Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie pompy głębinowej do puszki rozruchowej

oli7312 15 Apr 2018 13:01 12285 32
Wago
    oli7312
    Level 10  
    Witam.Mam pytanie do znajacych się na elektryce. Widoczny rysunek przedstawia schemat puszki rozruchowej pompy głębinowej.Mój problem polega na tym iż pompa ma przyłącz cztero-żyłowy ,a mój dołącz do studni jest 3-żyłowy.Aby uniknąć ponownego kopania aby dodać dodatkową żyłę ,wpadłem na pomysł aby połączyćrazem w jeden przewód kabel niebieski i zielono-żółty wychodzące od pompy ,aby mieć uziemienie na pompie.Czy jest taka możliwośc .Puszka oczywiście znajduje się w budynku. Ewentualnie gdy nie ma takiej możliwości ,czy wyłącznik RCD zastąpi brak uziemienia pompy.Podłączenie pompy głębinowej do puszki rozruchowejZgóry dziękuje wszystkim za pomoc.
  • Wago
    nikusert
    Level 40  
    Witam .
    Czy w puszce zaciskowej jest kondensator rozruchowy?.
    Jeżeli tak ,to do zasilania pompy wystarczy przewód 3-żyłowy,gdyż drugi przewód kondensatora jest połączony do zacisku(przewodu )N.
  • Wago
  • Helpful post
    kokapetyl
    Level 43  
    oli7312 wrote:
    ,wpadłem na pomysł aby połączyćrazem w jeden przewód kabel niebieski i zielono-żółty wychodzące od pompy

Iście "szatański pomysł"
    Nie wolno łączyć przewodu "N" z "PE"
    oli7312 wrote:
    czy wyłącznik RCD zastąpi brak uziemienia pompy.

Nie nie zastąpi.
  • Helpful post
    nikusert
    Level 40  
    Ten sposób jest niedozwolony, a po podłączeniu w ten sposób nie włączysz RCD .
    oli7312
    Level 10  
    U mnie w domu jest instalacja starego typu ,i zauważyłem ze w gniazdkach 230v bolec uziemiający jest mostkowany z N. Dlatego też skojarzyłem próbe takiego połączenia. W skrzynce oczywiście znajduje się cewka rozruchowa.
    nikusert
    Level 40  
    Jeżeli w puszce zaciskowej jest kondensator jak napisałeś ,to wystarczą 3-przewody zasilające pompę.Jeden koniec kondensatora jest podłączony do zacisku 6 , drugi koniec kondensatora do zacisku 5, do którego jest podłączony również przewód N zasilania pompy.Wszystko masz przedstawione na zamieszczonych rysunkach.
    kokapetyl
    Level 43  
    oli7312 wrote:
    U mnie w domu jest instalacja starego typu ,i zauważyłem ze w gniazdkach 230v bolec uziemiający jest mostkowany z N.

Schemat jaki przedstawiłeś posiada N i PE, brak uwagi o istniejącej instalacji . :cry:
    oli7312 wrote:
    W skrzynce oczywiście znajduje się cewka rozruchowa.

To raczej jest kondensator, a nie cewka. :cry:
    oli7312
    Level 10  
    OK faktycznie ,tu nie zwruciłem uwagi . Na schemacie powinno byc w takim razie według mojej instalacji w domu L ,N ,N. Jeśli tak ,to czy teoria podłączenia o której pisałem wcześniej jest możliwa.
    kokapetyl
    Level 43  
    oli7312 wrote:
    czy teoria podłączenia o której pisałem wcześniej jest możliwa.

Chcesz wykonać "zerowanie", jest to uzależnione od typu przyłącza instalacji.
    Skoro jednak jest to już zastosowane, to chyba można wykonać, jednak warto sprawdzić w umowie o przydział dostarczania energii, jaki jest typ sieci ?
    oli7312
    Level 10  
    Nie wiem czy o to chodzi :TARYFA 11
    kokapetyl
    Level 43  
    oli7312 wrote:
    Nie wiem czy o to chodzi :TARYFA 11

Nie o to chodzi, powinno być oznaczenie np. TT, TN-C . Jeśli będzie TT, to z moich informacji zerowanie jest niedozwolone.
    oli7312
    Level 10  
    Podłączenie zrobię tak jak pisze 'nikusert' na trzech przewodach ,z pominięciem przewodu uziemieniającego ,wychodzącego z pompy jako czwarty zielono-żółty.
    nikusert
    Level 40  
    Przy moim sposobie podłączenia jest ,wszystkie przewody podłączone są prawidłowo czyli faza(L) do zacisku (5), neutralny (N) do zacisku 6 ,przewód PE do obudowy pompy.
  • Helpful post
    mar_uda
    Level 23  
    oli7312 wrote:
    Podłączenie zrobię tak jak pisze 'nikusert' na trzech przewodach ,z pominięciem przewodu uziemieniającego ,wychodzącego z pompy jako czwarty zielono-żółty.
    Najgłupszy pomysł z możliwych.
    Przewód PE jest najważniejszym przewodem w instalacji i jeśli występuje to musi być podłączony!
    nikusert
    Level 40  
    Mój sposób nic nie mówi o braku przewodu PE.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    nikusert wrote:
    Mój sposób nic nie mówi o braku przewodu PE.

Tak, nic nie mówi, po prostu go pominąłeś. Cały czas propagujesz elektrotechnikę alternatywną i właściwie powinieneś otrzymać ostrzeżenie.

Dodano po 1 [minuty]:

nikusert wrote:
    Przy moim sposobie podłączenia jest ,wszystkie przewody podłączone są prawidłowo czyli faza(L) do zacisku (5), neutralny (N) do zacisku 6 ,przewód PE do obudowy pompy.

Oczywiście inaczej niż na schemacie. I twierdzisz, że prawidłowo. Ciekawe te prawidła.
    Pompa ma 4 przewody:
    (1) Fazowy uzwojenia roboczego,
    (2) Wspólny neutralny dla uzwojenia roboczego i rozruchowego,
    (3) Fazowy (przez kondensator) dla uzwojenia pomocniczego,
    (4) Przewód ochronny.
    To tak na marginesie.
    oli7312
    Level 10  
    Wybaczcie ale teraz zupełnie zgłupiałem.Z pompy wychodzą cztery przewody niebieski-neutralny ,zielono-żółty -uziemienie ,a teraz pozostałe czarny i brązowy. Który jest fazą bo jeden muszę pominąc w podłączeniu do kabla zasilającego 3żyłowego, tak ?
    nikusert
    Level 40  
    W poście 6 ,wyjaśniłem dlaczego nie musi być czterech przewodów zasilających tylko trzy.Chodziło o wyjaśnienie że według zamieszczonego rysunku ,nie ma potrzeby stosowania przewodu czterożyłowego ,sugerując się listwą zaciskową pompy.Sądziłem że mając przewód zasilający o wiadomych kolorach ,to kolega będzie wiedział że przewód żółto-zielony ma być wykorzystany do wiadomego celu,czyli ochrony.Nic nie sugeruję i nie sugerowałem że przewód żółto-zielony może zastosować w innym celu.Dlatego po ostatnim poście kolegi oli7312 ,sprostowałem jego zamiary.Nie wiem z jakiej przyczyny kolega ma zamiar dać ostrzeżenie.
    mar_uda
    Level 23  
    oli7312 wrote:
    Wybaczcie ale teraz zupełnie zgłupiałem.Z pompy wychodzą cztery przewody niebieski-neutralny ,zielono-żółty -uziemienie ,a teraz pozostałe czarny i brązowy. Który jest fazą bo jeden muszę pominąc w podłączeniu do kabla zasilającego 3żyłowego, tak ?
    Żadnego nie możesz pominąć. Jedyna możliwość, to przenieść podłączenie kondensatora bliżej pompy (o ile to możliwe).
    kokapetyl
    Level 43  
    oli7312 wrote:
    bo jeden muszę pominąc w podłączeniu do kabla zasilającego 3żyłowego, tak ?

Nie, nie możesz pominąć żadnego, wszystkie są potrzebne.
    Możesz podłączyć na trzech, ale pod warunkiem, że kondensator rozruchowy zamontujesz bezpośrednio na pompie, tylko pytanie czy to jest możliwe ?(i chyba kolega nikusert, to miał na myśli).
    nikusert
    Level 40  
    oli7312 wrote:
    U mnie w domu jest instalacja starego typu ,i zauważyłem ze w gniazdkach 230v bolec uziemiający jest mostkowany z N. Dlatego też skojarzyłem próbe takiego połączenia. W skrzynce oczywiście znajduje się cewka rozruchowa.

W tym poście kolega wyraźnie wyjaśnił że kondensator jest przy pompie, o co wcześniej pytałem.Dlatego podłączenie prawidłowe można wykonać na trzech przewodach z zachowaniem przewodu ochronnego do właściwego celu,czyli ochrony.
    oli7312
    Level 10  
    Po wpisie "retrofood" sprawa się trochę rozjaśniła.
    retrofood
    nikusert wrote:
    oli7312 wrote:

W tym poście kolega wyraźnie wyjaśnił że kondensator jest przy pompie, o co wcześniej pytałem.

Kondensator przy pompie głębinowej??? Czy ktoś widział jak wygląda pompa głębinowa? Czyli kondensator w rurze z wodą? Przyznam, że ten świat mnie ostatnio bardzo zaskakuje. Pewnie i połączenia kondensatora kiszą się w wodzie niczym ogórki małosolne w beczułce.
    oli7312
    Level 10  
    Wnioskuje, iż najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie kondensatora z puszki rozruchowej do studni i zamkniecie go w hermetycznej puszce ,zachowując jednocześnie wszystkie prawidłowe połączenia .Wówczas nie bedzie problemu z brakiem jednej żyły w dołączu zasilania.Czy panowie elektrycy popierają ?
    retrofood
    oli7312 wrote:
    Wnioskuje, iż najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie kondensatora z puszki rozruchowej do studni i zamkniecie go w hermetycznej puszce ,zachowując jednocześnie wszystkie prawidłowe połączenia .Wówczas nie bedzie problemu z brakiem jednej żyły w dołączu zasilania.Czy panowie elektrycy popierają ?

Wybij to sobie z głowy pięciokilowym młotkiem. Głupota za głupotą. Masz zapewnić połączenie pompy ze skrzynką rozdzielczą przewodem czterożyłowym i nie graj tu pomysłowego Dobromira.
    oli7312
    Level 10  
    Wcześniej pisałem ze kondensator się znajduje, ale w puszce rozruchowej, a nie przy pompie.
    retrofood
    oli7312 wrote:
    Wcześniej pisałem ze kondensator się znajduje ,ale w puszce rozruchowej a nie przy pompie.

To oczywiste, moje zdziwienie odnosi się do wypowiedzi kol. nikusert.
    oli7312
    Level 10  
    Na rynku jednak są dostępne pompy głębinowe, które mają wbudowany wewnątrz siebie kondensator.
    retrofood
    oli7312 wrote:
    Na rynku jednak są dostępne pompy głębinowe ,które mają wbudowany wewnątrz siebie kondensator.

A czy pomiędzy słowami wbudowany i dołączony jest jakaś różnica? Jeśli nawet jej nie zauważasz, to na Twoim schemacie nie ma kondensatora wbudowanego w pompę. Ty sam zamieściłeś schemat i zgodnie z nim należy postępować. Bez eksperymentów.
    Na eksperymenty możemy sobie pozwalać przy urządzeniach zasilanych bateryjką 4,5 V, a nie przy zasilaniu sieciowym i to jeszcze z pompą zanurzoną w wodzie. Życie ma się jedno.