Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

YAMAHA RX-350 - Nakładanie się odbieranych stacji na siebie

15 Kwi 2018 11:14 651 23
  • Poziom 10  
    Witam,
    Posiadam amplituner YAMAHA RX-350 do tego antena o parametrach:
    Nazwa SV Total ze wzmacniaczem
    Standard FM
    Częstotliwość [MHz] 88-108
    Zysk [dB] 20 dB
    Promieniowanie przód./ tyl [dB] 0
    Polaryzacja H, V
    Ilość elementów 1
    Impedancja wyjściowa [Om] 75
    Opakowanie folia
    Długość [mm] 1670
    Masa [kg] 0,52

Problem polega na tym, że gdy do anteny podłączone jest zasilanie przez selektor wówczas amplituner odbiera aż za dużo, wykrywa stacje co kilkadziesiąt kHz a owe stacje to ponakładane na siebie sygnały z kilku stacji. Gdy odłączę zasilanie ze wzmacniacza anteny, wówczas wszystko jest okej, tzn. stacje wyszukuje przy auto tuning przy 100% siły sygnału ale w całym paśmie widać ok. 5 stacji. Dla przykładu przy odłączonym zasilaniu anteny radio eska 103.6MHz amplituner omija na auto wyszukiwaniu ale ręcznie można tą stacje znaleźć, mimo braku większych szumów, amplituner pokazuje 0% siły sygnału. Przy podłączony wzmacniaczu antenowym jest 100% ale stacje są nałożone na siebie. Zmniejszenie napięcia na wzmacniaczu antenowym nie przynosi rezultatu (regulowałem 0-12V).
    Czy istnieje jakiś sposób żeby amplituner odbierał więcej stacji jednocześnie widział je w autowyszukiwaniu bo wóczas jest stereo, gdy ręcznie znajduje stacje jest mono.
  • Poziom 10  
    olador napisał:
    Miejsce odbioru...?

Trawniki woj. Lubelskie.
    Antena umiejscowiona na strychu piętrowego domu.
    Wiem że w tym miejscu powinienem odbierać więcej stacji, stwierdzam to po tym że w samochodzie odbieram ich min. 8.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Antena ze wzmacniaczem? Za duże wzmocnienie i odbiornik głupieje.
    M
  • Poziom 10  
    olador napisał:
    http://radio.nadaje.com/pl/transmitters/cities/city/183/
    Zmień anteną na kierunkową, można zainstalować ją na dachu?

Dziękuję za linka, generalnie byłaby taka możliwość, mam przy dachu rurę która była niegdyś uchwytem dla siatkowej, ale teraz gdybym zamontował tego "bata" wystawałby ponad dach (w końcu ma 1,6m) i obawiam się trochę o wyładowania w czasie burzy.
    Kurcze a nie chciałbym zmieniać na kierunkową, gdyż tą kupiłem niedawno, a kolejna antena to koszty :/

SP5IT napisał:
    Antena ze wzmacniaczem? Za duże wzmocnienie i odbiornik głupieje.
    M

Dokładnie, na to samo mi wygląda i taką też znalazłem gdzieś odpowiedź na elektrodzie. To teraz pytanie co zrobić, wzmacniacz antenowy nie jest zasilony - mało stacji, a gdy jest zasilony to zbyt duża czułość i odbiera głupoty.

jest jest jeszcze jedna kwestia, gdzieś przeczytałem że odbiornik do którego nie jest podłączona antena nie ma prawa kompletnie nic odebrać ze względu na ekranowanie. Mój odbiera, ze 2 stacje z szumami, ale odbiera. Jak to wygląda w praktyce?

Dodano po 3 [minuty]:

Jeszcze jedna sprawa, te stacje z linku od kolegi @olador, odbieram gdy ręczenie je wyszukam, są delikatne szumy ale da się w miarę słuchać z tym że siła sygnału jest 0% i mono.
  • Poziom 10  
    A z tą co mam teraz nie da się nic zrobić? Okazuje się że na odłączonym od zasilania wzmacniaczu antenowym odbieram 5 stacji a gdy do wyjścia antenowego amplitunera podłącze kabel ok 60cm to odbieram o jedną stacje WIĘCEJ. Odbieram mam na myśli że auto tuning ją znajduje.
  • Poziom 35  
    Podana w linku wyżej antena to tylko 23zł+symetryzator ...i Twoje problemy z odbiorem skończą się.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    MastrPlastr napisał:
    Dokładnie, na to samo mi wygląda i taką też znalazłem gdzieś odpowiedź na elektrodzie. To teraz pytanie co zrobić,
    Usunąć wzmacniacz i założyć odpowiedni symetryzator.
    M
  • Poziom 10  
    Dziękuję, złożyłem zamówienie na tamtą antenę z symetryzatorem. Po zainstalowaniu jej dam znać jak rezultaty. Póki co dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
  • Poziom 10  
    Kupiłem nową antenę, taką którą polecił @olador i niestety rezultat mizerny. Odbieram w dalszym ciągu 6 stacji. Antena jest z symeteryzatorem, próbowałem też podłączyć starą antenę z pominięciem wzmacniacza, lecz dodając symetryzator i nie przyniosło to skutuku.
    A w trybie strojenia manualnego?
  • Poziom 10  
    SP5IT napisał:
    A w trybie strojenia manualnego?

W trybie manulanym odbieram stacje te których auto tuning nie znajduje, lecz siła sygnału na wyświetlaczu wynosi 0 % i są słyszalne szumy, które są starasznie denerwujące przy głośniejszym słuchaniu.

Dodano po 2 [minuty]:

Aaaaa i nie ma stereo wtedy
    A przewód ile ma lat, jaki i jak długi? Wtyczki poprawnie zarobione?
    M
  • Poziom 35  
    Gdzie zamocowałeś antenę? -na strychu?
    Trawniki - Piaski to bliska odległość i zły odbiór?
    Które stacje źle odbierasz?
  • Poziom 10  
    SP5IT napisał:
    A przewód ile ma lat, jaki i jak długi? Wtyczki poprawnie zarobione?
    M

Przewód 15m, kupowany w ubiegłą sobotę, gruby ma drut w środku i kosztował 1,5zł/mb więc nie jest chyba najgorszej jakości. Jeśli chodzi o wtyczki to w antenie w symetryzatorze przykręcone na śrubki, przy amplitunerze jest wtyczka z separatora i do tego przejściówka która była przy antenie.

olador napisał:
    Gdzie zamocowałeś antenę? -na strychu?
    Trawniki - Piaski to bliska odległość i zły odbiór?
    Które stacje źle odbierasz?

Tak, antena jest na strychu, lecz próbowałem ją "ręcznie" wystawiać przez okno na pierwszym piętrze i nie było rezultatu. No właśnie te stacje z Piask (ok 12km ode mnie) odbieram bardzo dobrze, ale jest ich 5 i odbieram też szóstą stacje Lublin 'Piotrków' (ok 35km ode mnie) przy sile sygnału 80%. Stacji z Lublina nie odbieram (automatycznym strojeniem), a do Lublina mam ok 40km. Wydaje mi się że powinienem gdyż w samochodzie nie mam problemu z odbiorem.
    Wywal wtyczkę separatora, jest z symetryzatorem nie potrzebna. Załóż zwykłą.
  • Poziom 35  
    Stacji z Lublina /40km/ malej mocy nadajniki - nie odbierzesz tak jak z Piaski .
    Z nadajnika Piaski masz 5 stacji i to jest wszystko, innych nie odbierzesz...
  • Poziom 10  
    SP5IT napisał:
    Wywal wtyczkę separatora, jest z symetryzatorem nie potrzebna. Załóż zwykłą.

[img-0]YAMAHA RX-350 - Nakładanie się odbieranych stacji na siebie

Zrobiłem tak jak na obrazku i nie ma żadnej poprawy, w dalszym ciągu 5 stacji na 100% jedna stacja na 80%.

Dodano po 2 [minuty]:

olador napisał:
    Stacji z Lublina /40km/ malej mocy nadajniki - nie odbierzesz tak jak z Piaski .
    Z nadajnika Piaski masz 5 stacji i to jest wszystko, innych nie odbierzesz...

A samochód który stoi na podwórku z antenką 30cm która jest 1,5m nad ziemią odbiera wszystko jak leci z Lublina. Nie da się nic zrobić z tym amplitunerem w domu? :/
  • Poziom 35  
    Da się zrobić -wystawić anteną na dach...
  • Poziom 10  
    olador napisał:
    Da się zrobić -wystawić anteną na dach...

No to mnie nie pocieszyłeś, specjalnie na początku kupiłem antenę ze wzmacniaczem żeby właśnie antena mogła sobie sobie być na strychu i odbierać te słabsze sygnały, okazuje się jednak, że chyba nie będę odbierał stacji z lublina. Wystawienie anteny przez okno nie wiele daje więc myślę że gdyby miałaby być na dachu to trzeba by dodatkowo stawiać jakiś maszt.
    Coś musi być nie tak, skoro wystawienie anteny na zewnątrz nic nie daje, a samochód który stoi na podwórku z zabudową w postaci domu i budynków gospodarczych daje rade.
  • Poziom 35  
    Czułość głowicy radia w aucie jest chyba lepsza niż w YAMAHA RX-350...
  • Poziom 10  
    Hmmm... Łącząc do kupy to co kolega @olador pisał, o tym że słaba czułość głowicy postanowiłem powrócić do anteny ze wzmacniaczem. I okazuje się, że jestem w stanie odebrać kilka dodatkowych stacji w stereo manipulując anteną pod odpowiednim kątem (będąc na zewnątrz) ale trzeba ustawić taki kąt żeby nie nakładały się stacje na siebie przy tym żeby odebrać stacje których nie było do tej pory. Odbieram wówczas mnóstwo fałszywych stacji pośrednich które są ponakładane ale taka manipulacja daje mi możliwość uzyskania tego czego nie było wcześniej. Będę musiał pomyśleć nad jakimś sposobem regulacji kąta anteny i wystawieniu jej na zewnątrz. Być może to jedyne słuszne rozwiązanie w moim przypadku. Anteną bez wzmacniacza nawet nie ma mowy żeby coś takiego uzyskał (już testowałem).
    Mimo wszystko dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi. Nie jest tak jak myślałem że będzie na początku ale coś tam zyskałem (2-3 stacje).