Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć poziom sygnału na wyjściu skrętki

anko4 15 Kwi 2018 09:57 222 8
  • #1 15 Kwi 2018 09:57
    anko4
    Poziom 3  

Witam!
    Jaki musi być poziom sygnału na wyjściu skrętki (np. przy dołączeniu do switcha, potem router itp. ) aby możliwa była transmisja danych w obydwie strony ewentualnie jak ją wyliczyć.
    Pozdawiam
    A.K

0 8
  • #2 15 Kwi 2018 10:08
    seb235
    Poziom 26  

Szczerze mówiąc nigdy się z czymś takim nie spotkałem, generalnie przyjmuje się iż długość kabla pomiędzy urządzeniami powinna mieć maks 100m. Oczywiście w zależności od jakości kabla ta wartość może się wahać. Jeżeli potrzebujesz przesłać sygnał na większą odległość to można dostać extendery ethernetu aczkolwiek nigdy nie używałem i nie wiem na ile to się sprawdza.

0
  • #3 15 Kwi 2018 18:21
    adamjur1
    Poziom 39  

Są do tego specjalne przyrządy, testujące okablowanie strukturalne, z reguły bardzo drogie firm Fluke, Pentascaner itp.
    Otrzymujesz z niego dokładne analizy działania linii, tłumienność, przesłuchy zbliżne i zdalne, o takich prozaicznych jak rezystancja czy długość nie wspominając..
    ps
    Zrobiłem kiedyś 160 metrowe łącze na bardzo dobrym ( jak na tamte czasy ) kablu beldena - śmigało po setce...

0
  • #4 15 Kwi 2018 20:17
    anko4
    Poziom 3  

Dzięki za odpowiedzi. 100 m, większe i mniejsze odległości pewnie wynikają z możliwości technicznych miedzianej skrętki (tłumienność, przesłuchy, rezystacja itp.). Bardziej mi chodziło o wspomniany poziom sygnału (jego moc) aby po wyjściu z komputera generowane dane "mogły pójść dalej w sieć" bez regeneracji.

0
  • #5 15 Kwi 2018 20:47
    adamjur1
    Poziom 39  

Przez ponad 30 lat pracy w wykonawstwie sieci strukturalnych nie słyszałem o pomiarze poziomu sygnału..
    Jeżeli linia spełnia wymagania normy ( np Fluke 4000 daje wynik pass) to spełniające normy urządzenia sieciowe - huby, switche, karty sieciowe w sprzęcie działają zgodnie z normami.

0
  • #6 15 Kwi 2018 22:55
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

Moc nie ma tu specjalnie znaczenia i dlatego chyba nikt jej nie bada. Problemy nie wynikają z tego, że sygnał dochodzi słaby, ale że kształt sygnału (to transmisja zero-jedynkowa) robi się tak zniekształcony, że trudno zidentyfikować bity. Bada się stopę błędów.

0
  • #7 16 Kwi 2018 06:55
    anko4
    Poziom 3  

Ok, nie jestem specjalistą a co ta norma mówi?

0
  • #8 16 Kwi 2018 10:17
    m.jastrzebski
    Poziom 35  

anko4 napisał:
    Ok, nie jestem specjalistą a co ta norma mówi?

Norma nie mówi nic powyżej 100m. Mówi jakie warunki trzeba spełnić (jakiej kategorii kabel użyć) żeby mogła się odbywać transmisja na odleglość 100m.
    Nie ma w tej normie niczego w stylu: taka moc to zasięg 50m, taka moc to 100m, a jeszcze większa to 150m. To nie DSL na lini telefonicznej, gdzie wraz ze spadkiem sygnału z odległością, tranismisja nadal jest możliwa ale z niższą prędkością.

W praktyce jest to loteria, w sensię może się udać więcej, jak się zastosuje dobre kable wyprodukowane z zapasem i dobry sprzęt aktywny. Ale nikt nie bedzie gwaranotwał jak to będzie działało w każdych mozliwych warunkach.

0
  • #9 16 Kwi 2018 10:59
    anko4
    Poziom 3  

Ok, dziękuję za odpowiedź

0