Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik elektryczny strzelił i grzeje cały czas.

dexiuu 14 Kwi 2018 18:27 372 3
  • #1 14 Kwi 2018 18:27
    dexiuu
    Poziom 5  

Witam, jakiś czas temu, gdy chciałem zmienić program w grzejniku elektrycznym (zdj. poniżej), to z dołu grzejnika poleciała iskra przy jednoczesnym wybuchu jakby kondensatora.
    Od tamtego czasu regulator temperatury przestał działać, a grzejnik grzeje od razu po tym, jak dostanie napięcie. Wyłączam go bezpiecznikiem, innej opcji nie ma.
    Może macie jakiś pomysł, co mogło się stać?
    Dziś rozkręcilem grzejnik i wszystko wygląda okej, przewody całe, wszystko dopiete. Nie wiem od czego zacząć. Ewidentnie coś kiedyś się wylalo. Na pewno problem wystąpił później. Proponujecie coś?

0 3
  • #3 17 Kwi 2018 22:45
    wojciech_pi
    Poziom 12  

dexiuu napisał:
    Witam, jakiś czas temu, gdy chciałem zmienić program w grzejniku elektrycznym (zdj. poniżej), to z dołu grzejnika poleciała iskra przy jednoczesnym wybuchu jakby kondensatora.
    Od tamtego czasu regulator temperatury przestał działać, a grzejnik grzeje od razu po tym, jak dostanie napięcie. Wyłączam go bezpiecznikiem, innej opcji nie ma.
    Może macie jakiś pomysł, co mogło się stać?
    Dziś rozkręcilem grzejnik i wszystko wygląda okej, przewody całe, wszystko dopiete. Nie wiem od czego zacząć. Ewidentnie coś kiedyś się wylalo. Na pewno problem wystąpił później. Proponujecie coś?

Witaj
    jak na montera elektronika to nie za bardzo nie błysnąłeś.
    Poszukaj tego kondensatora , albo przyjrzyj się wszystkim elementom na tej płytce

Pozdr
    W

0
  • #4 18 Kwi 2018 10:44
    LENIWIEC_PL
    Poziom 17  

Witaj Autorze!
    Jak dla mnie wybuch był spowodowany przebiciem i wybuchem jednego z triaków lub tranzystorów przymocowanych do czarnego radiatora. Po wybuchu zwarł się w pozycji zamkniętej i zapewne dlatego grzeje ci cały czas.
    Sądząc po opisie przewodów to biały i czerwony to zasilanie z sieci, czarny to zasilanie 1 spirali, niebieski to uziemienie(neutrealny), a brązowy to zasilanie drugiej spirali. Do czego idzie ten biały kabelek który wewnątrz ma dwa inne kabelki(brązowy i niebieski)?
    Układ scalony widoczny po prawej stronie płytki to co to za układ?

0