Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RC520 (NP-RC520-S02PL) - Uszkodzona matryca lcd , slady majstrowania.

13 Kwi 2018 20:24 378 7
  • Poziom 2  
    Witam otrzymałem ten laptop Samsung RC520 (NP-RC520-S02PL) po upadku od kuzynki . Matryca jest popękana. Laptop posiada złącza vga i hdmi dodatkowe. Nie posiada dysku hdd ale mam inny do włożenia.
    Tu 1 pytanie: Da się przez złącze vga lub hdmi podejrzeć bios i zmienić ustawienia na zewnętrznym wyświetlaczu . ? Czy są tam ustawienia które zmienialy by priorytetowy ekran. Z moich prób na ślepo wynikło tylko że z usb udało się zbootować linuxa manjaro jako live. Żadnego ekranu biosu nie mogłem ujrzeć wcześniej niż potem ten system tylko na zewnętrznym lcd.
    Natomiast gdy całkiem odłączyłem ekran zepsuty laptopa to nawet to się nie udawało.

2 pytanie : Matrycy lcd zbytnio nie opłaca mi sie kupować zwłaszcza że pourywane też są te zawiasy itp. Ktoś majstrował też przy złaczu lvds.
    A jako taki niby stacjonarny komputer może by podziałał jeszcze. I tu pojawia się pytanie czy istnieją jakies przejściówki tego złącza lvds co wychodzi z lapka na hdmi,dvi lub vga moze wtedy by oszukać laptopa i wysyłał wszystko już na ekran po tej przejściówce ?

3 pytanie: A może są jakieś inne mozliwości ?

Z góry dziękuje za sugestie i podpowiedzi.
  • Red. Komputery FAQ
    Spróbuj wciskać Fn+przycisk od przełączania monitorów podczas rozruchu. Najpierw możesz wejść na ślepo do BIOS'U.
  • Poziom 2  
    Dziękuje za zainteresowanie tematem. Niestety nic to nie daje. Do przełączania monitorów w tym modelu akurat jest Fn+ F4 . Są jeszcze jakieś możliwości ?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Możesz spróbować odłączyć taśmę matrycy (od płyty głównej albo od matrycy) i spróbować uruchomić komputer z podłączonym monitorem. Na niektórych komputerach w takim przypadku wyświetlaczem głównym staje się monitor zewnętrzny. Spróbuj też z monitorem na DSUB (nie tylko HDMI).
  • Spec od komputerów
    Ta płyta daje obraz na zewnętrznym dopiero po uruchomieniu OS.
  • Red. Komputery FAQ
    Czyli można na innym komputerze uruchomić instalację OS na HDD z laptopa i przy pierwszym uruchomieniu ponownie przełożyć HDD do laptopa i kontynuować instalację. No chyba że bez sterowników GPU nie będzie obrazu na zewnętrznym monitorze.

To wtedy może instalacja W10 na innym komputerze, przełożenie dysku do laptopa i nadzieja na to że system wstanie, zainstaluje sterowniki do sieciówki i ściągnie z WU sterownik graficzny.
  • Spec od komputerów
    sylweksylwina napisał:
    No chyba że bez sterowników GPU nie będzie obrazu na zewnętrznym monitorze.

Będzie obraz.
    Z W10 ta opcja też zda egzamin.
  • Poziom 2  
    boro1234567 napisał:
    Ta płyta daje obraz na zewnętrznym dopiero po uruchomieniu OS.

Na to wygląda niestety. Tylko po odłączeniu matrycy tej zepsutej nawet nic się nie pojawi na vga czy hdmi. Wydaje się ze musi być podłączona a z tym kiepsko trochę. Chyba że można to obejść ?