Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadania z elektroniki - Tranzystory

ShocKOfficial 15 Kwi 2018 19:17 396 11
  • #1 15 Kwi 2018 19:17
    ShocKOfficial
    Poziom 3  

Witam, proszę porady w rozwiązaniu następujących zadań.

Nie wiem jaką zastosować tutaj zależność.
    β= Ic/Ib na niewiele się tutaj zdaje
    R1 łączę z R2 równolegle a następnie z Rb szeregowo potem liczę prąd Ib mając podane UBE, lecz już tutaj najprawdopodobniej robię błąd proszę o pomoc.

To zadanie rozwiązałem następująco.
    Ie= Ic +Ib
    Ie=10mA + 1mA = 11mA

Uce= Ubc + Ube
    Uce= 0,8V + (-0,6V) = 0,2V

Mocy niestety nie udało mi się policzyć gdyż nie znam odpowiedniego wzoru, a ze wzoru P = Ic * Uce wychodzi błędna odpowiedź,

Proszę o sprawdzenie moich przemyśleń i pomoc.

Pozdrawiam! :)

0 11
  • #2 15 Kwi 2018 19:47
    jaszczur1111
    Poziom 31  

Wszystkiego za Ciebie nie zrobię ale:

R1 i R2 są połączone szeregowo a nie równolegle i tworzą dzielnik napięcia. Następnie można przyjąć, że napięcie w punkcie ich połączenia ze sobą wywoła przepływ prądu i spadek napięcia na RB - oczywiście uwzględniając spadek napięcia BE. Ale tu znów sprawa się komplikuje, bo jak tranzystor zacznie przewodzić, to spowoduje spadek napięcia na rezystorze emiterowym i zmniejszenie prądu bazy...

Moc tracona na tranzystorze to Ic * Uc-e plus moc tracona na złączu B-E ale to można pominąć.

0
  • #3 15 Kwi 2018 20:52
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Jest błąd w odpowiedziach gdyż napięcie na Re wyniesie 1.3065V a na Rc 1.3V czyli 10V-2.6065=7.3935V.

Dodano po 7 [minuty]:

Przykładowe wzory to np IB*β*RE+0.7V = UB, UR2=IB*RB+UB = IR2*R2, UR2=Ucc-UR1 = Ucc-R1*IR1, IR1=IR2+IB. Jakby z tego ułożyć równanie, to powinien prąd bazy wyjść, wówczas IB*β powinno dać Ic. Mnie coś nie wyszło ale może spróbuję kiedy indziej. Pozdrawiam.

0
  • #4 15 Kwi 2018 20:54
    ShocKOfficial
    Poziom 3  

jaszczur1111 napisał:
    R1 i R2 są połączone szeregowo a nie równolegle i tworzą dzielnik napięcia. Następnie można przyjąć, że napięcie w punkcie ich połączenia ze sobą wywoła przepływ prądu i spadek napięcia na RB - oczywiście uwzględniając spadek napięcia BE. Ale tu znów sprawa się komplikuje, bo jak tranzystor zacznie przewodzić, to spowoduje spadek napięcia na rezystorze emiterowym i zmniejszenie prądu bazy...

Bardzo chciałbym, lecz nie rozumiem... Można trochę prościej? Zadania brane są ze szkół wyższych a ja jestem zaledwie w 1 klasie tech :/
    jaszczur1111 napisał:
    Moc tracona na tranzystorze to Ic * Uc-e plus moc tracona na złączu B-E ale to można pominąć.

Tak również nie wychodzi odpowiedź która jest podana w zadaniu.

0
  • #5 15 Kwi 2018 20:55
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Napisałem koledze wyżej dlaczego.

0
  • #6 15 Kwi 2018 21:04
    ShocKOfficial
    Poziom 3  

Łukasz.K napisał:
    Napisałem koledze wyżej dlaczego. Wychodzi dokładnie 10mW.

Całkowita moc rozproszona na tranzystorze ma wynieść 10mW?

Prosiłbym jakąś pomoc na prv, gdyż mam pytania odnośnie tworzenia równań do zadań z tranzystorami.

0
  • #7 15 Kwi 2018 21:10
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Ic*UCE= 1.3mA*7.3935V=9,61mW.

0
  • #8 15 Kwi 2018 21:36
    drobok
    Poziom 26  

A ponieważ napięcie na Rc nie wynosi równe 1.3, to teoria kolegi (który zresztą źle odjął więc mu wyszło jak w odpowiedzi) mija się z prawdą ;)

0
  • #9 15 Kwi 2018 23:00
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Łukasz.K napisał:
    10V-2.6065=7.6935V.

???
    jaszczur1111 napisał:
    moc tracona na złączu B-E, ale to można pominąć.

Nie przy tak małych mocach.
    Pytanie dotyczy "całkowitej mocy wydzielonej w tranzystorze" a nie mocy wydzielonej na kolektorze.
    ShocKOfficial napisał:
    Bardzo chciałbym, lecz nie rozumiem

Musisz korzystać z praw Kirchhoffa i Ohma. Oblicz napięcie U1 w punkcie połączenia R1 i R2, traktuj je jako źródło napięciowe (bo wartości R1 i R2 są niskie, a obciążenie - Ib - małe), następnie rozpisz sobie, jak rozkłada się napięcie w gałęzi od U1 do masy - czyli spadek napięcia na Rb, Ube, spadek napięcia na Re. Pierwszy i trzeci zastąp, korzystając z prawa Ohma - wyraź jako funkcję Ib albo Ie, znając zależność Ic=?Ib, wyprowadź sobie zależność Ie=f(Ib). Wtedy obliczysz Ie, stad Ic, oraz Urc i Ure, a znając je, obliczysz Uce (znowu zapisując z napięciowego prawa Kirchhoffa łańcuszek napięć w gałęzi Rc/CE/Re).

0
  • #10 16 Kwi 2018 12:54
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Pomyłka. Znaczy na moje oko jest błąd w odpowiedziach, dlatego że wychodzi 9.61mW. W odpowiedziach jest 10mW.

0
  • #11 16 Kwi 2018 15:36
    OldesMatuzalem
    Poziom 11  

Witam,
    Motto:
    "Dobro publiczne zawsze przedkładałem, przedkładam, i przedkładać będę na dobro własne.
    Nawet za cenę: nieprzyjemności, szykan, kar, itd. a jakie za w/w moje działania spotkać mnie mogą"

Powyższe motto kieruję do funkcyjnych tego forum, by dobrze zastanowi się, nim cokolwiek mi tu uczynią...
    Wszak ludowe porzekadła głoszą:
    "Nie zarzyna się kury, która znosi Złote Jajka", czy
    "Nie wylewa się dziecka razem z kąpielą".
    Dlatego też postanowiłem zabrać tu głos - jak widać z konta mocno wiekowego, ale Wam - Panowie funkcyjni (wszak aktualnie chyba pań funkcyjnych nie ma) - dotąd nie znanego.
    Napisałem tą moją poniższą odpowiedź Pro Publiko Bono, ponieważ niektórzy z Was - funkcyjni - nie chcieli przynieść tu tego, a co ja Im wcześniej poza forum "podawałem na tacy"...

A teraz ad meritum.
    Aleście się - moi przedpiszcy (a fee... co za neologizm :D ) - tu "naprodukowali" aż hadko to czytać... :cry:

@ShocKOfficial, to jest Klasyczne Zadanie z Układów Elektronicznych, a którego rozwiązanie można znaleźć w każdym szanującym się Podręczniku z tego przedmiotu:
    Ba, moi studenci (dawno temu, bo jeszcze w ubiegłym wieku) - po rozwiązaniu takiego przykładu - wzory na wartość prądu bazy IB oraz na wartość prądu emitera IE znali przeważnie na pamięć.
    Dlatego też z mojej strony będzie tylko opis rozwiązania tego zadania, jak i samo rozwiązanie, ale za pomocą programu MathCAD, gdzie w/w wzory występują w mało jawnej (macierzowej) postaci.

Jak zastosuje się twierdzenie Thevenina dla obwodu polaryzacji bazy, to trzeba R1 i R2 połączyć równolegle i to szeregowo z RB.
    A napięcie Thevenina UBB jako źródło napięcia polaryzacji bazy - podłączone minusem do wspólnego minusowej szyny - policzyć należy z rezystorowego dzielnika napięcia (R1 i R2), a zasilanego z napięcia UCC.
    A dalej to tylko dwa równania:
    - jedno z oczka na drugie prawo Kirchhoffa: t/j w/w napięcie Thevenina, rezystory R1 i R2 połączone równolegle i to szeregowo z RB poprzez złącze UBE (tu płynie prąd bazy IB) i poprzez rezystor emiterowy RE (tu płynie prąd emitera IE).

To jest pierwsze równanie do układu dwóch równań.
    - drugie to zależność na prąd kolektora IC od prądu bazy IB:
    IC = β•IB, ale z pierwszego prawa Kirchhoffa prąd emitera dany jest zależnością;
    IE = IC + IB, a stąd:
    IE = (β + 1)•IB.
    To jest drugie równanie do układu dwóch równań.

W/w dwóch równaniach - jako Oznaczony Układ Równań Liniowych - występują dwie niewiadome: IB oraz IE, a które - po podstawieniu danych wartości liczbowych parametru tego obwodu - należy wyznaczyć.

Poniżej moje w/w obliczenia:

@jaszczur1111, patrz wyżej co napisałem i przeczytaj to - byleby ze zrozumieniem.
    Innymi słowy: nie wiesz dokładnie, nie umiesz, nie potrafisz, nie pchaj się na afisz... :cry:

@Łukasz.K, patrz akapit wyżej oraz nie wprowadzaj w błąd mniej obeznanego w tym z zagadnieniu Kolegi.
    NIE MA błędów w podanej odpowiedzi, podane odpowiedzi są poprawne - zauważ przede wszystkim, iż podane tam wartości zostały zaokrąglone do dwóch miejsc znaczących - i porównaj z tym co ja tu podałem.

@drobok, popatrz na podane tu przeze mnie wyniki obliczeń i samemu sobie odpowiedz kto mija się z obiektywną prawdą.

@trymer01, popatrz na podane tu przeze mnie wyniki obliczeń i samemu sobie odpowiedz czy moc strat w złączu baza-emiter można w tym zadaniu pominąć, czy też nie można pominąć.
    Poza tym, to dla ogólności algorytmu obliczeń:

trymer01 napisał:
    Oblicz napięcie U1 w punkcie połączenia R1 i R2, traktuj je jako źródło napięciowe (bo wartości R1 i R2 są niskie, a obciążenie - Ib - małe)
    to rozmijasz się z obiektywną prawdą.
    Być może dla tego konkretnego zadania i przy takich wartościach liczbowych jego elementów można by tak przyjąć.
    Ale temat ten tu pozostanie dostępny dla innych później to czytających a wtedy, kiedy czytający będzie mieć inne wartości liczbowe elementów swego obwodu - choć schemat ideowy obwodu będzie identyczny z tym tu podanym - to Twoje tu stwierdzenia (a przyjęte w dobrej wierze przez późniejszego czytelnika) mogą go wyprowadzić na manowce.

Pozdrawiam

1
  • #12 16 Kwi 2018 16:30
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Wystarczy.
    Przypominam, że w tym dziale obowiązuje zasada: nie podajemy gotowych rozwiązań, nawet cząstkowych - "dajemy wędkę a nie rybę".

0