Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telefon VoIP a sieć PSTN - Jak uzyskać dostęp z VoIP do telefonii "konwencj

stinkpink 15 Kwi 2018 20:33 618 13
  • #1 15 Kwi 2018 20:33
    stinkpink
    Poziom 2  

Witam, trochę zielony jestem w temacie, ale zastanawiam się czy da się podłączyć telefon VoIP tak, aby móc rozmawiać z abonentami tepsy czy sieci GSM. Wystarczy wpiąć telefon VoIP do sieci LAN albo użyć bramki typu LINKSYS PAP2T? Może to banalne pytanie ale nie znalazłem bezpośredniej odpowiedzi w necie.

0 13
  • Pomocny post
    #2 15 Kwi 2018 20:38
    Tracer2
    Moderator - Telefony Stacjonarne

Musisz mieć login i hasło od wybranego operatora VoIP.
    Do bramki możesz podłączyć zwykły aparat analogowy, a login i hasło programujesz w niej.
    Telefon VoIP można też zastąpić aplikacją na PC, smartfonie lub tablecie.

0
  • #3 15 Kwi 2018 20:59
    stinkpink
    Poziom 2  

Tracer2 napisał:
    Musisz mieć login i hasło od wybranego operatora VoIP.

W takim razie, co umożliwia samo podpięcie telefonu VoIP do domowej sieci? Możliwe jest chociaż wykonanie rozmowy z innym użytkownikiem VoIP u innego dostawcy internetu (coś jak Skype)?

0
  • Pomocny post
    #4 15 Kwi 2018 21:20
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 15 Kwi 2018 21:53
    stinkpink
    Poziom 2  

kpp_jacek napisał:
    Bramka VOIP Łączy Twoją domową sieć telefoniczną ze światem. (...)
    Od operatora VOIP dostaniesz "publiczny" numer na który możesz zadzwonić z telefonu komórkowego lub stacjonarnego a nawet innego VOIP.

No odrobinę rozumiem działanie tej bramki, tylko pytanie drugie jest takie: z kim ja będę mógł się połączyć jeśli użyję tylko bramki?
    I narodziło mi się pytanie - co ma takiego operator VoIP, że nadaje mi nr publiczny? Czy ja sam mogę stać się operatorem VoIP? Zakupić jakąś centrale PSTN czy bramkę innego typu?

0
  • #6 15 Kwi 2018 22:14
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 10 Lip 2018 00:30
    fonorama
    Poziom 9  

Ofert dostawców VoIP znajdziesz sporo. Abonament VoIP zakupisz w Orange (spotkasz się tu z nazwą "neofon"). Może to być samodzielna usługa z dowolnym numerem kierunkowym lub zmigrowanym na VoIP telefonem stacjonarnym albo pakiet z internetem czy internetem i telewizją.
    Podobne oferty mają także operatorzy wirtualni Halonet czy Easycall.

0
  • #8 27 Lip 2018 12:16
    voip24sklep.pl
    Poziom 11  

stinkpink napisał:
    W takim razie, co umożliwia samo podpięcie telefonu VoIP do domowej sieci? Możliwe jest chociaż wykonanie rozmowy z innym użytkownikiem VoIP u innego dostawcy internetu (coś jak Skype)?

Telefon wpięty bezpośrednio do sieci niestety nie da możliwości rozmowy z innymi użytkownikami technologii VoIP. Do tego musi być użyty albo wcześniej już wspomniany operator VoIP, albo bramka łącząca technologię VoIP z siecią PSTN, na przykład https://www.voip24sklep.pl/pl/p/Grandstream-HandyTone-HT-503/194.. W przypadku tej bramki można podłączyć zwykły telefon analogowy i używać jako SIP (przez dostawcę telefonii, na przykład Foneo), albo podłączyć telefon VoIP do dotychczasowego operatora PSTN (po kablu telefonicznym, na przykład Orange).
    Oczywiście jest też możliwe podpięcie telefonu analogowego, VoIP (bezpośrednio do bramki lub do routera, z bramką podpiętą do sieci i używanie ich jako telefonów VoIP, PSTN lub GSM (bramka umożliwia wykorzystanie wszystkich trzech sposobów (przykładem jest taka bramka: https://www.voip24sklep.pl/pl/p/Dinstar-UC100-1G1S1O/183)..

Warto obejrzeć całą naszą ofertę i wybrać to co odpowiada wymaganiom
    https://www.voip24sklep.pl/bramki-VoIP

Po zakupie zawsze pomagamy podczas ewentualnych problemów z konfiguracją.

0
  • #9 27 Lip 2018 20:16
    Nabuch2
    Poziom 12  

voip24sklep.pl napisał:

stinkpink napisał:

Telefon wpięty bezpośrednio do sieci niestety nie da możliwości rozmowy z innymi użytkownikami technologii VoIP. Do tego musi być użyty albo wcześniej już wspomniany operator VoIP, albo bramka łącząca technologię VoIP z siecią PSTN

Niezupełnie prawda, operator nie jest niezbędny. Można dzwonić używając IP i numeru portu o ile urządzenia po obu stronach (a czasem wystarczy że po jednej ze stron - jeżeli RTP jest symetryczne a urządzenie przełączy adres po odebraniu strumienia) są odpowiednio skonfigurowane, tj. pracują na adresie publicznym albo mają przekierowane porty i znają swój adres publiczny.

Swego czasu do firmy w której pracuję można było się tak wdzwonić z zewnątrz - używając sip:numer_telefonu@domena w softfonie (telefony biurkowe były - i są wciąż - dosyć drogie jak na okazjonalną rozmowę).

0
  • #10 27 Lip 2018 20:24
    instalatorPBS
    Poziom 27  

Pytanie było o "

stinkpink napisał:
    ... zastanawiam się czy da się podłączyć telefon VoIP tak, aby móc rozmawiać z abonentami tepsy czy sieci GSM...

Jak chcesz tego dokonać bez pośredniego operatora/serwera/centrali ?
    Obawiam się, że w trybie P2P to się nie uda niestety.
    RP

0
  • #11 27 Lip 2018 20:38
    Nabuch2
    Poziom 12  

instalatorPBS napisał:
    Jak chcesz tego dokonać bez pośredniego operatora/serwera/centrali ?
    Obawiam się, że w trybie P2P to się nie uda niestety.

Odniosłem się do tego:

stinkpink napisał:

Możliwe jest chociaż wykonanie rozmowy z innym użytkownikiem VoIP u innego dostawcy internetu (coś jak Skype)?

Działają też chyba wciąż serwisy typu ENUM - oferujące w zasadzie tylko identyfikację/lokalizację (czyli numer albo coś ala numer) ale darmowe.

0
  • #12 27 Lip 2018 20:51
    irekr
    Moderator

Jeżeli bramka posiada możliwość pracy w trybie nierejestrowalnym - tak jak to napisał kol. Nabuch2 - to jak najbardziej jest to możliwe. Swego czasu dla pewnej firmy zrobiłem taki system działający po całej Polsce (kilkanaście punktów) i z tego co wiem działa do dzisiaj. Oczywiście działa wyłącznie pomiędzy punktami jako przęsła międzycentralowe, ale jak podłączy się linie wychodząca z bramki SPA3102 do centrali wewnętrznej lub numeru publicznego, to można dzwonić wszędzie. I to w obie strony. Zależy od konfiguracji urządzeń i wirtuozerii programisty. Składnia SIP jest dość prosta....
    Wymaga to jednak:
    - publicznych lub VPN-owych adresów sieci - każda bramka musi widzieć adres IP i porty wszystkich bramek w sieci - lub :
    - kont na dyndns.org
    System działa (chyba jeszcze) na bramkach SPA3102 i PAP2 LINKSYSa. Bardzo wdzięczne urządzenia do konfigurowania.

0
  • #13 27 Lip 2018 21:44
    instalatorPBS
    Poziom 27  

irekr napisał:
    ... Swego czasu dla pewnej firmy zrobiłem taki system działający po całej Polsce (kilkanaście punktów) i z tego co wiem działa do dzisiaj. Oczywiście działa wyłącznie pomiędzy punktami jako przęsła międzycentralowe, ale jak podłączy się linie wychodząca z bramki SPA3102 do centrali wewnętrznej lub numeru publicznego, to można dzwonić wszędzie...

Czyli jednak zewnętrzny operator/serwer/centrala.
    Jeśli uruchomimy system w trybie P2P to porozmawiamy między sobą.
    Jeśli podepniemy się pod jakiś serwer to mamy dopiero wtedy połączenie ze "światem".
    RP

0
  • #14 29 Lip 2018 19:05
    irekr
    Moderator

Raczej nie nazwałbym to "innym operatorem", gdy nie było żadnego zewnętrznego operatora. Bramka dzwoniła do bramki lub przez inną bramkę do sieci zewnętrznej przez firmową centrale i na koszt firmy. Takie było założenie i tyle. Były bramki działające "solo" i te były osiągalne także z sieci publicznej, ale jako abonenci firmowej centrali....

Teoretycznie można się połączyć z każdą bramką w internecie pod warunkiem że mamy jej adres i hasło uwierzytelnienia, a tym dysponuje operator. Kij i marchewka...

0