Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele PV i sterowanie grzałką CWU

Rudy 102 15 Apr 2018 21:28 1944 12
 • #1
  Rudy 102
  Level 11  
  Witam serdecznie.
  Przeglądałem forum ale nie znalazłem niczego co by rozwiązało mój problem.
  Zakupiłem panele PV firmy LDK łącznie 8 szt. 4 szt 220W i 4 szt 215W, są one podłączone w szeregi po cztery i te dwa szeregi równolegle. Do tego od sprzedawcy otrzymałem sterownik i grzałkę do zestawu 120V i bez mała 1800W mocy.
  Panele są już zamontowane ze sterownikiem i grzałką. Niepokoi mnie natomiast system działania sterownika ponieważ jest on wyposażony w bezpieczniki PV, woltomierz i amperomierz oraz termostat i przekaźnik. Przy dzisiejszej pogodzie tj słońce przedzierające się przez chmury miałem odczyt w południe około 90V i 10A.
  Z tego co wyczytałem to panele powinny być sterowne w ten sposób aby napięcie było powiedzmy stałe bliskie znamionowemu przy obciążeniu a regulowany powinien być pobierany prąd by uzyskać jak najwięcej energii z panela.
  Wiele rozwiązań które znalazłem na forum obejmuje ładowanie akumulatorów i odzysk z nich energii do innych celów, mnie jest natomiast potrzebne rozwiązanie by właściwie sterować grzałką do grzania CWU aby uzyskać maksymalny wydatek z paneli.

  Bardzo proszę o pomoc ponieważ w/w rozwiązanie niestety już po zakupie budzi we mnie pewne wątpliwości co do sprawności.
 • #2
  Tech132
  Level 25  
  Jaki masz ten sterownik ?
 • #3
  Rudy 102
  Level 11  
  No właśnie sterownik to tylko z nazwy bo składa się z bezpieczników termostatu i przekaźników. Dodatkowo żeby ładnie było jest woltomierz i amperomierz. Jest to jakaś inwencja własną gościa co mi to sprzedał.

  Dodano po 1 [godziny]:

  Ogólnie zastanawiałem się aby "zatrudnić" do sterowania panelami arduino lecz przyznaje się, że jestem na ten moment w tym zielony ponieważ chcę dopiero zacząć zabawę z arduino. Ogólnie z elektroniki nie jestem zielony ale daleko mi do bycia elektronikiem. Czy takie rozwiązanie będzie dobre? Jeśli tak to jak to wszystko po robić żeby było dobrze?
 • #4
  Rudy 102
  Level 11  
  Temat widzę że mało żywiołowy.
  Powiedzcie mi czy dobry jest kierunek mojego myślenia. Planuje poprzez Arduino mierzyć napięcie paneli przez dzielnik napięcia, prąd podawany przez bocznik oraz monitować tym napięcie układu i sterować wypełnieniem aby nie dochodziło do spadku napięcia przykładowo poniżej 115V. Teraz czy można operować wypełnieniem poprzez optotriak np moc3041 a nim sterować no triak bt136 do którego podłączył bym bezpośrednio grzałkę?

  Bardzo proszę o odpowiedzi i pomoc
 • #5
  hupo
  Level 14  
  Triak można włączyć dla stałego napięcia/prądu ale nie można już go wyłączyć. Wyłączy się sam gdy prąd spadnie poniżej poziomu progowego (miliampery, zależnie od triaka). Stąd konieczność stosowania tranzystorów przy zasilaniu DC.
 • #6
  Rudy 102
  Level 11  
  Czy jest potrzeba odizolowania arduino od układu aby uniknąć przebicia w przypadku spalenia tranzystora? Jaki tranzystor zastosować aby wytrzymał on takie napięcie i natężenie prądu przez niego przepływającego? Czy można zastosować układ sterujący silnikiem DC jak np tym

  Panele PV i sterowanie grzałką CWU

  tylko oczywiście zamiast potencjometru, regulacje prądu prowadziło by arduino.
 • #7
  Rudy 102
  Level 11  
  Witam ponownie po pewnym czasie dzięki pomocy jednego kolegi z forum i naprowadzenia na pewne rozwiązania, chciał bym podzielić się z wynikami mojej pracy - idzie dość wolno ponieważ ciężko u mnie z czasem. Układ jest składany i za kilka dni pierwsze testy.
  Bardzo proszę o ocenę i ewentualne wytknięcie błędów w schemacie czy programie aby uniknąć po palenia części


  Panele PV i sterowanie grzałką CWUPanele PV i sterowanie grzałką CWUPanele PV i sterowanie grzałką CWU
 • #8
  idepopizze
  Level 33  
  Widzę że nikt nic nie pisze więc masz tu gotowca:

  http://elektronika.5v.pl/_sterownik_brizo_1.1.php

  Jak się dogadasz z autorem to może nawet nie będziesz musiał składać.

  Tak od siebie dodam, bo jakiś tam schemat namalowałeś że sugerowałbym założyć sobie jakiś główny rozłącznik tej instalacji na przekaźniku próżniowym (napięcie stałe i temat gaszenia łuku).
 • #9
  smyti
  Level 10  
  Muszę poprzeć rozwiązanie kolegi.
  Sterownika BRIZO urzywam kilka lat i jest to idealne rozwiązanie do grzałki i co najważniejsze bezawaryjne.
 • #10
  Rudy 102
  Level 11  
  Wszystko się zgadza czytałem już wcześniej o brizo ale mam instalacje pv na 120v a program do brizo obsługuje do 100v dlatego też zacząłem szukać innego rozwiązania
 • #11
  idepopizze
  Level 33  
  A nie prościej odezwać się do autora i pogadać ?
  Przecież ma soft, a w sprzęcie wystarczy lekko zmienić tylko drabinkę oporową.
  Zaoszczędzisz na spalonych tranzystorach itp bo będzie gotowiec.
  Będziesz to i tak montował na własną odpowiedzialność, tak samo jak to arduino.
 • #12
  smyti
  Level 10  
  Wiem że BRIZO można zrobić na wyższe napięcie
  Ktoś miał BRIZO na 400V i nie było problemu
  Musisz zadzwonić do Łukasza a napewno ci pomorze to równy gość.
 • #13
  Rudy 102
  Level 11  
  Napisałem wczoraj do niego maila i czekam na odpowiedź :-)