Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WS2812 8x8 matrix - diody się nie świecą.

Ki_ M 15 Kwi 2018 21:34 222 7
 • #1 15 Kwi 2018 21:34
  Ki_ M
  Poziom 4  

  Jakiś czas temu zakupiłem matrycę 8x8 na diodach WS2812 (dokładnie to te: https://www.banggood.com/CJMCU-64-Bit-WS2812-...GB-LED-Driver-Development-Board-p-981678.html ) I mam duży problem z w ogóle jakim kolwiek odpaleniem wszystkich diód. Zawsze świeci sie pierwsza górna po lewej stronie. Po podpięciu kabli (bez znaczenia czy coś jes podpięte faktycznie do tych kabli z drugij strony) odpala sie kilka kolejnych - nie mam zielonego pojęcia od czago zależy to, ile i w zasadzie dlaczego w ten sposób zapalają sie diody z "dout".

  To jak to podpiąć oparłem o http://www.instructables.com/id/Getting-Started-With-NeoPixle-WS2812-RGB-LED/ To co mnie zastanawia to rezystor i kondensator pojawiajacy się w części poradników - moze mieć to jakieś znaczenie w tym wypadku.

  W załaczniku jest fotka z tym jak to wyglada aktualnie.

  Jeżli czegoś nie napisałem proszę pytać. Jest to dla mnie cos zupełnie nowego i wiem tyle co zobaczę na yt (niewiele) :)

  0 7
 • Pomocny post
  #2 15 Kwi 2018 23:46
  nowyARM
  Poziom 25  

  Sprawdź jakość zasilania i czy generowany jest poprawny sygnał na wejściu diod, bo mnie to wygląda że sygnał ten jest zły.

  0
 • #3 16 Kwi 2018 20:01
  Ki_ M
  Poziom 4  

  A więc tak...po tym co mi napisałeś, że problem może być z sygnałem zrobiłem coś czego nie próbowałem wcześniej. Zamiast podpinać arduino pod DIN podpiąłem go pod DOUT...działa. Wszystkie 4 panele. Może nie w 100% tak jak bym chciał, ale może to wynikać z kilku kwestii, które postaram się sprawdzić w najbliższej przyszłości. To co póki co nie działa (również kilka spraw do ogarnięcia) to połączenie wszystkich 4 paneli w jeden szereg.

  0
 • #4 16 Kwi 2018 20:09
  nowyARM
  Poziom 25  

  Ki_ M napisał:
  Zamiast podpinać arduino pod DIN podpiąłem go pod DOUT...działa

  Złe opisy na PCB. No to producent panelu zrobić Cię w jajo. Niby takie proste, sprawdzić według noty leda czy sygnał doprowadzony jest tam gdzie trzeba. Kto by jednak na to szybko wpadł? Dobrze, że nie były pomylone plusy dodatnie" z "plusami ujemnymi", bo miałbyś fajerwerki :-)

  0
 • #5 17 Kwi 2018 00:37
  Ki_ M
  Poziom 4  

  Połączyłem te panele i sprawa wygląda tak: 3 panele połaczone sie świecą czwarty już nie. Czy moze wynikać to z faktu przepalenia jednej diody? Z tego co rozumiem jest to ostatnia? dioda na panelu.

  Na zdjęciu są wszystkie 4 panele. Na trzecim (idąc od lewej) nie chce za nic wspólpracować jedna dioda - jakoś tam świeci lecz "żyje własnym życiem" Na czwartym panelu w ogóle się nie świeci dioda (w dokładnie tym samym miejscu co na trzecim panelu)

  Pozostaje jeszcze sprawa tego kondensatora i rezystora. Jak to dobrać prawidłowo tak by (jeżeli ma to jakiekolwiek znaczenie) ogarnęło wszystkie 4 panele.

  0
 • #6 17 Kwi 2018 00:55
  nowyARM
  Poziom 25  

  Jeśli problemem jest panel to wystarczy zamienić miejscami i wszystko sie wyjaśni.

  Uszkodzenie WS2812 faktycznie "uszkadza" wszystkie pozostałe. Inaczej jest z WS2813 (odpowiednio połączonymi. Uszkodzona dioda jest pomijana.

  Przy takiej ilości led, każdy panel musi mieć swoje zasilanie. Nie można zasilać kolejnego panelu z poprzedniego. Problem zasilania może sprawdzić wysterowując np co 10 diodę, jak wszystko je ok, a gdy zaświeci się wszystkie źle, to na 100% problem zasilania.

  Ki_ M napisał:
  Pozostaje jeszcze sprawa tego kondensatora i rezystora. Jak to dobrać prawidłowo tak by (jeżeli ma to jakiekolwiek znaczenie) ogarnęło wszystkie 4 panele.

  O jakim kondensatorze i rezystorze mowa?

  0
 • #7 17 Kwi 2018 01:11
  Ki_ M
  Poziom 4  

  nowyARM napisał:

  Przy takiej ilości led, każdy panel musi mieć swoje zasilanie. Nie można zasilać kolejnego panelu z poprzedniego.


  Jak rozumiem za duże natężenie jak na tak małe kabelki i ścieżki wewnatrz samej matrycy?

  nowyARM napisał:

  O jakim kondensatorze i rezystorze mowa?


  Good Practices as per Adafruit :

  1. Adding a large capacitor (1000 µF, 6.3V or higher) across the + and – terminals. This prevents the initial onrush of current from damaging the pixels.

  2. Adding a 300 to 500 Ohm resistor between your microcontroller's data pin and the data input on the first NeoPixel can help prevent voltage spikes that might otherwise damage your first pixel. Please add one between your micro and NeoPixels.

  3. When connecting NeoPixels to any live power source or microcontroller, ALWAYS CONNECT GROUND (–) BEFORE ANYTHING ELSE. Conversely, disconnect ground last when separating.


  Wzięte bezpośrednio z linku z pierwszego posta, ale tak jak pisałem temat przewija się bardzo często również w innych źródłach.

  0
 • #8 17 Kwi 2018 01:28
  nowyARM
  Poziom 25  

  1. Duży kondensator nie zaszkodzi, blisko ledów. Ceramicznych nie trzeba dawać, bo w/g noty WS2812 przy każdej diodzie powinien być kondensator.
  2. Jeśli ma byc taki rezystor, to jak najbliżej diody bo gdy będzie przy wyjściu z mikrokontrolera to utworzy sie filtr RC. Nigdy tego nie stosowałem ale LED i uC był zasilany z tego samego zasilacza.
  3. Normalna reguła w elektronice.

  0