Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik ciśnieniowy do pompy głębinowej bez zbiornika.

15 Kwi 2018 19:46 4173 16
 • Poziom 3  
  Dzień dobry.
  Chciałbym do pompy głębinowej nie wyposażonej w zbiornik hydrofobowy zastosować wyłącznik ciśnieniowy i mam problem z doborem tego wyłącznika.
  Zauważyłem że do pomp nie wyposazonych w zbiornik hydrofobowy są inne wyłączniki które chronią przed sucho biegiem.
  Ja mam w instalacji pompy czujnik chroniący ja przed pracą kiedy lustro wody spadnie poniżej pewnego poziomu. Czy w tej sytuacji mogę zastosować zwykły czujnik ciśnienia bez zabezpieczenia przed pracą na sucho ?
  Taka dajmy na to omnigena z alledrogo za 20-30 zł.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 42  
  A dla czego nie zamontujesz choćby jednego z mniejszych zbiorników przeponowych ?Będziesz miał większy komfort użytkowania .
 • Poziom 35  
  Czy pompa głębinowa jest zabudowana w tradycyjnej studni kopanej czy jest wykonany odwiert? Jeżeli jest to studnia kopana to możliwe jest zabudowanie wyłącznika pływakowego. w trakcie montażu w rozdzielni taką konfigurację żeby pracująca pompa przy spadającym lustrze wody i opadnięciu pływaka do określonej pozycji przy zadziałaniu wyłącznika pływakowego się wyłączyła i ponowne załączenie pompy należałoby wykonać po pewnym czasie ręcznie.
 • Poziom 42  
  kierbedz4 -Ariel N. ma zamontowane zabezpieczenie przed suchobiegiem.
 • Poziom 3  
  Mam zamontowane sondy zanurzone z pompą - po co pływak ?
  Mam zbiornik w domu na potrzeby domu tubka być dodatkowa odnoga. Nie chcę wchodzić w szczegóły całej instalacji jest zbyt rozbudowana.
  Chciałbym się dowiedIec czy wspomniany wyłącznik w sekcji bez zbiornika (bo ta sekcja obsługiwana przez niego takowego nie posiada) da sobie radę.
  I dowiedzieć się czy jedyna różnica między tanimi wyłącznikami a tymi dedykowanymi do instalacji bez zbiornika polega na tym że te dedykowane mają czujnik przepływu wody i zabezpieczają przed sucho biegiem, bo jeśli to jedyna różnica to już wiem wszystko co chciałem.
  Btw studnia nie jest kopana, jest wiercona. Z pompą zanurzyłem 3 sondy. Jedna pod pompa druga kawałek nad i trzecia dużo nad.
  Jak lustro spadnie poniżej 2 to odcina zasilanie do zasilacza aż nie dojdzie do 3.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 3  
  A w czym magazynuje ciśnienie wyłącznik dedykowany do pracy bez zbiornika ?
  Pompa- rura- czujnik - kran?

  Chodzi o to że jak zegar czasowy otworzy elektrozawór na nawadnianie to pompa ma ruszyć. Jak zegar czasowy zamknie elektrozawór pompa ma się zatrzymać. Sygnałem start dla pompy ma być spadek ciśnienia. Dlaczego spadek ciśnienia a nie impuls otwarcia zaworu?
  Bo jak zawór się zatnie to pompa będzie pracować bez ujścia.
  Dlaczego bez zbiornika hydrofobowego - bo wydajność złoża jest wystarczająca do ciągłej pracy pompy a w kręgach nie ma miejsca na zbiornik.
  Nie gotowy zestaw bo rura zasilająca ma 1 1/2 cala a zestawy zwykleax 1 cal.

  Właśnie chciałbym uniknąć sytuacji gdzie pompa rusza co chwilę na sekundę.
 • Poziom 35  
  Pytanie jest w ostatnim akapicie postawione.Czy w tej sytuacji mogę zastosować zwykły czujnik bez zabezpieczenia przed pracą na sucho. Odpowiedz jest krótka. Nie.Czujnik suchobiegu musi wyłączyć pompę gdy woda obniży się na minimum pół metra od wlotu wody do pompy i jak czujnik o którym piszesz zadziała z opóżnieniem to w tym przypadku nie orientuję się jakie łożyska pracują w pompie bo przez 30 lat pracy z ww pompami to były łożyska w postaci gumowej gdzie otwór w tulei gumowej w którym pracowała tuleja wirnika był sześciokątny z uwagi na szybkie smarowanie wodą.W przypadku pracy pompy na suchobiegu zacierała się tuleja zabudowana na wale wirnika bo topiło się na tulei gumowe łożysko i nastąpiło wulkanizowanie detali.Pompy nie powinno się sprawdzać bez opuszczenia jej do wody.
 • Poziom 3  
  O pompie wiem tyle:
  Pompa Głębinowa SDM Premium - 679zł brutto (średnica 99mm) IBO
  Konstrukcja
  Wirniki, dyfuzory: - Polimer wzmacniany - (dużo lepsze wirniki)
  lepsze uszczelnienie wału.
  Obudowy pompy: - stal nierdzewna
  Wał pompy - stal nierdzewna
  Siatka filtracyjna - stal nierdzewna
  dłuższy kabel 18m (dłuższy kabel)
  Osłona kabla - stal nierdzewna
  Śruby montażowe - stal nierdzewna
  Sprzęgło - stal nierdzewna (nowy model sprzęgła)

  -wydajność max- 105 l/minutę = 6,3 m3 na godzinę
  -ciśnienie max 6 bar

  Dodano po 6 [minuty]:

  No dobrze, a co chroni pompę przed sucho biegiem jak dam zbiornik i tańszy wyłącznik ? :D

  Druga sonda jest ponad metr nad pompa trzecia 6 m
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 3  
  No ok. Zgadzam się - pompa na sucho pracować nie może.
  Dlatego w konfiguracji pompa bez zbiornika jest wyłącznik z funkcją analizy przepływu.
  Ale dlaczego w takim razie drugi zestaw to zbiornik o zwykły styk?
  Co teraz, wywalić sondy do śmieci ?
  Bo nie potrafię zrozumieć po co ten droższy wyłącznik skoro sonda odetnie pompę ? Te wyłączniki mają czas zadziałania kilka sekund, a sondy kilka ms
 • Poziom 42  
  Ariel N. napisał:
  Co teraz, wywalić sondy do śmieci ?
  Absolutnie NIE. Po prostu załóż taki dodatkowy wyłącznik ciśnieniowy( nie jest drogi) , na tej "odnodze". Spróbuj, jak się okaże, że spełnia te wymogi, jakich oczekiwałeś to dobrze. Jeśli nie, to założysz droższy automat hydroforowy.
 • Poziom 3  
  Problemem tego automatu hydroforowego nie jest tylko cena, bo przeboleć przeboleje te 80 zł więcej. Najgorsze, że one mają przyłącze 3/8 cala a to już porażka przy tej ilości zraszaczy.
  Założę więc ten tańszy i wyprowadzę przewody do żarówki ponad studnie. Jej zaświecenie zasygnalizuje pracę pompy, jak będę miał w nocy dyskotekę to wywalę styk.
  Zwróciłeś mi uwagę na dość istotną kwestię - woda nie jest sprężysta, dam też trójnik że ślepo zakończona rurka skierowana ku górze.
 • Poziom 35  
  Jak dasz zbiornik to pompa będzie się załączać w zależności od występującego ciśnienia na zbiorniku na którym jest zabudowany wyłącznik ciśnieniowy o odpowiednich parametrach załącz -wyłącz.Można problem z tymi sondami zrealizować na jednej sondzie.Kiedyś to się w tym zakresie montowało nad korpusem pompy czujnik kluwo z zabudowanym do niego odpowiednio długim kablem i Po zamontowaniu zbiornika pompa będzie się włączała okresowo w miarę ubytku ciśnienia w zbiorniku.Zwróć uwagę że silnik pompy głębinowej wykonuje 2800 obr/min
 • Poziom 42  
  Ariel N. napisał:
  Problemem tego automatu hydroforowego nie jest tylko cena, bo przeboleć przeboleje te 80 zł więcej. Najgorsze, że one mają przyłącze 3/8 cala a to już porażka przy tej ilości zraszaczy.
  Dlaczego są 1" choćby na Ale...
 • Poziom 3  
  Wyjście idzie na 1 1/2 cala i zmniejszenie tej średnicy przed rozdzielaczem nie wchodzi w grę.
 • Poziom 18  
  Autor postu po raz kolejny robi zamieszanie na forum.