Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana parametrów głośnika po renowacji

ginro 19 Sie 2005 22:45 939 3
  • #1 19 Sie 2005 22:45
    ginro
    Poziom 16  

Zmieniłem membranę w głośniku GDN20/50 na membranę od STXa
    Głośnik Przed renowacją miałem osadzony w obudowie ponad 30l
    Po zmianie membrany włożyłem go w tą samą obudowę i co się okazuje,
    głośnik gra ohydnie, dźwięk dudniący, zero dynamiki tak jakby dźwięk gubił się w obudowie.

Na początku myślałem że coś spartoliłem ale dla pewności sprawdziłem w mniejszej obudowie niecałe 20l i okazało się że głośnik gra jak przed regeneracją

Jaka może być przyczyna tych objawów ?
    Czy zmieniły się parametry tego głośnika ?
    Jeśli tak to czy jest jakiś prosty sposób żeby je zmierzyć.
    Potrzebuje tych parametrów żeby obliczyć obudowę.

0 3
  • #2 19 Sie 2005 22:56
    Tremolo
    Poziom 43  

Hmm moim zdaniem obniżył się rezonans, zwiększyłeś mase membrany. Przez to CIężej chodzi, dynamika spadła, za to Vas się zmneijszył.

parametry magnetyczne zostały bez zmian chyba że ruszałeś cewke albo doklejałeś magnesy.

Być może głośnik wymaga obudowy strojonej wyżej i prawopodobnie z BR.

przede wszystkim zmieniły się charakterystyki czasowe. No i przede wszystkim dobroć.

I mam pytanie - głośnik gra jak przed regeneracją - znaczy gra jak głośnik z uszkodzeniami w wyniku których potrzebna była regeneracja? Czy gra tak jak kiedyś oryginalny tonsil ?

jesli obudowa mniejsza daje dobre brzmienie to taka jest OK.

A prostych spodobów tak do końca nie ma - możesz zmierzyć Re i rezonans głośnika w sposób prosty reszta wymaga wprawy.

0
  • #3 19 Sie 2005 23:03
    zeberko
    Poziom 31  

Temu np zalecane jest stosować elementy o zbliżonych parametrach do orginalnych, oraz regenerować od razu dwa głośniki (dwie kolumny) chyba kiedy mamy doczynienia z pojedyńczym np. subwooferem.
    A topem jest wykonanie pomiarów T-S głośników po regeneracji i ewentualna korekcja obudowy, jeśli jest to możliwe.
    Ale prosto jest to napisać trudniej wykonać
    Pozdrawiam

0
  • #4 19 Sie 2005 23:40
    ginro
    Poziom 16  

:arrow: Można powiedzieć że głośnik przed regeneracją nie był uszkodzony ale górne zawieszenie długo by nie wytrzymało

Morze coś schrzaniłem podczas regeneracji, cewka była przyklejona do membrany grubą warstwą twardej substancji (nie do zdarcia) więc odciekłem ten okrąg razem z połową cewki (w przekroju),
    żeby konstrukcja zachowała grubość i sztywność nakleiłem 3 warstwy papieru z gazety na cienką warstwę papieru która została a dopiero na to membranę
    Czy to co zrobiłem było prawidłowe?

:arrow: Głośnik jest od suba, a membranę tylko taką mogłem zdobyć

Słyszałem kiedyś że parametry T/S można zmierzyć w prosty sposób za pomocą programu
    "Speaker Workshop" i że do tego celu potrzeba tylko jednego rezystora wzorującego

To by było dla mnie najlepsze rozwiązanie mógłbym wtedy dokładnie obliczyć obudowę.

0
  Szukaj w 5mln produktów