Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koszt gotowania wody czajnik elektryczny vs kuchenka gazowa

artekideapop 15 Kwi 2018 12:33 408 2
 • #1 15 Kwi 2018 12:33
  artekideapop
  Poziom 13  

  Witam,

  Czy posiada ktoś może dokładne wyliczenia jak wygląda sprawa porównania kosztów zagotowania wody w czajniku elektrycznym oraz w czajniku na kuchence gazowej?
  Który sposób jest tańszy i mniej więcej o ile?

  0 2
 • Pomocny post
  #3 15 Kwi 2018 13:19
  jaszczur1111
  Poziom 32  

  Dobry artykuł, mam jednak malutkie ale. Pomiar zużycia energii czajnika odbył się na podstawie jego mocy znamionowej. Niestety często moc ta jest zawyżana i zależy dodatkowo w znacznej mierze od napięcia sieci w danym momencie. Z kolei grzanie na gazie zależy w znacznej mierze od rodzaju naczynia i od wielkości płomienia. Autor wprawdzie wspomniał o tym, że płomień nie wychodzi poza obrys naczynia ale gdyby np. zastosował minimalny możliwy płomień, prawdopodobnie nigdy nie zagotowałby wody a jedynie ją odparował zużywając znacznie więcej gazu. Czajniki w kształcie kulistym wyjątkowo nie nadają się do grzania wody. Powinny mieć brzeg wywinięty do dołu. Ponadto wiele zależy od regulacji palnika. Warto o tym pamiętać.

  Ogólna konkluzja jest jednak taka, że grzanie prądem wychodzi drożej, nawet na nocnej taryfie. Jest to dla mnie pewne zaskoczenie.

  Jest gdzieś test kosztów grzania na propan-butanie ?

  0
  Szukaj w 5mln produktów