Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele PV i sterowanie grzałką CWU

Rudy 102 15 Kwi 2018 21:28 567 12
  • #1 15 Kwi 2018 21:28
    Rudy 102
    Poziom 10  

Witam serdecznie.
    Przeglądałem forum ale nie znalazłem niczego co by rozwiązało mój problem.
    Zakupiłem panele PV firmy LDK łącznie 8 szt. 4 szt 220W i 4 szt 215W, są one podłączone w szeregi po cztery i te dwa szeregi równolegle. Do tego od sprzedawcy otrzymałem sterownik i grzałkę do zestawu 120V i bez mała 1800W mocy.
    Panele są już zamontowane ze sterownikiem i grzałką. Niepokoi mnie natomiast system działania sterownika ponieważ jest on wyposażony w bezpieczniki PV, woltomierz i amperomierz oraz termostat i przekaźnik. Przy dzisiejszej pogodzie tj słońce przedzierające się przez chmury miałem odczyt w południe około 90V i 10A.
    Z tego co wyczytałem to panele powinny być sterowne w ten sposób aby napięcie było powiedzmy stałe bliskie znamionowemu przy obciążeniu a regulowany powinien być pobierany prąd by uzyskać jak najwięcej energii z panela.
    Wiele rozwiązań które znalazłem na forum obejmuje ładowanie akumulatorów i odzysk z nich energii do innych celów, mnie jest natomiast potrzebne rozwiązanie by właściwie sterować grzałką do grzania CWU aby uzyskać maksymalny wydatek z paneli.

Bardzo proszę o pomoc ponieważ w/w rozwiązanie niestety już po zakupie budzi we mnie pewne wątpliwości co do sprawności.

0 12
  • #2 16 Kwi 2018 06:39
    Tech132
    Poziom 21  

Jaki masz ten sterownik ?

0
  • #3 16 Kwi 2018 08:14
    Rudy 102
    Poziom 10  

No właśnie sterownik to tylko z nazwy bo składa się z bezpieczników termostatu i przekaźników. Dodatkowo żeby ładnie było jest woltomierz i amperomierz. Jest to jakaś inwencja własną gościa co mi to sprzedał.

Dodano po 1 [godziny]:

Ogólnie zastanawiałem się aby "zatrudnić" do sterowania panelami arduino lecz przyznaje się, że jestem na ten moment w tym zielony ponieważ chcę dopiero zacząć zabawę z arduino. Ogólnie z elektroniki nie jestem zielony ale daleko mi do bycia elektronikiem. Czy takie rozwiązanie będzie dobre? Jeśli tak to jak to wszystko po robić żeby było dobrze?

0
  • #4 17 Kwi 2018 10:13
    Rudy 102
    Poziom 10  

Temat widzę że mało żywiołowy.
    Powiedzcie mi czy dobry jest kierunek mojego myślenia. Planuje poprzez Arduino mierzyć napięcie paneli przez dzielnik napięcia, prąd podawany przez bocznik oraz monitować tym napięcie układu i sterować wypełnieniem aby nie dochodziło do spadku napięcia przykładowo poniżej 115V. Teraz czy można operować wypełnieniem poprzez optotriak np moc3041 a nim sterować no triak bt136 do którego podłączył bym bezpośrednio grzałkę?

Bardzo proszę o odpowiedzi i pomoc

0
  • #5 17 Kwi 2018 11:32
    hupo
    Poziom 10  

Triak można włączyć dla stałego napięcia/prądu ale nie można już go wyłączyć. Wyłączy się sam gdy prąd spadnie poniżej poziomu progowego (miliampery, zależnie od triaka). Stąd konieczność stosowania tranzystorów przy zasilaniu DC.

0
  • #6 17 Kwi 2018 12:05
    Rudy 102
    Poziom 10  

Czy jest potrzeba odizolowania arduino od układu aby uniknąć przebicia w przypadku spalenia tranzystora? Jaki tranzystor zastosować aby wytrzymał on takie napięcie i natężenie prądu przez niego przepływającego? Czy można zastosować układ sterujący silnikiem DC jak np tym

Panele PV i sterowanie grzałką CWU

tylko oczywiście zamiast potencjometru, regulacje prądu prowadziło by arduino.

0
  • #7 07 Maj 2018 22:56
    Rudy 102
    Poziom 10  

Witam ponownie po pewnym czasie dzięki pomocy jednego kolegi z forum i naprowadzenia na pewne rozwiązania, chciał bym podzielić się z wynikami mojej pracy - idzie dość wolno ponieważ ciężko u mnie z czasem. Układ jest składany i za kilka dni pierwsze testy.
    Bardzo proszę o ocenę i ewentualne wytknięcie błędów w schemacie czy programie aby uniknąć po palenia części

Panele PV i sterowanie grzałką CWUPanele PV i sterowanie grzałką CWUPanele PV i sterowanie grzałką CWU

0
  • #8 08 Maj 2018 16:09
    idepopizze
    Poziom 32  

Widzę że nikt nic nie pisze więc masz tu gotowca:

http://elektronika.5v.pl/_sterownik_brizo_1.1.php

Jak się dogadasz z autorem to może nawet nie będziesz musiał składać.

Tak od siebie dodam, bo jakiś tam schemat namalowałeś że sugerowałbym założyć sobie jakiś główny rozłącznik tej instalacji na przekaźniku próżniowym (napięcie stałe i temat gaszenia łuku).

0
  • #9 08 Maj 2018 19:41
    smyti
    Poziom 9  

Muszę poprzeć rozwiązanie kolegi.
    Sterownika BRIZO urzywam kilka lat i jest to idealne rozwiązanie do grzałki i co najważniejsze bezawaryjne.

0
  • #10 09 Maj 2018 15:54
    Rudy 102
    Poziom 10  

Wszystko się zgadza czytałem już wcześniej o brizo ale mam instalacje pv na 120v a program do brizo obsługuje do 100v dlatego też zacząłem szukać innego rozwiązania

0
  • #11 09 Maj 2018 16:04
    idepopizze
    Poziom 32  

A nie prościej odezwać się do autora i pogadać ?
    Przecież ma soft, a w sprzęcie wystarczy lekko zmienić tylko drabinkę oporową.
    Zaoszczędzisz na spalonych tranzystorach itp bo będzie gotowiec.
    Będziesz to i tak montował na własną odpowiedzialność, tak samo jak to arduino.

0
  • #12 09 Maj 2018 20:55
    smyti
    Poziom 9  

Wiem że BRIZO można zrobić na wyższe napięcie
    Ktoś miał BRIZO na 400V i nie było problemu
    Musisz zadzwonić do Łukasza a napewno ci pomorze to równy gość.

0
  • #13 09 Maj 2018 21:35
    Rudy 102
    Poziom 10  

Napisałem wczoraj do niego maila i czekam na odpowiedź :-)

0