Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybkość silnika od pralki

Jifer 13 Kwi 2018 23:50 369 12
  • #1 13 Kwi 2018 23:50
    Jifer
    Poziom 3  

Mam takie cuś: http://proserwis.info.pl/produkt/silnik-9000316043-do-pralki-bosch-waa20262by01/
    I chciałbym wiedzieć jaka jest szybkość takiego silnika, żeby odpowiedniej wielkości kółko do paska dobrać.

Geneza pytania:
    Niestety ani na silniku, ani w internetach nie mogę znaleźć jaka jest szybkość tego silnika. Podłączyłem więc, via regulator wyjęty z zepsutego odkurzacza, przylepiłem kawałek taśmy izolacyjnej odpaliłem nagrywając 'uderzenia tasiemki', a następnie w Audacity sobie to zmierzyłem.
    Rzecz w tym, że przy minimalnych obrotach na regulatorze wyszło mi 6400, a w połowie ok 20000. Na maxa nie dałem rady, bo siła jest tak wilka, że dotknięcie tasiemki ją rozwala.
    Silnik jest faktycznie bardzo szybki, ale czy to możliwie, że aż tak? Całość chodzi bez obciążenia, nie wiem jaki to może mieć wpływ na szybkość.

0 12
  • #2 14 Kwi 2018 00:37
    mychaj
    Poziom 30  

Prawdopodobnie masz silnik szeregowy czyli obroty idą w nieskończoność aż do uszkodzenia.
    Link

0
  • #3 14 Kwi 2018 00:47
    mieszaczwcz
    Poziom 25  

Coś przegłówkowałeś z tymi pomiarami , Wystarczy trochę wyobraźni Koło pasowe na wirniku ok Φ8-10cm natomiast koło na bębnie to Φ 35-40cm
    Max obroty wirowania bębna w zależności od modelu PRALKI to 800-1200 obr/min.
    z tych danych wyjdą Ci obroty silnika
    Natomiast silniki (szczotkowe) w ODKURZACZACH z bezpośrednio osadzoną turbuną na wirniku osiągaj obroty do 18-20k/min

0
  • #4 14 Kwi 2018 00:54
    mychaj
    Poziom 30  

Z tym że silnik w pralce jest cały czas pod kontrolą elektroniki i tachografu która nie pozwala na rozbieganie.
    A co za tym idzie nigdy nie kręci się na max. obrotach tylko na takich jakie ma zaprogramowane.

0
  • #5 14 Kwi 2018 01:17
    Jifer
    Poziom 3  

Ta, zaraz po napisaniu tego zacząłem szperać. Ten silnik bez obciążenia i odpowiedniej elektroniki błyskawicznie rozbiega się do kosmicznych obrotów. Koło pasowe ma 19mm : ) ile ma na bębnie, nie mam pojęcia.

To inna sprawa. Ten regulator działa i zmniejsza obroty, ale już widzę, że pod obciążeniem nie daje rady i obroty drastycznie spadają. Jaki kontroler kupić / skąd wziąć, żeby obniżyć prędkość silnika jednocześnie nie tracąc bardzo na mocy pod obciążeniem. Widzę po różnych filmikach, że to możliwe zarówno bezpośrednim podłączeniem (2 przewody do silnika) jak i z użyciem prądniczki (4 przewody). Zaznaczam, że pojęcia dopiero zapoznane i sam czegoś takiego z pewnością nie złożę. Ktoś podpowie skąd wziąć takiego gotowca za jakieś rozsądne pieniądze (silnik kosztował 30,-)?

0
  • #6 14 Kwi 2018 01:19
    mieszaczwcz
    Poziom 25  

Oczywiście w jednych konstrukcjach mają zastosowanie regulatory elektroniczne lub mechaniczne (odśrodkowe) w innych spełnia to odpowiednio dobrane obciążenie nawet niewielkie bo w końcu do czegoś muszą być użyte w projekcie bo tak sme z siebie włączenie ich do projektu nie ma sensu. Każdy silnik się rozbiega jeżeli jego magnes stały lub elektromagnes będzie wspierany własnym wytworzonym prądem bez żadnej kontroli.

0
  • #7 14 Kwi 2018 01:29
    Jifer
    Poziom 3  

Być może coś pogmatwałem, ale to wygląda dokładnie jak na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=JpLA4SBm-A4 Błyskawicznie wpada na takie wysokie obroty (bez regulatora).

Tak czy siak, silnik sprawny, potrzebuję go przyhamować, bo obciążenie nie będzie specjalnie duże (na pewno nie jak wielki bęben pełen prania i wody). Jestem na tyle kumaty, że kable polutuję/podłączę i coś tam ogarnę, ale na tranzystorach/triakach i innych cudach się nie znam (a w każdym razie coś takiego wykracza poza moją wiedzę i możliwości :D https://www.youtube.com/watch?v=yaJv-uPAuxc ).

Wiem, że potrzebuję regulator, ale nie wiem jaki. Na allegro tego jest sporo, ale nie mam ochoty za 12-30,- kupić czegoś, co będzie się zachowywało jak regulator z zepsutego odkurzacza.

0
  • Pomocny post
    #8 14 Kwi 2018 01:45
    mieszaczwcz
    Poziom 25  

Też nie mam w tym doświadczenia ale do prób zrobił bym całkowitą "siermięgę"
    tzn. elektromagnesy stojana zasilił bym przez żarówkę 100-200W i zobaczył bym jaki to ma wpływ na obroty, lub zasilać z osobnego regulowanego źródła. Na takim etapie żadne zawansowane sterowniki nie są potrzebne

Dodano po 9 [minuty]:

Tak na zupełnym marginesie przypomniałem sobie regulator obrotów karuzeli łańcuchowej na Wesołym Miasteczku mianowicie facio kręcąc korbą zanurzał 3 blachy wycięte na kształt skrzydła w beczce z wodą i kilogramem soli :D

0
  • #9 14 Kwi 2018 01:48
    Jifer
    Poziom 3  

Było tak od razu! Oznaczam tę odpowiedź jako "pomógł mi"!

Generalnie jest różnica, pomiędzy podpięciem regulatora do silnika/tachometru, a skleceniem regulatora samemu. Jedynie kulturnie pytam, jaki regulator muszę kupić, żeby przy obciążeniu nie spadały mi obroty na łeb na szyję. Czy np. to (pomijając, że jest to zestaw 'zrób to sam") http://allegro.pl/avt1007-regulator-obrotow-silnika-elektrycznego-i4895186488.html#thumb/2 jest odpowiednie cuś, czy może takie tanie cuś wystarczy: http://allegro.pl/modul-regulator-napiecia-mocy-2000w-obrotow-230v-i7255449742.html

0
  • #10 14 Kwi 2018 02:10
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

mychaj napisał:
    tachografu
    ???? Ciekawe. ....grafu, coś on zapisuje ? Dla Praczki ? :D
    @Jifer Przełączyć ten silnik na równoległy i zastosować dowolny regulator fazowy o mocy (dla bezpieczenstwa) 1 kW, czyli = 30 złotych. :D Pradnicę tachometryczną (o ile jest zbudowana na silniku), musisz pominąć, bo to już wymaga zaawansowanego regulatora typu PID.

0
  • #12 14 Kwi 2018 15:10
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Jifer napisał:
    Co daje przejście na układ równoległy?
    Może poczytaj sobie o charakterystykach silnikow komutatorowych ( czyli maszyn prądu stałego), bo do tego można się odnieść, mimo zasilania prądem przemiennym.
    Jifer napisał:
    O takim regulatorze mówisz?
    Tak.

0
  • #13 14 Kwi 2018 16:11
    Akrzy74
    Poziom 39  

Jifer napisał:
    I chciałbym wiedzieć jaka jest szybkość takiego silnika, żeby odpowiedniej wielkości kółko do paska dobrać.
    mychaj napisał:
    Prawdopodobnie masz silnik szeregowy czyli obroty idą w nieskończoność aż do uszkodzenia.

Temat wyczerpany, u autora widoczny jest wstręt do wyszukiwarki gdyż temat omawiano wielokrotnie. Zamykam.

0