Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie pompy głębinowej do puszki rozruchowej

oli7312 15 Kwi 2018 13:01 1899 32
  • #1 15 Kwi 2018 13:01
    oli7312
    Poziom 9  

Witam.Mam pytanie do znajacych się na elektryce. Widoczny rysunek przedstawia schemat puszki rozruchowej pompy głębinowej.Mój problem polega na tym iż pompa ma przyłącz cztero-żyłowy ,a mój dołącz do studni jest 3-żyłowy.Aby uniknąć ponownego kopania aby dodać dodatkową żyłę ,wpadłem na pomysł aby połączyćrazem w jeden przewód kabel niebieski i zielono-żółty wychodzące od pompy ,aby mieć uziemienie na pompie.Czy jest taka możliwośc .Puszka oczywiście znajduje się w budynku. Ewentualnie gdy nie ma takiej możliwości ,czy wyłącznik RCD zastąpi brak uziemienia pompy.Podłączenie pompy głębinowej do puszki rozruchowejZgóry dziękuje wszystkim za pomoc.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 15 Kwi 2018 13:17
    nikusert
    Poziom 38  

Witam .
    Czy w puszce zaciskowej jest kondensator rozruchowy?.
    Jeżeli tak ,to do zasilania pompy wystarczy przewód 3-żyłowy,gdyż drugi przewód kondensatora jest połączony do zacisku(przewodu )N.

0
  • Pomocny post
    #3 15 Kwi 2018 13:17
    kokapetyl
    Poziom 43  

oli7312 napisał:
    ,wpadłem na pomysł aby połączyćrazem w jeden przewód kabel niebieski i zielono-żółty wychodzące od pompy

Iście "szatański pomysł"
    Nie wolno łączyć przewodu "N" z "PE"
    oli7312 napisał:
    czy wyłącznik RCD zastąpi brak uziemienia pompy.

Nie nie zastąpi.

0
  • Pomocny post
    #4 15 Kwi 2018 13:21
    nikusert
    Poziom 38  

Ten sposób jest niedozwolony, a po podłączeniu w ten sposób nie włączysz RCD .

0
  • #5 15 Kwi 2018 13:27
    oli7312
    Poziom 9  

U mnie w domu jest instalacja starego typu ,i zauważyłem ze w gniazdkach 230v bolec uziemiający jest mostkowany z N. Dlatego też skojarzyłem próbe takiego połączenia. W skrzynce oczywiście znajduje się cewka rozruchowa.

0
  • #6 15 Kwi 2018 13:35
    nikusert
    Poziom 38  

Jeżeli w puszce zaciskowej jest kondensator jak napisałeś ,to wystarczą 3-przewody zasilające pompę.Jeden koniec kondensatora jest podłączony do zacisku 6 , drugi koniec kondensatora do zacisku 5, do którego jest podłączony również przewód N zasilania pompy.Wszystko masz przedstawione na zamieszczonych rysunkach.

1
  • #7 15 Kwi 2018 13:38
    kokapetyl
    Poziom 43  

oli7312 napisał:
    U mnie w domu jest instalacja starego typu ,i zauważyłem ze w gniazdkach 230v bolec uziemiający jest mostkowany z N.

Schemat jaki przedstawiłeś posiada N i PE, brak uwagi o istniejącej instalacji . :cry:
    oli7312 napisał:
    W skrzynce oczywiście znajduje się cewka rozruchowa.

To raczej jest kondensator, a nie cewka. :cry:

0
  • #8 15 Kwi 2018 13:47
    oli7312
    Poziom 9  

OK faktycznie ,tu nie zwruciłem uwagi . Na schemacie powinno byc w takim razie według mojej instalacji w domu L ,N ,N. Jeśli tak ,to czy teoria podłączenia o której pisałem wcześniej jest możliwa.

0
  • #9 15 Kwi 2018 13:57
    kokapetyl
    Poziom 43  

oli7312 napisał:
    czy teoria podłączenia o której pisałem wcześniej jest możliwa.

Chcesz wykonać "zerowanie", jest to uzależnione od typu przyłącza instalacji.
    Skoro jednak jest to już zastosowane, to chyba można wykonać, jednak warto sprawdzić w umowie o przydział dostarczania energii, jaki jest typ sieci ?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #10 15 Kwi 2018 14:01
    oli7312
    Poziom 9  

Nie wiem czy o to chodzi :TARYFA 11

0
  • #11 15 Kwi 2018 14:07
    kokapetyl
    Poziom 43  

oli7312 napisał:
    Nie wiem czy o to chodzi :TARYFA 11

Nie o to chodzi, powinno być oznaczenie np. TT, TN-C . Jeśli będzie TT, to z moich informacji zerowanie jest niedozwolone.

0
  • #12 15 Kwi 2018 14:10
    oli7312
    Poziom 9  

Podłączenie zrobię tak jak pisze 'nikusert' na trzech przewodach ,z pominięciem przewodu uziemieniającego ,wychodzącego z pompy jako czwarty zielono-żółty.

0
  • #13 15 Kwi 2018 14:55
    nikusert
    Poziom 38  

Przy moim sposobie podłączenia jest ,wszystkie przewody podłączone są prawidłowo czyli faza(L) do zacisku (5), neutralny (N) do zacisku 6 ,przewód PE do obudowy pompy.

0
  • Pomocny post
    #14 15 Kwi 2018 14:56
    mar_uda
    Poziom 20  

oli7312 napisał:
    Podłączenie zrobię tak jak pisze 'nikusert' na trzech przewodach ,z pominięciem przewodu uziemieniającego ,wychodzącego z pompy jako czwarty zielono-żółty.
    Najgłupszy pomysł z możliwych.
    Przewód PE jest najważniejszym przewodem w instalacji i jeśli występuje to musi być podłączony!

0
  • #15 15 Kwi 2018 14:57
    nikusert
    Poziom 38  

Mój sposób nic nie mówi o braku przewodu PE.

0
  • #16 15 Kwi 2018 15:30
    retrofood
    Moderator

nikusert napisał:
    Mój sposób nic nie mówi o braku przewodu PE.

Tak, nic nie mówi, po prostu go pominąłeś. Cały czas propagujesz elektrotechnikę alternatywną i właściwie powinieneś otrzymać ostrzeżenie.

Dodano po 1 [minuty]:

nikusert napisał:
    Przy moim sposobie podłączenia jest ,wszystkie przewody podłączone są prawidłowo czyli faza(L) do zacisku (5), neutralny (N) do zacisku 6 ,przewód PE do obudowy pompy.

Oczywiście inaczej niż na schemacie. I twierdzisz, że prawidłowo. Ciekawe te prawidła.
    Pompa ma 4 przewody:
    (1) Fazowy uzwojenia roboczego,
    (2) Wspólny neutralny dla uzwojenia roboczego i rozruchowego,
    (3) Fazowy (przez kondensator) dla uzwojenia pomocniczego,
    (4) Przewód ochronny.
    To tak na marginesie.

0
  • #17 15 Kwi 2018 15:39
    oli7312
    Poziom 9  

Wybaczcie ale teraz zupełnie zgłupiałem.Z pompy wychodzą cztery przewody niebieski-neutralny ,zielono-żółty -uziemienie ,a teraz pozostałe czarny i brązowy. Który jest fazą bo jeden muszę pominąc w podłączeniu do kabla zasilającego 3żyłowego, tak ?

0
  • #18 15 Kwi 2018 15:42
    nikusert
    Poziom 38  

W poście 6 ,wyjaśniłem dlaczego nie musi być czterech przewodów zasilających tylko trzy.Chodziło o wyjaśnienie że według zamieszczonego rysunku ,nie ma potrzeby stosowania przewodu czterożyłowego ,sugerując się listwą zaciskową pompy.Sądziłem że mając przewód zasilający o wiadomych kolorach ,to kolega będzie wiedział że przewód żółto-zielony ma być wykorzystany do wiadomego celu,czyli ochrony.Nic nie sugeruję i nie sugerowałem że przewód żółto-zielony może zastosować w innym celu.Dlatego po ostatnim poście kolegi oli7312 ,sprostowałem jego zamiary.Nie wiem z jakiej przyczyny kolega ma zamiar dać ostrzeżenie.

0
  • #19 15 Kwi 2018 15:43
    mar_uda
    Poziom 20  

oli7312 napisał:
    Wybaczcie ale teraz zupełnie zgłupiałem.Z pompy wychodzą cztery przewody niebieski-neutralny ,zielono-żółty -uziemienie ,a teraz pozostałe czarny i brązowy. Który jest fazą bo jeden muszę pominąc w podłączeniu do kabla zasilającego 3żyłowego, tak ?
    Żadnego nie możesz pominąć. Jedyna możliwość, to przenieść podłączenie kondensatora bliżej pompy (o ile to możliwe).

0
  • #20 15 Kwi 2018 15:44
    kokapetyl
    Poziom 43  

oli7312 napisał:
    bo jeden muszę pominąc w podłączeniu do kabla zasilającego 3żyłowego, tak ?

Nie, nie możesz pominąć żadnego, wszystkie są potrzebne.
    Możesz podłączyć na trzech, ale pod warunkiem, że kondensator rozruchowy zamontujesz bezpośrednio na pompie, tylko pytanie czy to jest możliwe ?(i chyba kolega nikusert, to miał na myśli).

0
  • #21 15 Kwi 2018 15:49
    nikusert
    Poziom 38  

oli7312 napisał:
    U mnie w domu jest instalacja starego typu ,i zauważyłem ze w gniazdkach 230v bolec uziemiający jest mostkowany z N. Dlatego też skojarzyłem próbe takiego połączenia. W skrzynce oczywiście znajduje się cewka rozruchowa.

W tym poście kolega wyraźnie wyjaśnił że kondensator jest przy pompie, o co wcześniej pytałem.Dlatego podłączenie prawidłowe można wykonać na trzech przewodach z zachowaniem przewodu ochronnego do właściwego celu,czyli ochrony.

1
  • #22 15 Kwi 2018 15:52
    oli7312
    Poziom 9  

Po wpisie "retrofood" sprawa się trochę rozjaśniła.

0
  • #24 15 Kwi 2018 16:25
    retrofood
    Moderator

nikusert napisał:
    oli7312 napisał:

W tym poście kolega wyraźnie wyjaśnił że kondensator jest przy pompie, o co wcześniej pytałem.

Kondensator przy pompie głębinowej??? Czy ktoś widział jak wygląda pompa głębinowa? Czyli kondensator w rurze z wodą? Przyznam, że ten świat mnie ostatnio bardzo zaskakuje. Pewnie i połączenia kondensatora kiszą się w wodzie niczym ogórki małosolne w beczułce.

0
  • #25 15 Kwi 2018 16:27
    oli7312
    Poziom 9  

Wnioskuje, iż najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie kondensatora z puszki rozruchowej do studni i zamkniecie go w hermetycznej puszce ,zachowując jednocześnie wszystkie prawidłowe połączenia .Wówczas nie bedzie problemu z brakiem jednej żyły w dołączu zasilania.Czy panowie elektrycy popierają ?

0
  • #26 15 Kwi 2018 16:29
    retrofood
    Moderator

oli7312 napisał:
    Wnioskuje, iż najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie kondensatora z puszki rozruchowej do studni i zamkniecie go w hermetycznej puszce ,zachowując jednocześnie wszystkie prawidłowe połączenia .Wówczas nie bedzie problemu z brakiem jednej żyły w dołączu zasilania.Czy panowie elektrycy popierają ?

Wybij to sobie z głowy pięciokilowym młotkiem. Głupota za głupotą. Masz zapewnić połączenie pompy ze skrzynką rozdzielczą przewodem czterożyłowym i nie graj tu pomysłowego Dobromira.

0
  • #27 15 Kwi 2018 16:30
    oli7312
    Poziom 9  

Wcześniej pisałem ze kondensator się znajduje, ale w puszce rozruchowej, a nie przy pompie.

0
  • #28 15 Kwi 2018 16:32
    retrofood
    Moderator

oli7312 napisał:
    Wcześniej pisałem ze kondensator się znajduje ,ale w puszce rozruchowej a nie przy pompie.

To oczywiste, moje zdziwienie odnosi się do wypowiedzi kol. nikusert.

0
  • #29 15 Kwi 2018 16:37
    oli7312
    Poziom 9  

Na rynku jednak są dostępne pompy głębinowe, które mają wbudowany wewnątrz siebie kondensator.

0
  • #30 15 Kwi 2018 16:46
    retrofood
    Moderator

oli7312 napisał:
    Na rynku jednak są dostępne pompy głębinowe ,które mają wbudowany wewnątrz siebie kondensator.

A czy pomiędzy słowami wbudowany i dołączony jest jakaś różnica? Jeśli nawet jej nie zauważasz, to na Twoim schemacie nie ma kondensatora wbudowanego w pompę. Ty sam zamieściłeś schemat i zgodnie z nim należy postępować. Bez eksperymentów.
    Na eksperymenty możemy sobie pozwalać przy urządzeniach zasilanych bateryjką 4,5 V, a nie przy zasilaniu sieciowym i to jeszcze z pompą zanurzoną w wodzie. Życie ma się jedno.

0