Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Led Cube 8x8x8 z wykorzystaniem drivera LED

.:KoSik:. 15 Kwi 2018 20:34 6393 22
  • Led Cube 8x8x8 z wykorzystaniem drivera LED
    Witam,

tym razem przyszła pora na opisanie kolejnego projektu.
    Moja kobieta śmigając gdzieś po internecie natknęła się na filmik z lampą LED. Namówiła mnie na wspólny projekt i tym sposobem zgodziłem się, że jak polutuje te wszystkie 512 diod to wykonam sterownik ;)
    Mimo, że temat jest powielony, bo takich kostek jest już sporo i projekty można znaleźć niemal na każdym kroku to mój jest nieco inny. Do sterowania LED'ami postanowiłem wykorzystać scalony driver, ponieważ większość projektów zawiera bramki, które pracują na granicy wytrzymałości.
    Jest to układ SCT2026 z cyfrową magistralą danych. Układ złożyłem nieco w ciemno, bo nigdy nie testowałem podobnych driverów.
    Schemat i płytkę zaprojektowałem posługując się jedynie notą katalogową. Niestety uruchomienie przysporzyło mi niemałych problemów. W pewnym momencie miałem wrażenie, że pierdnięcie muchy w drugim pokoju :cunning: powoduje zakłócenia w działaniu tych driverów. Na szczęście okazało się, że to był tylko mój błąd. Drivery muszą mieć na zasilaniu włączony szeregowo rezystor i równolegle kondensator (na schemacie zostało to już poprawione). Inaczej pojawiają się zakłócenia w pracy.
    Jako sterownika użyłem arduino Mega2560, bo taki miałem i chciałem się go pozbyć (oczywiście wiem, że użycie Megi to przesada ;) )

Obudowa:
    - Jako, że jestem wiecznym optymistą ;P wydawało mi się, że nie będzie problemu z włożeniem diod w otwory lutownicze. Myliłem się... Wprowadzenie wszystkich nóżek w otwory w płytce jest nie lada przedsięwzięciem ...ale da się zrobić. Natomiast ja postanowiłem, że dolną częścią obudowy będzie też płyta szkła akrylowego i niestety nie jest możliwe włożenie diod przez szkło akrylowe do płytki. Pomimo, że płytka ma rozmiary pasujące do rozstawu diod, po przełożeniu nóżek, przez plexi musiałem dalej lutować przewody do pytki.
    - Drugim błędem montażowym było użycie kleju cyjanoakrylowego. Jego opary pozostawiły na szkle widoczne białe smugi. Jeśli się dobrze przyjrzeć widać nawet ślady linii papilarnych.

Sterownik:
    - na płycie nie ma gniazda na przycisk. Zapomniałem o nim i jest przylutowany "na krótko" do arduino. Nie poprawiałem tego na schemacie, bo uważam, że nie ma takiej potrzeby,
    - rezystory R40-R43, filtrowanie napięcia (patrz datasheet SCT2560),
    - rezystory R36-R39, regulacja prądu (patrz datasheet SCT2560),

- aż się prosi aby dodać sterowanie jasnością, bo jest taka możliwość (przy użyciu PWM). Moje diody niestety nie dają zbyt dużo światła więc świecąc na 100% nawet gdy jest całkowicie ciemno, nie męczą oczu.

Program:
    Sterownik posiada 7 animacji przełączanych przez krótkotrwałe naciśnięcie przycisku. Dłuższe przytrzymanie powoduje zapis aktualnie wybranej animacji do eeprom i uśpienie urządzenia w celu oszczędzania energii. Ponowne naciśnięcie powoduje uruchomienie poprzednio wybranej animacji.
    Led Cube 8x8x8 z wykorzystaniem drivera LEDLed Cube 8x8x8 z wykorzystaniem drivera LED
    Led Cube 8x8x8 z wykorzystaniem drivera LEDLed Cube 8x8x8 z wykorzystaniem drivera LED
    Led Cube 8x8x8 z wykorzystaniem drivera LED

Link

W załączniku program sterownika:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 15 Kwi 2018 22:58
    grawastar1986
    Poziom 12  

Muszę to powiedzieć: nareszcie zielone diody :) A nie wszechogarniająca niebieska błazenada ;) układ daje ciekawe efekty.

• #4 16 Kwi 2018 08:12
    szeryf3
    Poziom 15  

Piękny układ. Szacunek za cierpliwość przy lutowaniu.

• #5 16 Kwi 2018 19:08
    M. S.
    Poziom 34  

Hmm. Kostka jak kostka, ale gratuluję kobiety, która chciała i umiała ci te diody polutować. To rzadki skarb.

• Sklep HeluKabel
  • #7 16 Kwi 2018 20:05
    3149400
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 16 Kwi 2018 20:18
    .:KoSik:.
    Poziom 18  

nowyARM napisał:
    Zielona, taki "Matrix".
    Napisz jak sterujesz driverami, bo analiza schematu jest trochę uciążliwa. Wydaje mi się, ze nie używasz sprzętowego SPI.

Akurat to nie ja wybierałem kolor ;) ...ale prezentuje się całkiem nieźle. Chciałem wykorzystać diody bez soczewek ale w końcu wybór padł na takie. Nie są bardzo jasne więc nie męczą oczu, a na ścianie i suficie tworzą fajne smugi.
    Driverami steruję sprzętowym SPI. Z tym tylko, że trzeba wysłać 16 bitów.

• #9 16 Kwi 2018 20:31
    E8600
    Poziom 36  

Dobra robota jedyne do czego mogę się przyczepić to ja bym dał diody w większych odległościach od siebie aby się mniej przysłaniały. :)

Kiedyś miałem coś takiego zbudować ale odpuściłem ale w przyszłości postaram się wykonać.
    Jaki był koszt projektu?

• #10 16 Kwi 2018 20:36
    Poziom 18  

E8600 napisał:
    Dobra robota jedyne do czego mogę się przyczepić to ja bym dał diody w większych odległościach od siebie aby się mniej przysłaniały

Na żywo wygląda to lepiej niż na filmie. Odległości między diodami są właściwie maksymalne. Nóżki nie były przycinane więc dla większych odległości trzeba by dolutować przedłużenia.

• #11 16 Kwi 2018 20:50
    E8600
    Poziom 36  

.:KoSik:. napisał:
    Nóżki nie były przycinane więc dla większych odległości trzeba by dolutować przedłużenia.

Właśnie co kiedyś zgłębiałem temat to ludzie lutowali diody do drutu a nie bezpośrednio do siebie. Nie pokazuj aby kobiecie tego. :)

Link

• #12 16 Kwi 2018 20:58
    Poziom 18  

E8600 napisał:
    Nie pokazuj aby kobiecie tego.

Fajny :D Ale na kolejne takie lutowanie chyba już się nie skusi. Ten projekt dał jej popalić :lol:

E8600 napisał:
    Kiedyś miałem coś takiego zbudować ale odpuściłem ale w przyszłości postaram się wykonać.
    Jaki był koszt projektu?

Najpierw wykonałem laminat własnoręcznie lecz przez zakłócenia, o których wcześniej wspomniałem, postanowiłem zamówić drugi gotowy.

Tak na szybko policzę:
    SCT2026 x4 =20zł (przy zamawianiu trzeba zwrócić uwagę na raster!!!)
    512 LED = 65zł
    Laminat = ok 100zł (nie pamiętam dokładnie)
    Tranzystory i inne elementy pasywne = ok 10zł
    Przycisk pojemnościowy, Arduino, zasilacz 2A/5V - miałem w szufladzie
    Obudowa = szkło akrylowe 4mm docinane na wymiar ok 30eur (myślę, że w Polsce będzie ok 50 zł)

• #13 17 Kwi 2018 17:36
    keseszel
    Poziom 26  

Witam.
    Robiłem na czerwonych diodach. Ledy lutowane do siebie. MASAKRA. Bez obudowy. Przy którejś przeprowadzce coś upadło na to. Nie do uratowania. ;-(
    Pytania:
    - co to jest przycisk pojemnościowy?
    - dlaczego obudowa na diody? by nie miały zgniotu w razie czego?
    - czym teraz byś skleił ?
    - jak długo montowałeś to urządzenie?
    - dlaczego szkło akrylowe, a nie pleksa?
    - jak długo pisałeś program?
    Moja uwaga- zrobiłeś dużo staranniej niż ja. Moja wersja była jak Syberia - taka dzika ;-)

• #14 17 Kwi 2018 19:10
    mlassota
    Poziom 18  

Witam

Własnie 512... to liczba która nas na tyle onieśmieliła że nasz projekt prezentowany na elektrodzie - Tu jest "tylko" 4x4x4 za to w RGB :)

Co do bramek... przy sensownie zaprojektowanym sterowniku prąd nie jest problemem da się to sensownie połączyć.
    Gratuluję wykonania 8x8x8 - budowa tak dużej matrycy... masakra...
    My kolumny i wiersze robiliśmy ze srebrzanki... do dziś działają i nawet ładnie wyglądają.

Pozdrawiam i zachęcam do zobaczenia mniejszej wersji w linku powyżej

Pozdrawiam

• #15 17 Kwi 2018 19:45
    Poziom 18  

keseszel napisał:
    co to jest przycisk pojemnościowy?

To zwykły dotykowy sensor TTP223. Zakupiłem kiedyś jako kompletne przyciski więc szkoda było nie użyć. Nie będę podawał linku, bo po co mam sugerować. Po wpisaniu w google "przycisk pojemnościowy arduino" wyskakują.

keseszel napisał:
    dlaczego obudowa na diody? by nie miały zgniotu w razie czego?

Przede wszystkim po to aby się nie kurzyły, choć na pewno spełnia też funkcję ochronną.

keseszel napisał:
    czym teraz byś skleił ?

Najlepszy byłby chyba zwykły bezbarwny sylikon. Problem tylko w tym, że długo schnie więc na ten czas trzeba przygotować jakąś ramkę aby przytrzymała konstrukcję.

keseszel napisał:
    dlaczego szkło akrylowe, a nie pleksa?

To są synonimy ;)

keseszel napisał:
    jak długo pisałeś program?

Hmmm... Sam program dość szybko, bo może ze dwa wieczory. Później dodawałem animacje, bo wcale nie tak łatwo je wymyślić

keseszel napisał:
    Moja uwaga- zrobiłeś dużo staranniej niż ja. Moja wersja była jak Syberia - taka dzika

U mnie już w zamyśle miało to być coś, co będzie zdobiło pokój więc musiałem się postarać.

mlassota napisał:
    Własnie 512... to liczba która nas na tyle onieśmieliła że nasz projekt prezentowany na elektrodzie - Tu jest "tylko" 4x4x4 za to w RGB

Mnie bardziej przeraża to RGB ;P Zajrzałem. Podoba mi się. Bardzo schludnie wykonana :D Może z polutowaniem jej było nieco prościej, natomiast oprogramowanie i wymyślenie tych wszystkich animacji to już więcej pracy.

• #16 18 Kwi 2018 14:54
    MAREK MRK
    Poziom 18  

A ja proponuję zalać bezbarwną żywicą epoksydową, oczywiście po zalaniu odgazować żeby bąbelków powietrza nie było. Nie będzie widać łączenia plexy i poza tym będzie to taka prawie niezniszczalna kostka.

• #17 18 Kwi 2018 20:22
    aleksandro
    Poziom 17  

Brawo za efekt, pierwszy raz widzę projekt z zielonymi diodami (zazwyczaj niebieskie albo czerwone). Myślę, że ciekawym efektem było by zalanie pudełka cieczą nieprzewodzącą.

• #18 20 Kwi 2018 18:31
    keseszel
    Poziom 26  

Ciekawe jak z olejem by było-to tak na temat cieczy nieprzewodzacej..

• #19 23 Kwi 2018 12:36
    pawel250101
    Poziom 11  

Ja mam pytanie odnośnie tranzystorów. Jakie tranzystory zostały zastosowane? Chodzi mi o P-MOSFET. Na schemacie nie ma modelu.

• #20 23 Kwi 2018 22:40
    Pittt
    Poziom 31  

.:KoSik:. napisał:
    Moja kobieta ....
    seksista.

• #21 24 Kwi 2018 19:27
    Poziom 18  

Chwilkę mnie nie było za co z góry przepraszam. Mam sporo obowiązków.

MAREK MRK napisał:
    A ja proponuję zalać bezbarwną żywicą epoksydową, oczywiście po zalaniu odgazować żeby bąbelków powietrza nie było. Nie będzie widać łączenia plexy i poza tym będzie to taka prawie niezniszczalna kostka.

To dosyć skomplikowane i potrzebny do tego specjalny sprzęt. Są też minusy takiego rozwiązania. W przypadku uszkodzenia którejś diody lub połączenia nie da rady naprawić. Po za tym wydaje mi się, że uciekłoby trochę refleksów, a dają fajny efekt.

aleksandro napisał:
    Myślę, że ciekawym efektem było by zalanie pudełka cieczą nieprzewodzącą.

Można by pokusić się o zalanie olejem ale to z kolei przysparza problemów ze szczelnością

pawel250101 napisał:
    Ja mam pytanie odnośnie tranzystorów. Jakie tranzystory zostały zastosowane? Chodzi mi o P-MOSFET. Na schemacie nie ma modelu

To IRLML9301. Na schemacie są opisane ale nie wyświetlają się opisy (nie wiem jak to włączyć - nigdy nie potrzebowałem). Trzeba wyświetlić dane danej części. W razie czego mogę wrzucić schemat z eagle'a.

Pittt napisał:
    seksista.

Oj tam, oj tam ;P

• #22 08 Maj 2018 01:29
    wolen1
    Poziom 9  

Trochę zabawy z tym mieliście hehe ;) ale za to jaki efekt! Pięknie wygląda zastanawiam się czy gbyby to było zrobione w RGB to czy dałoby się wyświetlić w tym np. butelkę coca-coli. Idealna reklama by z tego wyszła ;)