Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fabia II zalana po deszczu - Nie działa pół elektroniki - bezpieczniki dobre

Brzuzka0 15 Apr 2018 11:52 1371 9
    Brzuzka0
    Level 8  
    Witam.
    Piątek 13 uczciłem nie zamknięciem szyby przedniej kierowcy w mojej Skodzie Fabia II, i zostawieniem jej na pastwę burzy. Rano zastałem bajoro na dywaniku i mokry fotel. W między czasie dzwoni siostra,(mieszka kilka domów dalej) że w aucie zostawiłem włączone światła - stwierdziłem, że bredzi. Okazało się, że deszcz dostał się do pokrętła świateł, zwarł styki i je włączył. To doprowadziło do rozładowania akumulatora do zera. Ponieważ auto w ogóle nie reagowało (z powodu aku) postanowiłem podłączyć prostownik na chwilę, okazało się , że włacznik świateł mimo, że przekręcony na wyłączone - je zapala. Odłączyłem prostownik, rozebrałem włącznik, wysuszyłem. Podziałało - światła i pokrętło dziają jak należy. W między czasie rozebrałem trochę deski rozdzielczej i suszyłem to wszystko farelką. Po naładowaniu akumulatora do stanu używalności straty są następujące:

Nie działają:
    -Migacze
    - podświetlenie zegarów
    - centralny zamek (otwieranie wszystkich drzwi działa z pilota i z kluczyka, ale system nie odczuwa, ze drzwi sa otwierane i zamyka samochód automatycznie co powoduje włączenie alarmu a następnie wyłączenie silnika (imobilaizer )
    - światło w środku
    - na wyświetlaczu komputera przy zgaszonym silniku i wyjętym kluczyku powinien wyświetlać się przebieg - nie wyświetla się.

Wszystkie bezpieczniki są sprawne i na miejscu (sprawdzane z książką) - te przy akumulatorze też.

Dla ułatwienia dodam, że auto odpala. Radio, klimatyzacja, światła postojowe, mijania, przeciwmgielne, komputer pokładowy, głośniki, elektryczne szyby działają.

Czy ktoś zna diagnozę tego co mogło się spalić, zalać? Szykuje się na wizytę u elektromechanika, ale szwagier (hehe) jest elektrykiem, więc może sam coś zdziała?
    Brzuzka0
    Level 8  
    Rozumiem, że moduł znajduje się gdzieś za bezpiecznikami, pod kierownicą. Jest jakis sposób żeby go wyjąć bez rozkręcania połowy kokpitu?
    Ireneo
    Level 41  
    5 minut roboty.Jest nad lewą nogą.
    Brzuzka0
    Level 8  
    Da się to wyciągnąć od tyłu, czy coś trzeba rozkręcac ?
    Ireneo
    Level 41  
    Zajrzyj zobaczysz.Trochę inicjatywy
    Brzuzka0
    Level 8  
    patrze na to od godziny...
    Ireneo
    Level 41  
    A osłonę nad pedałami chociaż zdjąłeś?
    Brzuzka0
    Level 8  
    Jestem ciemny ale nie głupi, zdjalem. Moduł widzę, nie wiem jak wyciągnąć. Czy ma zatrzaski, czy srkbki, czy od przodu zdejmując panel z bezpiecznikami, czy od tyłu. Widoczność jest słaba i nie chce czegoś połamać, a grzebiąc łapami wyczuwam wilgoć więc chciałbym to wyciągnąć , obejrzeć i podsuszyć .
    Ireneo
    Level 41  
    Schodzi w dół,są zatrzaski.Bezpieczniki chyba jak odkręcisz będzie łatwiej.Latarkę weź i dobrze popatrz.