Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancju uziemienia - interpretacja

elektronikq 15 Kwi 2018 20:27 900 20
  • #1 15 Kwi 2018 20:27
    elektronikq
    Poziom 24  

Mierzyłem ostatnio uziom domku. Uziom prawdopodobnie otokowy. Nie wiem, jaki jest bo budynek bardzo stary i brak projektu.
    Pomiary były wykonywane w celu sprawdzenia miernika.
    Na budynku instalacja odgromowa. Odpiąłem w dwóch złączach bednarkę od przewodu odprowadzającego. Mierzyłem w dwóch różnych złączach kontrolnych tego budynku. Pomiar metodą 3p. Odległość między sondami >=20m.
    Po pomiarze każdy pomiar był powtarzany z przesuwaną sondą napięciową i zawsze ten sam wynik: 1. Uziom: 120Ω a drugi 77Ω.
    Po oględzinach wizualnych widać, że zwody są połączone na całym budynku.

Następnie zmierzyłem rezystancję tych dwóch uziomów metodą pętli zwarcia: 1. Uziom: 0,44Ω a drugi i1Ω (ale przewód pomiarowy miał razem 45m bo tyle miałem do gniazdka więc 0,6Ω zakładam, że ten przewód wniósł).

Czy mierząc uziom metodą techniczną mierzę ten uziom który jest podłączony najbliżej tej bednarki czy całość uziomu np.: całość uziom otokowego czy tylko jego część podłączona do bednarki w miejscu pomiaru.
    Bo pomiar pętlą zwarcia przekonuje mnie, że wzięta była pod uwagę cała rezystancja uziemienia.

0 20
  • Sklep HeluKabel
  • #2 15 Kwi 2018 20:39
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

elektronikq napisał:
    Następnie zmierzyłem rezystancję tych dwóch uziomów metodą pętli zwarcia: 1. Uziom: 0,44Ω a drugi i1Ω (ale przewód pomiarowy miał razem 45m bo tyle miałem do gniazdka więc 0,6Ω zakładam, że ten przewód wniósł).

Uziom/bednarka jest połączona z GSW, dlatego taki wynik.

0
  • #3 15 Kwi 2018 21:55
    elektronikq
    Poziom 24  

To było dla mnie prosta diagnoza. Tylko dlaczego jak mierzę rezystancję metodą 3p to zamiast 0,4 Ω mam 120Ω?

0
  • #4 15 Kwi 2018 22:49
    CYRUS2
    Poziom 35  

elektronikq napisał:
    To było dla mnie prosta diagnoza. Tylko dlaczego jak mierzę rezystancję metodą 3p to zamiast 0,4 Ω mam 120Ω?
    Dlatego że obwód nie zamyka się metalicznie do GSU = PEN.

1
  • #5 16 Kwi 2018 18:56
    WojcikW
    Poziom 38  

Akurat odwrotnie, bo obwód zamyka się przez ziemię (bo taki jest sens pomiaru rezystancji uziemienia).

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 16 Kwi 2018 19:35
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

CYRUS2 napisał:

WojcikW napisał:
    Akurat odwrotnie, bo obwód zamyka się przez ziemię (bo taki jest sens pomiaru rezystancji uziemienia).

To chyba to samo.

0
  • #7 16 Kwi 2018 20:36
    JWitek
    Poziom 23  

elektronikq napisał:

Bo coś poknociłeś przy pomiarach.
    Jeżeli mierzony uziom był przy pomiarze połączony z PEN to przy metodzie "3p" otrzymałbyś wartość całkowitego uziemienia sieci nn (tego w trafostacji, słupów i odbiorców łącznie). Wyszłoby coś koło 1oma lub mniej.

PS. A nie zapomniałeś podczas mierzenia metodą "pętli zwarcia" odłączyć uziomów od reszty instalacji (tak jak to zrobiłeś w metodzie 3p)?

0
  • #8 16 Kwi 2018 21:36
    CYRUS2
    Poziom 35  

Pomyśl trochę kolego Wójcik.
    To prąd zwarciowy przekraczający 500A
    Ziemia nie takich niskich rezystancji.
    0,4Ω to bardzo dobre połączenie metaliczne uziom - PEN.

JWitek napisał:
    (tak jak to zrobiłeś w metodzie 3p)?
    W metodzie 3P zbędne , bo trafo zapewnia oddzielenie obwodów - obwody się nie zamykają.

0
  • #9 16 Kwi 2018 21:42
    JWitek
    Poziom 23  

CYRUS2 napisał:

JWitek napisał:
    (tak jak to zrobiłeś w metodzie 3p)?
    W metodzie 3P zbędne , bo trafo zapewnia oddzielenie obwodów - obwody się nie zamykają.

Chyba masz na myśli cęgi do pomiaru prądu. Ale autor tematu nic nie pisze o ich użyciu i wtedy uziom musi być odłączony od innych (czyli też od PEN).

0
  • #10 16 Kwi 2018 21:57
    CYRUS2
    Poziom 35  

Mam na myśli trafo.
    Jeden biegun jest podłączony do uziomu podłączonego do PEN.
    Obwód PEN -trafo się nie zamyka.
    Zamyka się tylko obwód biegunów trafa.
    Na obszarze TN inną metodą bardzo trudno wyeliminować wszystkie połączenia z PEN. Trafo to realizuje.

0
  • #11 16 Kwi 2018 22:02
    JWitek
    Poziom 23  

Aby obliczyć rezystancję konkretnego uziomu potrzebujemy napięcie na nim (wzgledem "odległej ziemi") i JEGO prąd, który w przypadku nieodłaczenia tego uziomu od innych jest tylko częścią prądu który wytwarza nasze źródło (np transformator). Jak proponujesz zmierzyć ten prąd bez cęgów?

0
  • #12 17 Kwi 2018 08:13
    WojcikW
    Poziom 38  

CYRUS2 napisał:
    Pomyśl trochę kolego Wójcik.
    To prąd zwarciowy przekraczający 500A
    Ziemia nie takich niskich rezystancji...

Cytujesz pytanie: "dlaczego jak mierzę rezystancję metodą 3p to zamiast 0,4 Ω mam 120Ω?" I Twoja odpowiedź jest: dlatego masz 120Ω bo obwód zamyka się metalicznie?

0
  • #13 17 Kwi 2018 17:50
    CYRUS2
    Poziom 35  

WojcikW napisał:
    Cytujesz pytanie: "dlaczego jak mierzę rezystancję metodą 3p to zamiast 0,4 Ω mam 120Ω?" Twoja odpowiedź jest: dlatego masz 120Ω bo obwód zamyka się metalicznie?
    Przeoczyłeś słowo "NIE".
    CYRUS2 napisał:
    Nie poprawiłem, tak jest też w poście #6.

0
  • #14 17 Kwi 2018 20:57
    WojcikW
    Poziom 38  

Rzeczywiście, nie widziałem wcześniej słowa "nie". Moje niedopatrzenie.

Przecież to napisałem w #6 .
    Moderator Krzysztof Reszka.

0
  • #15 18 Kwi 2018 12:02
    elektronikq
    Poziom 24  

To że pokazało mi ok 0,4Ω to przypuszczałem, że uziom jest podpięty do GSW a to do PEN. Potwierdziło mnie to w przekonaniu mierząc impedancję pętli zwarcia w gniazdku z którego brałem źródło zasilania do pomiary. Wynik był troszkę większy.
    Ale, że pomiar pokazał mi 120Ω to już mnie zastanowiło. Przy dwóch pomiarach było rozłączone złącze. Przewód odprowadzający był odłączony od bednarki. Przed rozłączeniem sprawdzałem miernikiem cęgowym czy nie płynie prąd.
    3p czyli uziom badany, uziom napięciowy i prądowy, nie było żadnych cęgów. Odległości między uziomami >=20m. Po pierwszym pomiarze sonda była przesuwana raz do uziomu badanego raz do uziomu uziomu prądowego.

0
  • #16 08 Maj 2018 14:23
    elektronikq
    Poziom 24  

W metodzie 3p obwód zamyka się przez ziemię a przy IPZ metalicznie. To dlaczego w jednym miałem 120omów a w drugim 78omów skoro powinien być brany pod uwagę cały uziom? Uziomy połączone (uziom otokowy).

0
  • #17 12 Maj 2018 17:04
    elektronikq
    Poziom 24  

Wróciłem do tematu wczoraj w wolnej chwili. Odłączyłem przewody odprowadząjące w 3 złączach i między bednarkami sprawdzałem ciągłość. Prądem 200mA. W dwóch przypadkach rezystancja powyżej 200 i 400 omów. Czyli ciągłości brak.

Wbiłem uziom taki na 60 cm w ziemię i zmierzyłem rezystancję metodą 3p i wyszło ok 150 omów. Następnie IPZ i mam wynik 0,51 oma.
    Co mnie wsprawiło w osłupienie. Postanowiłem zmienić metodę pomiaru IPZ z małoprądowego na pomiar dużym prądem i wyszło 151,2 oma.
    Po prostu metoda małoprądowa spowodowała taki błąd. Czy ktoś miałby pomysł na wytłumaczenie tego zjawiska.?
    Nawet jak uziom mierzony był 1cm w ziemi to wynik był 0,51 oma.

0
  • #18 13 Maj 2018 01:57
    WojcikW
    Poziom 38  

elektronikq napisał:
    ...Czy ktoś miałby pomysł na wytłumaczenie tego zjawiska.?...
    Tak, nie potrafisz prawidłowo wykonać pomiaru.

0
  • #19 13 Maj 2018 04:26
    elektronikq
    Poziom 24  

Ale kolega błysnął. Pomiar był tak wykonany, żeby nie wyzwolić RCD. Kiedyś mierzyłem meggerem rezystancję uziomu małym prądem i różnica była mała w stosunku do pomiary dużym prądem. A sonel widocznie coś wariuje ale to tylko moje spostrzeżenia.

0
  • #20 13 Maj 2018 07:48
    WojcikW
    Poziom 38  

elektronikq napisał:
    ...Nawet jak uziom mierzony był 1cm w ziemi to wynik był 0,51 oma.
    Z Twojego marnego opisu wynika, że obwód pomiaru IPZ zamyka się przez ziemię. Wynik 0,51Ω nie jest wynikiem realnym, taki wynik wskazywał by na połączenie metaliczne całego obwodu.

0
  • #21 13 Maj 2018 17:39
    elektronikq
    Poziom 24  

A obwód się nie zamyka bo wbiłem nie zależną sondę. Wyszło, że nie jest to nawet uziom otokowy. Odczepiłem wszystkie złącza i między nimi metodą techniczną mierzyłem przejście. Rezystancja od 200 do wielkości w kilo omach. Metoda 3p ok 250 omów, mały prąd 0,41 omów duży prądy ok 252 omów.
    Widocznie miernik zgłupiał. Bo jak uziom mierzony był 1cm w ziemi to też przy pomiarze IPZ wskazywało 0,41 omów.
    Także 1 wniosek, że jest połączenie z GSW było błędne. Uziom pewnie do całkowitej przebudowy ale to już nie moja broszka.
    Dziękuje za udział w dyskusji.

0