Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór internetu mobilnego

gregory135 13 Kwi 2018 22:06 459 16
  • #1 13 Kwi 2018 22:06
    gregory135
    Poziom 3  

Witam serdecznie. Wprowadzam się za około miesiąc na nowe mieszkanie w tej lokalizacji:
    89-600 Chojnice ul. Jaśminowa 2
    Internet jest dla mnie ważny a dookoła brak jakiegokolwiek internetu po kablu więc udałem się do sieci po internety na próbę. Mam internet z Plusa , Orange i Play. Z orange posiadam internet Huawei B315 + starter na kartę z internetem 100GB , play na próbę z netboxem zewnętrznym i routerem do domu, a z Plusa otrzymałem podstawowy modem przenośny z Huawei. Próbowałem łapać zasięg i najlepiej wychodzi Play i Orange. Średnia na speedtest to około 15-35 mb/s .
    Dziwi mnie to że 500m w linii prostej przez pole (bez żadnych przeszkód) znajduje się szpital który widzę z okna gdzie znajduje się maszt orange jest gorszy sygnał i wyniki na speedtest.net , a po drugiej stronie domu od strony balkonu stawiając router na parapecie otrzymuje lepsze rezultaty.
    Czy mógłbym prosić Was o sposób jak można sprawdzić taki internet i wybrać najlepszą opcję? Generalnie najlepszą ofertę dla mnie ma orange ale jakość internetu gra dla mnie największą rolę.
    Widziałem że ludzie tutaj na forum sprawdzają na każdym paśmie w apce speedtestowej. Czy to pomoże w jakimś stopniu wybrać ewentualny sprzęt który musiałbym zakupić aby to wszystko dobrze hulało?
    Pozdrawiam !

0 16
  • Pomocny post
    #3 13 Kwi 2018 22:40
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

A skąd ten błędny wniosek że Orange ma dla ciebie najlepszą ofertę? Zasięg LTE u wszystkich operatorów, T-Mobile i Orange z BTS-a LTE1800 NetWorks na Szpitalu,najbliższy gdzie każdy ma swoje LTE800 i LTE1800NW i agregację tych pasm na terenie TESCO. I możliwe że to z nim łączysz się na balkonie. Plus ma LTE1800Aero2 i LTE800sferii z ich agregacją na Igielskiej 9, BTS z LTE180Aero2 też przy Wiśniowej 35. Play na szpitalu ma pozwolenie na komplet 4 pasm LTE, trzeba sprawdzić które działają. NetBox to nie jest sprzęt to korzystania z Play w takiej lokalizacji, nie wykorzystuje w pełni możliwości sieci LTE tego operatora. Zresztą w Play bez umowy LTE bez limitu to koszt 5 zł/m-c a sprzęt z agregacją pasm LTE-A kupuje się samemu. Jesli na BTS-ie działają wszystkie pasma LTE to ten operator zapewnia najszybszy internet z agregacja pasm LTE z LTE2600 jako pasmo podstawowe. Trzeba zrobić testy pasm na tym B315 i karcie Play. Do tego LTE1800 i LTE800 Orange i T-Mobile. Ten ostatni ma prawdziwy internet bez limitu za 49/59 zł z b525 za 49 zł. Przy tym oferta Orange to kiepski żart, szczególnie z B315.

0
  • #4 14 Kwi 2018 22:39
    gregory135
    Poziom 3  

Generalnie chodziło mi o ofertę cenową biorąc pod uwagę internet + dwa telefony no sim. Ale nie mam ciśnienia żeby brać to w jednej sieci. Internet wezmę tam gdzie będzie najlepszy zasięg u mnie w domu. Po dzisiejszym dniu play zdecydowanie liderem. Dziś zrobiłem testy na play i orange a jutro zrobię na plus i t-mobile ponieważ dopiero dziś wieczorem dokupiłem starter z t-mobile.
    Na orange mogłem robić testy tylko na 800 i 1800 a na play na czterech zakresach. Z tej oferty o której mówiłeś play za 5 zł bez limitu na kartę to jest oferta na jeden dzień? bo innej nie znalazłem.
    Zastanawiam się również nad tym czy robić testy z dwóch miejsc: z sypialni z której lepszy dostęp jest do masztu na szpitalu oraz z salonu gdzie z balkonu mam 600 m bez żadnych przeszkód od kościoła gdzie jest ten maszt areo. Chociaż widzę że raczej będę musiał się nastawić do play ale może Wy się wypowiedzcie bo ja akurat nie wiem czy ma to jakiś wpływ na zasięg.

ORANGE:
    800Mhz Band 20
    1800mhz Band3

PLAY:
    800mhz

1800mhz
    2100mhz
    2600mhz
    Jutro po południu podeślę resztę testów.
    Pozdrawiam!

0
  • #5 15 Kwi 2018 08:21
    matek451

LTE800 pewnie z BTS-a na TESCO, sygnał słaby ale niezły SINR i prędkości. Lepszy sygnał z LTE1800Networks na Szpitalu ale BTS zapchany DL<UL. W Play bardzo dobry sygnał na LTE800, dobry na LTE1800 i LTE2100 i dostateczny na LTE2600.Niższe pasma mocno obciążone ale bez tragedii, dobrze działa LTE2600. Dobry rezultat powinna dać agregacja LTE2600+1800. Koszt 5 zł na m-c, to usługa Darmowy Internet LTE bez limitu na karcie RBM na Kartę 5 z RWK. Testy rób przy najlepszym sygnale czyli dostępie do tych BTS-ów.

0
  • #6 15 Kwi 2018 20:37
    gregory135
    Poziom 3  

Przeprowadziłem pozostałe testy i wykonałem dodatkowe z pokoju sypialni gdzie mam bezpośredni dostęp do anten na szpitalu , nie wiem czy to robi jakąś różnicę ale postanowiłem spróbować. Jeśli mogę poprosić o podsumowanie i wytypowanie faworyta według Was i jaki sprzęt byłby do tego potrzebny.
    PLUS ( cyfrowy polsat)
    800
    Wybór internetu mobilnegoWybór internetu mobilnego
    1800Wybór internetu mobilnegoWybór internetu mobilnego
    T-MOBILE
    800
    TESTY Z SYPIALNI
    PLAY
    800Wybór internetu mobilnegoWybór internetu mobilnego
    1800
    2100
    2600
    ORANGE
    800
    1800

0
  • #7 15 Kwi 2018 21:04
    matek451

Plus na LTe800Sferii z Igielskiej niezłe prędkości, LTE1800Aero2 pewne z Wiśniowej na kościele , sygnał dobry ale DL<UL, BTs lekko przeciążony. T-Mobile na LTE1800 dużo lepiej od Orange, LTE800 brak speedtestu. Orange można sobie darować. Play jak wcześniej. Oferta bez limitu w T-mobile za 49/59 zł na m-c z B525 za 49 zł. Na testy 2 tygodnie. W Play oferta na kartę z usługą Darmowy Internet LTE bez limitu to koszt 5-15 zł/m-c. Sprzęt z LTE-A własny.

0
  • #8 15 Kwi 2018 22:52
    gregory135
    Poziom 3  

800 t-mobile
    Rozumiem że orange odpada. Jeśli chodzi o Play to z tego co widzę Plus go biję na głowę. T-mobile też spoko.
    Czyli teraz co powinienem zrobić to wybrac między tymi 3 sieciami i przekalkulować sobie co mi się bardziej opłaca? Wezmę sobie tego t-mobile na próbę i rozumiem że ten router w razie co w zupełności mi wystarczy? Czy mam szukać czegoś z agregacją do play? Możesz coś od siebie podpowiedzieć co Ty byś zrobił?

0
  • #9 15 Kwi 2018 22:57
    matek451

Wziąłbym T-Mobile z B525 na 2 tygodniowe testy i dokładnie przetestował. Przy okazji sprawdził na B525 agregację pasm LTE w Play.

0
  • #10 22 Kwi 2018 18:08
    gregory135
    Poziom 3  

Witam serdecznie czy sprawdzenie tej agregacji jest możliwe tylko poprzez aplikację mobilną hm manager czy jest też wersja desktopowa ? Póki co tylko przez komórkę udało mi się cokolwiek znaleźć.

0
  • #11 25 Kwi 2018 21:38
    gregory135
    Poziom 3  

Dokonałem testów na B525s
    PLAY:
    1800+2600
    2100+2600
    1800+2100
    800+2600
    T-MOBILE
    800+1800

Co sądzicie?

0
  • #12 25 Kwi 2018 22:08
    makosuu

Sądzę że Play oferuje najlepsze prędkości, zasięg w każdym przypadku dostateczny.

0
  • #13 25 Kwi 2018 22:38
    gregory135
    Poziom 3  

Też mi się tak wydaje. Teraz moje pytanie: Jaki router wybrać i czy antena zewnętrzna też się przyda? Wybrałbym ofertę na kartę red bull mobile i kupił router na allegro. Jeśli oferta by się skończyła to dopiero będę myślał o abonamencie. Czy ten B525 się nadaje? Na agregacji chyba faktycznie najlepiej śmiga ten net.

0
  • #14 25 Kwi 2018 22:55
    makosuu

Jak odpowiada tobie B525 to nadaje się bez problemu. Możesz go sobie kupić na Allegro. Antena wzmocniła by sygnał ale nie jest źle. Jak nie będziesz zadowolony to najwyżej się zainwestuje :)

0
  • #15 26 Kwi 2018 06:46
    gregory135
    Poziom 3  

Czy lepiej kupić router niebrandowany nowy za 500 zł czy można się pokusić o np. router t mobile albo Play również nowy ale za około 300 zł ? Czy jest jakaś znaczaca różnica? Czy może do tej kwoty znaleźć lepiej coś innego?

0
  • #16 26 Kwi 2018 08:45
    makosuu

Bierz z Play, różnice są w sofcie i zaslepkach na złączach. Ten z T-Mobile też może być ale ma więcej funkcji wyciętych.

0
  • #17 26 Kwi 2018 11:53
    jarek7714
    Poziom 15  

gregory135 napisał:
    Czy lepiej kupić router niebrandowany nowy za 500 zł czy można się pokusić o np. router t mobile albo Play również nowy ale za około 300 zł ? Czy jest jakaś znaczaca różnica? Czy może do tej kwoty znaleźć lepiej coś innego?
    Jeżeli wybrałeś już konkretny model to spokojnie możesz wybrać model z Play (opisy i marketing na aukcjach to czyste naciąganie kupującego-różnica w firmware jest nie warta żadnego zachodu), natomiast ze sprzętem z T-Mobile jest pewne ryzyko-jeżeli ktoś wziął ofertę ze sprzętem, a później sprzedał sprzęt i przestał płacić abonament, to T-Moblie może taki sprzęt zablokować.

0