Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] STABO XM4042 - Nadawanie "ucieka", odbiera OK.

Novile 15 Kwi 2018 17:32 609 17
 • #1 15 Kwi 2018 17:32
  Novile
  Poziom 32  

  Witam ponownie.
  Dziś mam na "tapecie" radio marki STABO model XM4042.
  Radio stare, ale dobrze wykonane.Sam fakt umieszczenie w tym radiu filtra II p.cz. KYOCERA świadczy o klasie tego radiotelefonu.
  Radio zostało "przestrzelone" ale całe uszkodzenie( przynajmniej pozornie) przyjął na siebie dławik wlotowy. Ucierpiały też żarniki LCD i to wszystkie. Znakiem tego ktoś tu zaaplikował 24V. Schematu tego radia nie znalazłem w sieci.
  Ale to nie jest najgorsze, bo podobny schemat jest do Albrechta AE4100.
  W tym STABO poza procesorem sterujacym funkcjami LCD jest taże syntezer LC7132 . Stopień końcowy zasila tranzystor TIP42C. Modulator jest szeregowy, bo to radio z Niemiec.
  Teraz konkrety co go boli?
  Mam ciekawą "zagwozdkę" i tu liczę na pomoc bardziej doświadczonych kolegów od w.cz.
  Radio nie nadaje, a właściwie nadaje przez pierwsze 2 sekundy i to słabo.
  Sprawdziłem driver i PA. Jest OK!Na PA pracuje klasyczny 2SC2075 ORYGINAL.
  Sterowanie na bazach jest super niby ale jak włączę PTT to spada napięcie w "oczach" na bazie PA z 3,5V przez 1,35 do zera!!!Przy tym PA grzeje się niemiłosiernie!I bez znaczenia, czy to AM czy FM. Radio jest nieodblokowane i ma tylko 15 kanałów w AM. Ale to bez znaczenia w tej chwili.
  Poza grzaniem się PA i spadkiem napięcia na bazie PA są prawidłowe zasilnia na kolektorach PA (8,37V w FM i 4,40 w AM) i drivera. No totalnie nie wiem co jest grane, szukam uszkodzonego elementu, ale nie mogę trafić. Może ktoś coś podpowie??
  No jest zasilanie, jest sterowanie i powinno duć a nic z tego nie idzie. Radio nie jest grzebane!

  0 17
 • Sklep HeluKabel
 • #3 15 Kwi 2018 21:08
  Novile
  Poziom 32  

  Olek II napisał:
  Podstaw driver i tranzystor końcowy, nie pytaj dlaczego.
  Nie zamierzam pytać bo to zrobiłem na początku, zanim napisałem ten temat. Tak samo jak sprawdziłem napięcia sterowania PA i drivera , wszystkie dławiki i opornik w bazie PA, tak samo jak sprawdziłem napięcie zasilania syntezy i stopnia końcowego oraz sprawność samego układu zasilania i jego redukcji dla AM przez tranzystor TIP26C. Olek jak to "ABC" odwaliłem na początku.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #4 15 Kwi 2018 21:47
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  Nic z tego nie rozumiem. Zmierz jeszcze raz sondą w.cz. napięcia w.cz. trzech ostatnich tranzystorów. Sondą określisz który z nich traci wzmocnienie bez żadnych niedomówień. Plus zasilanie trzeciego od końca - ma być ok. 10V. Staraj się nie lać wody.

  0
 • #5 15 Kwi 2018 22:02
  Novile
  Poziom 32  

  Hektar Zahler napisał:
  Nic z tego nie rozumiem. Zmierz jeszcze raz sondą w.cz. napięcia w.cz. trzech ostatnich tranzystorów. Sondą określisz który z nich traci wzmocnienie bez żadnych niedomówień. Plus zasilanie trzeciego od końca - ma być ok. 10V. Staraj się nie lać wody.
  Napięcie bazy drivera 1,35V, napięcie bazy PA po włączeniu PTT 3,45V spadające do 1,35V i wyłączam bo ugotuję PA!Zasilanie PA 8,35V zasilanie drivera takie samo 8,35V oczywiście przy FM. Po przejściu na AM jest 4,40V na kolektorach drivera i PA. Nie mogę za długo przytrzymać PTT bo PA jest od razu gorący jak ogień.Jest to 2SC2075K , podstawiłem 2SC2078 to samo jest. Jako driver tu pracuje 2SC2665, jest dobry na 200%.

  0
 • #6 15 Kwi 2018 22:08
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  I widzę, że się nie dogadamy, bo nie wiem czy drajwer pracuje poprawnie. To zmierz czy oddaje poprawną moc. I przy okazji zrób próbę z SWR.

  0
 • #7 15 Kwi 2018 22:09
  Novile
  Poziom 32  

  Hektar Zahler napisał:
  I widzę, że się nie dogadamy, bo nie wiem czy drajwer pracuje poprawnie. To zmierz czy oddaje poprawną moc.
  W jaki sposób mam to zrobić?

  0
 • #8 15 Kwi 2018 22:13
  gumisie
  Poziom 38  

  Novile napisał:
  Hektar Zahler napisał:
  I widzę, że się nie dogadamy, bo nie wiem czy drajwer pracuje poprawnie. To zmierz czy oddaje poprawną moc.
  W jaki sposób mam to zrobić?
  Podłącz reflektomet, sztuczne obciążenie i po sprawie. :D
  Pozdrawiam

  0
 • #9 15 Kwi 2018 22:14
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  To odłącz zasilanie końcowego i będziesz wszystko wiedział.

  0
 • #10 15 Kwi 2018 22:16
  Novile
  Poziom 32  

  Na chwilę mam 0.1W a potem już NIC!Cała moc jest przetwarzana na ciepło w PA a tego nie mam czym zmierzyć, bo nie mam miernika Dżuli. Ale jest tego trochę.
  Co będę wiedział jak odłączę zasilnie stopnia końcowego?No kumam o czym piszesz?

  0
 • #11 15 Kwi 2018 22:34
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  Tranzystor końcowy jest pozbawiony tzw. ujemnego sprzężenia stałoprądowego (nie mylić ze sprzężeniem sygnałowym), które stosuje się w celu samoregulacji wzmocnienia. W takim układzie wskutek przeciążenia końcowego w efekcie głębokiego niedopasowania, tj. znikomej mocy wyjściowej, oraz pomimo poprawnej pracy drajwera, pojawia się efekt spadku sygnału baza-emiter, tzw. efekt Millera. Ponadto głęboko niedopasowany (a zatem ogólnie rozstrojony) dąży do samozniszczenia wskutek niekontrolowanego przyrostu wzmocnienia. Jednakże dalej nie wiem czy drajwer pracuje poprawnie, bo nie wiem czego dalej nie chcesz wyłożyć tego czarno na białym. Aby to potwierdzić konieczne są pomiary, o których wyżej.

  Dodano po 8 [minuty]:

  p.s.
  O głębokim niedopasowaniu międzystopniowym mówiłem nie raz. Przeważnie padały potem kretyńskie diagnozy, że wina tranzystora, albo co gorsza konstruktora i takie tam. Zazwyczaj przyczyna tkwi w zimnych lutach, pęknięciach płyt-ścieżek, korozji, a czasem upływność i coś w ten deseń. Niekiedy Ty też zabierałeś głos w tych tematach. Wystarczy poszukać.

  0
 • #12 15 Kwi 2018 23:21
  Novile
  Poziom 32  

  Hektar Zahler napisał:
  Przeważnie padały potem kretyńskie diagnozy, że wina tranzystora, albo co gorsza konstruktora i takie tam. Zazwyczaj przyczyna tkwi w zimnych lutach, pęknięciach płyt-ścieżek, korozji, a czasem upływność i coś w ten deseń. Niekiedy Ty też zabierałeś głos w tych tematach. Wystarczy poszukać.
  I co uważasz, że to nie może być taka prosta przyczyna tylko coś musi być bardzo skomplikowane? Że moje radio nie chce dawać mocy, bo efekt Earlyego tu przeszkadza?
  Proszę mi podać krok po kroku co mam zrobić, zobaczymy czy to jest prawda.
  Ja nie czytam w myślach. Co mam zrobić? Wyciągnąć PA i zmierzyć ile z radia wychodzi mocy??
  Jakie niedopasowanie widzisz? I przestań co chwila zmieniać posta, przed chwilą pisało efekt Earlyego a teraz Millera?

  0
 • #13 15 Kwi 2018 23:33
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  Po prostu odłączasz zasilanie końcowego i obserwujesz zmiany. Tranzystor zmienia się w obciążenie pasywne. Podłączony do zasilania jest obciążeniem aktywnym, bo jak widzisz działają tu rozmaite prawa. Jak dobrze, że zdążyłem poprawić pomyłkę. Niekiedy, aby wiedzieć na czym się stoi, to trzeba mieć jakieś podstawy, których Ty nie masz i ciągle na siłę próbujesz udowadniać czyjeś racje. Kogo to obchodzi. Liczą się pomiary, wnioski, a przede wszystkim poprawna diagnoza. Efekt Millera polega na wtrąceniu pojemności pasożytniczych widzianej na wejściu od wyjścia, które jest w takim przypadku ogólnie rozstrojone. Na potwierdzenie pomiar prosty jak drut: dosyć wysterowania i prawie zupełny brak mocy wyjściowej.

  0
 • #14 15 Kwi 2018 23:40
  Novile
  Poziom 32  

  Hektar Zahler napisał:
  Po prostu odłączasz zasilanie końcowego i obserwujesz zmiany.
  Jakie zmiany mam obserwować i co mam robić pod tym kątem?Jedyną zmianą jaka będzie na pewno to brak zasilania na tym stopniu.
  Hektar Zahler napisał:
  Niekiedy, aby wiedzieć na czym się stoi, to trzeba mieć jakieś podstawy, których Ty nie masz
  Zawsze to podkreślam i dlatego tu piszę na forum. :)
  Hektar Zahler napisał:
  wysterowania tranzystora i prawie zupełny brak mocy wyjściowej.
  No to, to akurat wiemy od początku.

  0
 • #15 15 Kwi 2018 23:53
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  Novile weź sobie poczytaj o czujnikach temperatury na diodach, to prędko załapiesz dlaczego im cieplej, to wzmocnienie sygnału spada, natomiast hFE dziwo rośnie. Ja nie myślę ciągnąć tego dalej. Odłączenie zasilania nie będzie jedyną zmianą, bo patrz wyżej. Ile razy mam to powtarzać. Obciążenie pasywne zadecyduje o winie drajwera bez żadnych niedomówień.

  Inspiracją niech będzie taki eksperyment.  p.s.
  Zachęcam też do pomiaru mocy na zimnym jak i gorącym, to może w końcu zaczniesz gadać o realnej mocy PEP 2SC2078.

  0
 • Pomocny post
  #16 16 Kwi 2018 01:17
  gumisie
  Poziom 38  

  Koledzy.
  Coraz częściej spotykam się z tym że zamiast porad typowo praktycznych pojawiają się typowe teoretyczne dywagacje, podpierane a to jakimiś skomplikowanymi wzorami a to jakimś fachowym nazewnictwem, które niewiele mówią początkującym "elektroniką" a jak widzę jest ich coraz więcej tu na elektrodzie. Fakt, nie powinniśmy zaniżać poziomu a wręcz przeciwnie lecz jak czasami czytam niektóre "mądre" posty zastanawiam co jest lepsze, ograniczona wiedza którą można sukcesywnie zwiększać, czy jej nadmiar ?. Przecież nawet podobna, lub prawie identyczna usterka nie sprowadza się do jednej definicji.
  @Hektar Zahler nie mam prawa, ani ochoty podważać Twojej wiedzy, lecz drażni mnie to, że często edytujesz własne posty a tym samym zmieniasz sens pierwszej (wielokrotnie właściwej) porady.
  Czasami zdarza się tak, że usterkę mamy na tzw. widoku a żeby było ciekawiej to ta, "wrednota" bezczelnie śmieje nam się w twarz.
  @Novile sprawdź sondą w.cz, napięcia od C PA, poprzez filtry Π, do wyjścia antenowego, może tam "pies jest pogrzebany" ?, a nóż jakiś kondensator zwiera sygnał w.cz do masy ?.
  Pozdrawiam

  1
 • Pomocny post
  #17 16 Kwi 2018 01:27
  Hektar Zahler
  Poziom 31  

  W zasadzie nie wiedząc po co ten temat powstał i nie ma się nad czym rozwodzić, to może niech zainteresowany powie. Skoro poprawa lutowań po tych kilkudziesięciu latach jest oczywistością wykonania w tej sytuacji braku mocy. Tak czy nie.

  p.s.
  Praktycznie o pojemnościach międzyelektrodowych we wpisach Gregora klik na linka

  0
 • #18 16 Kwi 2018 11:30
  Novile
  Poziom 32  

  Hahaha, no dzięki już znalazłem przyczynę!Miernik pomógł, a w zasadzie to jego brak. Jak podłączyłem inny miernik mocy zamiast reflektometru, to w pewnym monecie moc się pokazała i znikła zauważyłem, że mam kabel niedokręcony, i tak kilka prób i coś "nie styka"! Okazało się, iż to głupie gniazdo antenowe ma lut utleniony, choć wcale tego widać nie było, ale jak podgrzałem to elegancko" fuknęło" z niego. Po przelutowaniu jego okolicy tak dla pewności wszystko pracuje super! Radio ma 1,6W w AM i 5W w FM. Do tego już je przestroiłem i odblokowałem 40CH w AM. W sumie jeszcze kilka drobiazgów jak podświetlenie itp i będzie OK.
  A jeszcze taka wskazówka do oświetlenia. Radio ma kiepskie pryzmaty, chyba trzeba będzie dać mocne żarniki na 12V, ja dałem na 6,3V i 50mA(takie tylko miałem pod ręką), ale jest za słabo podświetlone LCD. Trzeba dawać jednak takie 12V na 50mA i powinno być OK. Na razie muszę zamówić.
  Zatem dzięki za pomocne rady, za efekty Millera, Earlyego itp. Marcin dzięki Tobie sobie trochę poczytałem. Daltego też dostajesz "pomagacza" :)
  Pozdrawiam.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Czyli powodem braku mocy i grzania się tranzystora był "zimy lut" w okolicy gniazda antenowego. Gdybym je podłączył pod antenę bazową pewno by to szybciej wyszło bo odbiór też byłby słaby ale nie ma to jak sztuczne obciążenie!

  0