temperatura wody grzewczej możliwa do ustawienia na kotle to 35 stopni to sam kocioł preferuje pracę z wyższymi temperaturami.
  Kotły kondensacyjne są stworzone do pracy z niską temperaturą, więc bardziej pasują do podłogówki.

  Trzeba pamiętać, że grzejniki zwykle wymagają wyższej temperatury wody grzewczej, a podłogówka wymaga niższej, więc komplikuje to nieco sprawę równoczesnego używania podłogówki i grzejników, najlepiej jakby w całym domu była podłogówka.
  Niektórzy stosują duże grzejniki, aby dawały wystarczającą ilość ciepła przy niskiem temperaturze wody grzewczej albo stosują układy mieszające, aby dostosować wodę grzewczą do wymagań podłogówki.
  Tę sprawę musisz omówić ze specjalistą, który będzie Ci to robił.
  Problem w tym, aby trafić na kumatego i rzetelnego speca.
  Ja nie czuję się mocny z podłogówką, więc Ci nic nie doradzę, abyś był mądrzejszy ale czytam i często ludzie narzekają na robotę wykonaną przez "specjalistów", więc nie zawsze duże koszty inwestycyjne muszą oznaczać dobrze działającą instalację.
 • Helpful post
  #3
  Szczecin62
  Level 20  
  Witam,
  Do tego kotła 2 funkcyjnego nie podłączysz zasobnika,
  Kocioł może do 400 m. kw. pow.przy dzisiejszych normach ocieplenia,
  Tak małe obwody podłogówki podłącz normalnie jak grzejnik ale na końcu obwodu daj zawory RTL
  Kocioł z 2006 roku jeszcze dawał się sterować na wejściach 789 i już bus. (nowsze mimo złączy 789 już mogą nie dać się sterować z takich regulatorów)
  Mylisz regulator pokojowy czyli z 3 na początku z regulatorem pogodowym czyli 4 na początku. Tobie w zupełności wystarczy jakiś pokojowy z 3 na początku i może to być i 789 i bus patrz się na cenę i przyjazność obsługi.
  Pozdro
 • #4
  dymior
  Level 11  
  Witam,

  A czy da się pod obieg grzania kaloryferów np podłączyć zasobnik i do niego 2 wężownice? Jedną na kaloryfery z osobnym obiegiem i sterowaniem pompą, drugi na ciepłą wodę?
 • #5
  Szczecin62
  Level 20  
  Witam,
  Powiem szczerze NIC z tego ostatniego wpisu nie rozumiem ale nawet gdybym to rozgryzł to jak już Ci napisano NIC nie wymyślisz z żadnymi zasobnikami, dwoma wężownicami itp. Co najwyżej osiągniesz coś bardzo bardzo "kulawego" i nie dające tego co oczekujesz. Praktycznie musiałbyś zrobić z 2 kocioł 1 funkcyjny (20-25 temu to szło zrobić), dzisiejsze kotły są od strony sterowania i hydrauliki trudne do takich modyfikacji.
  Pozdrawiam
  Życzę powodzenia