Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Bezpieczniki szklane 5x20 do zabezpieczeń niskonapięciowych

sowik21 14 Kwi 2018 19:40 288 18
  • #1 14 Kwi 2018 19:40
    sowik21
    Poziom 10  

Witam drogich kolegów, czy bezpieczniki topikowe szklane 5x20mm przeznaczone na napięcie 250V nadają się do zabezpieczeń do układów niskonapięciowych(12V)? Jeśli nie to dlaczego? Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi.

0 18
  • #2 14 Kwi 2018 19:42
    DiZMar
    Poziom 43  

Podane napięcie jest górnym przy jakim można je stosować. Można zatem stosować je przy napięciach znacznie niższych w tym 12V.

0
  • #3 14 Kwi 2018 19:48
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DiZMar napisał:
    Podane napięcie jest górnym przy jakim można je stosować.
    "Górnym limitem napięcia" pozwolę sobie rozszerzyć. ;)
    Ze względu na swoją konstrukcją wyższe napięcia mogą powodować powstanie łuku wewnątrz (chociaż i w pewnych wypadkach przy 230 też...), a to grozi : a/większymi uszkodzeniami niż pierwotna przyczyna zadziałania bezpieczniak. b/ jego eksplozją.

0
  • #4 14 Kwi 2018 19:59
    sowik21
    Poziom 10  

Pytam z tego względu, że niedawno sprawdzałem ile faktycznie prądu potrzebują, aby się przepaliły. I tak 3A szybki zadziałał dopiero przy 5A. Dokumentacji technicznej ich nie czytałem, ale zastanawia mnie czy zadziałanie bezpiecznika ma tylko związek z płynącym prądem czy może przede wszystkim z wydzielaną się mocą na druciku.

0
  • #5 14 Kwi 2018 20:05
    tos18
    Poziom 37  

sowik21 napisał:
    zy może przede wszystkim z wydzielaną się mocą na druciku.

A od czego zależy moc wydzielona na druciku przy danej jego rezystancji ?

P=I²*R

0
  • #6 14 Kwi 2018 20:07
    kkknc
    Poziom 42  
  • #7 14 Kwi 2018 20:16
    sowik21
    Poziom 10  

Sam się zastanawiam dlaczego te wzory nie działają tak jak powinny, mam system fotowoltaiki w chacie i zależy mi na pewnym bezpieczeństwie, tam trzy ampery czy pięć to jeszcze nie jest wielki problem, ale jednak nie jest tak jak sobie to zaprojektowałem, może na jakieś wadliwe produkty trafiłem. A jeśli chodzi o bezpieczniki samochodowe to w markowym sklepie są dużo droższe od szklanych, więc po co mam przepłacać, chyba, że nie w tym sklepie kupuję co trzeba.

0
  • #8 14 Kwi 2018 20:25
    DiZMar
    Poziom 43  

Chcesz działania szybkiego i dokładnego zastosuj automatyczne.

0
  • #9 14 Kwi 2018 20:31
    sowik21
    Poziom 10  

Masz na myśli rezystor na którym odkłada się określone napięcie? Tzn że bezpieczniki mają spory rozrzut zadziałania?

0
  • #11 14 Kwi 2018 20:33
    DiZMar
    Poziom 43  

sowik21 napisał:
    Masz na myśli rezystor na którym odkłada się określone napięcie? Tzn że bezpieczniki mają spory rozrzut zadziałania?

Do której wypowiedzi to było?

0
  • #12 14 Kwi 2018 20:35
    kkknc
    Poziom 42  
  • #13 14 Kwi 2018 20:45
    sowik21
    Poziom 10  

To było do wypowiedzi powyżej. Ale rozumiem, jeśli chcę działania pewnego to tylko bezpiecznik elektroniczny. Pozdrawiam. :)

0
  • Pomocny post
    #14 14 Kwi 2018 20:49
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Nominalny prąd to prąd przy jakim bezpiecznik może pracować przez dłuższy czas, do przepalenia potrzeba co najmniej 1,5x więcej i przy tak niewielkim przeciążeniu może być potrzeba kilku sekund zanim się przepali, do szybkiego przerwania obwodu potrzeba znacznie większych przeciążeń.

sowik21 napisał:
    zadziałanie bezpiecznika ma tylko związek z płynącym prądem czy może przede wszystkim z wydzielaną się mocą na druciku.
    Oczywiście moc decyduje o temperaturze i przepaleniu, a że ze wzrostem temperatury rośnie rezystancja a więc można sie spodziewać że moc będzie rosłą szybciej niż wynikało by z kwadratu prądu, co jest korzystne.

398216 Usunięty napisał:
    Ze względu na swoją konstrukcją wyższe napięcia mogą powodować powstanie łuku wewnątrz (chociaż i w pewnych wypadkach przy 230 też...), a to grozi : a/większymi uszkodzeniami niż pierwotna przyczyna zadziałania bezpieczniak. b/ jego eksplozją.
    Większość bezpieczników 5x20mm ma katalogowy prąd wyłączalny 35A przy 250V~, innymi słowy producent mówi że ten bezpiecznik nie da rady przy poważniejszych zwarciach, a że rezystancja pętli zwarcia zazwyczaj jest rzędu ułamków oma prąd zwarcia osiąga setki amperów i bezpiecznik wybucha. To jest fuszerka producenta urządzenia, że zastosował bezpiecznik o za małym prądzie wyłączalnym, bo istnieją bezpieczniki 5x20mm o specyfikacji 1000A zazwyczaj ceramiczne i wypełnione piaskiem nie widziałem jeszcze żeby taki wybuchł.

0
  • #15 14 Kwi 2018 20:51
    DiZMar
    Poziom 43  

sowik21 napisał:
    To było do wypowiedzi powyżej. Ale rozumiem, jeśli chcę działania pewnego to tylko bezpiecznik elektroniczny. Pozdrawiam. :)

Czyli do tej:
    DiZMar napisał:
    Chcesz działania szybkiego i dokładnego zastosuj automatyczne.

Twoją odpowiedzią jest:
    sowik21 napisał:

Nie widzę w swojej wypowiedzi treści o rezystorze i odkładającym się napięciu.

0
  • #16 16 Kwi 2018 10:38
    sowik21
    Poziom 10  

A więc co masz na myśli pisząc bezpiecznik automatyczny? Chyba nie coś typu: T9-611P-4A Shurter-a?

0
  • #17 16 Kwi 2018 11:18
    DiZMar
    Poziom 43  

Automatyczny to taki co po przekroczeniu określonego prądu nie przepala się tylko wyłącza się. Przyciśnięcie przycisku powoduje, że dalej spełnia swoją funkcję. Fizyczne rozwiązania mogą być różne ale główna zasadę brak potrzeby jego wymiany po zadziałaniu zabezpieczającym.

Dodano po 4 [minuty]:

sowik21 napisał:
    ... Chyba nie coś typu: T9-611P-4A Shurter-a?

Nie ma takiego jak T9-611P-4A Shurter. Jeżeli już to T9-611P-4A Schurter. Niby jedna literka zjedzona ale w elektryce ma duże znaczenie.

0
  • #18 16 Kwi 2018 11:43
    mieszaczwcz
    Poziom 26  

Dlaczego nikt nie uwzględnił istnienia podziału bezpieczników topiwych 20x5 na, zwłoczne i szybkie

Obecnie topikowe wkładki bezpiecznikowe 20x5 WTA, WTA-T oraz WTA-G. Najpopularniejsze są wkładki oznaczone WTA oraz WTA-T. Znacznie rzadziej używa się wkładek WTA-G. Wkładki oznaczone literką T (WTA-T) to tak zwane wkładki zwłoczne. Wkładki bez literki (WTA) to tak zwane wkładki szybkie -w katalogach i normach oznaczane są literą F. Literę F zwykle się pomija i traktuje wkładki szybkie jako „standardowe”. Wkładki z literką G (WTA-G) to wkładki szybkie o dużej zdolności wyłączania – oznaczenie katalogowe zawiera litery F i G.

0
  • #19 16 Kwi 2018 23:50
    sowik21
    Poziom 10  

dziękuję kolegom(i ew. koleżankom) za poświęcony czas na udzielenie podpowiedzi, myślę że temat mogę zamknąć

0
  Szukaj w 5mln produktów