Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obniżenie strat prądowych w zasilaczu

bartek5_6 13 Apr 2018 15:33 282 1
    bartek5_6
    Level 8  
    Witam serdecznie,
    Zrobiłem prostą ładowarkę do telefonu, a więc USB 5V, co ważne jest ona zasilana ze zmiennego napięcia z dynama rowerowego piasta. Dynamo ma napięcie zmienne 6V 3W. A więc układ prostowniczy, kondensatory i stabilizator. Mam problem z doborem stabilizatora, ponieważ potrzebuję o jak najmniejszej stracie prądu. Stabilizator 7805 mocno się grzeje, lecz z zastosowanie radiatorów daje rade (mierzyłem napięcie z dynama to potrafi osiągnąć 25 V ~).
    Szukam stabilizatora o małych stratach prądu, aby otrzymać te 500mA co daje dynamo. Oczywiście całe 500mA jest nieosiągalne, jakieś straty muszą być na stabilizatorze, lecz jak najmniejsze. Zastanawiałem się, na 78M05. Czy jak zmianię 7805 na 78M05 poprawi wydajność? 1A i tak nigdy nie osiągnę z dynama (7805), a 78M05 ma mniejsze straty mocy.
    Układy Low Drop Out (LDO) mają odwrotną właściwość, nie potrzebują wysokiego napięcia, lecz pobierają więcej prądu, więc całkowicie odpadają w tym stabilizatorze.
    Czy znacie jakieś inne stabilizatory, które mógłbym tutaj wykorzystać?
    Z góry dzięki za pomoc ;-)
    pietia86
    Level 25  
    Może zamiast stabilizatora zastosuj przetwornicę buck, np. na LM2596. Jest ich pełno na aliexpresie w dobrych cenach