Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne przypadki instalacji elektrycznej.

14 Kwi 2018 11:20 789 6
 • Poziom 2  
  Witam,

  Opiszę kilka dziwnych przypadków i prosiłbym was o wskazówki, na co zwrócić uwagę elektrykowi, którego wizyta odbędzie się w poniedziałek i chciałbym mieć pewność, że należycie sprawdzi mi instalację.

  Zacznę od tego, że w ciągu 4 miesięcy padła mi płyta indukcyjna dwa razy i dwa razy spaliło ten sam element, niestety jako laik nie jestem w tej chwili w stanie powiedzieć jaki to element, w papierach mam tylko dwa razy wymianę modułu. Oczywiście zostałem od razu poinformowany, że trzeci raz gwarancja nie uzna mi awarii, a serwisant pierwszy raz widzi, żeby komuś przytrafił się dwa razy dokładnie ten sam przypadek.
  Druga rzecz to ciągłe spalanie żarówek, ale ten problem rozwiązała wymiana żarówek na LED-owe.
  Trzeci przypadek jest najdziwniejszy. Do jednej listwy podpinam komputer stacjonarny i laptopa. I nie wiem, jak to opisać :). Wygląda to tak, że kiedy podłączam do zasilania laptopa, to wyłącza mi się myszka w komputerze stacjonarnym. Jak tylko odłączę laptopa od zasilania, myszka działa jak nowa.

  Chciałbym wiedzieć, na co ewentualnie powinien zwrócić uwagę elektryk?

  Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi i z góry przepraszam, jeśli mój post w jakiś sposób jest nieregulaminowy, ponieważ to mój pierwszy post na tym forum.


  A i jeszcze dodam, że teoretycznie jest to dobrej jakości listwa, bo kosztowała około 70 złotych i na tym forum była polecana przez spore grono osób, kiedy ją wybierałem, czyli jakieś 2 lata temu. Modelu listwy ani płyty indukcyjnej nie jestem w stanie teraz podać, ponieważ jestem do niedzieli wieczór poza domem. Zasilacz w kompie to któryś model SilentiumPC, a myszka Genesis GX57. To tyle informacji "z głowy", które mogę podać.
 • Specjalista elektryk
  Czy Twoje mieszkanie/dom ma zasilanie trójfazowe?
 • Poziom 2  
  michcio napisał:
  Czy Twoje mieszkanie/dom ma zasilanie trójfazowe?


  Tak, jest to dom i pod zasilanie trójfazowe jest podłączona kuchenka indukcyjna i piekarnik o ile się nie mylę.
 • Poziom 41  
  Kiedy był wykonywany ostatni przegląd instalacji? Powinien co pięć lat... elektrykowi opiszesz objawy i sam powinien dojść co tam się dzieje. Ale podpowiem, ciągłość przewodu N niech sprawddzi. Poprzez pomiar IPZ
 • Poziom 38  
  Objawy wskazują na awarię tzw. "zera"(N, PEN). Poluzowane, przypalone, "zero".
  Może być to w wewnątrz twojego obiektu, może być i poza nim.
  Prawdopodobnie jest zawyżone napięcie.
  Bywa zawyżone ale nie musi występować ciągle.

  Elektryk niech przyniesie dobry miernik i pomierzy IPZ na przyłączu i wewnątrz obiektu. Może uda się znaleźć wadę w obiekcie.
  ps.aw napisał:
  A i jeszcze dodam, że teoretycznie jest to dobrej jakości listwa, bo kosztowała około 70 złotych i na tym forum była polecana przez spore grono osób, kiedy ją wybierałem.
  Listwa nie zabezpiecza przed wzrostem, skokami napięcia w sieci.
 • Poziom 16  
  Jeżeli jest to dom jednorodzinny to czy jest zasilany z napowietrznej czy kablowej?
  Zwróć uwagę elektrykowi na pomiar uziemienia
  W napowietrznej jak się upali N a uziemienie jest w dobre to takie cuda mogą się dziać - ale to już problem po stronie dystrybutora energii - to tak z ciekawostek