Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przerzutnik reagujący na zbocze opadające choć teoretycznie nie powinien

szymuuch 16 Kwi 2018 01:25 225 6
  • #1 16 Kwi 2018 01:25
    szymuuch
    Poziom 3  

Buduję pewien układ z przerzutnikiem typu D RS. Zauważyłem pewien mankament, który mnie gryzie i nie jestem pewien z czego dokładnie wynika. Otóż, jest to przerzutnik SN74HCT74, którego zegar jest wyzwalany zboczem narastającym. Problem w tym, że reaguje on czasem na zbocze opadające.
    Przerzutnik reagujący na zbocze opadające choć teoretycznie nie powinien
    Kanał 1 to sygnał zegarowy. Fakt, że zbocze opada dosyć długo, ale dlaczego wyjście przerzutnika (kanał 2) wzbudza się przy ok. 1,6 V sygnału CLK? Gdy zbocze opada krócej, wyjście się nie wzbudza:
    Przerzutnik reagujący na zbocze opadające choć teoretycznie nie powinien
    Czy jest to po prostu spowodowane zbyt długim czasem opadania zbocza? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaki jest maksymalny czas opadania sygnału zegarowego. Istnieje wg taka reguła?
    Załączam też datasheet tego przerzutnika.

0 6
  • #3 16 Kwi 2018 02:07
    szymuuch
    Poziom 3  

Zwróciłem uwagę na ten parametr i wszystko by się zgadzało gdyby nie to, że na pierwszym zdjęciu czas opadania trwa ok 13 mikrosekund i wyjście się nie wzbudza. Jest to ok 26 razy dłużej od maksymalnej wartości dt/du. Czyli rozumiem, że nie powinno się tak ściśle przestrzegać danych z katalogów? :D

0
  • #4 16 Kwi 2018 03:29
    tomek_602
    Poziom 21  

Układy serii HCT mają takie progi jak TTL, więc nie przełączają się przy 1.6V.
    Jedyne wytłumaczenie jakie widzę, to zakłócenia impulsowe na sygnale zegarowym, o na tyle krótkim czasie trwania że przy takiej podstawie czasu ich nie widać.
    Spróbuj ich poszukać przy znacznie szybszej podstawie czasu ustawiając wyzwalanie oscyloskopu zboczem narastającym.

0
  • Pomocny post
    #5 16 Kwi 2018 12:32
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Witam,
    przy nienormalnie długim czasie opadania prawdopodobnie ujawniają się jakieś hazardy związane z wewnętrzną budową układu. Projektanci ich nie przewidzieli ponieważ przyjęli założenie co do maksymalnego dopuszczalnego czasu narastania i opadania sygnału.

szymuuch napisał:
    czas opadania trwa ok 13 mikrosekund i wyjście się nie wzbudza. Jest to ok 26 razy dłużej od maksymalnej wartości dt/du

Wynika z tego, że Twój układ ma jakiś "zapas".
    szymuuch napisał:
    Czyli rozumiem, że nie powinno się tak ściśle przestrzegać danych z katalogów?

Wręcz przeciwnie, katalogowe parametry gwarantują, że wszystkie układy będą działały prawidłowo. Poza tymi parametrami niektóre układy mogą działać, inne niestety nie będą.
    Jeżeli masz problemy ze zbyt wolno zmieniającym się sygnałem, zastosuj albo bramkę Schmitt'a, albo analogowy komparator z dodatnim, przyspieszającym sprzężeniem zwrotnym, ewentualnie komparator z wbudowaną "fabrycznie" lekką histerezą.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 16 Kwi 2018 22:48
    _jta_
    Specjalista elektronik

Producent w tej sprawie odsyła do TI application report, Implications of Slow or Floating CMOS Inputs, literature number SCBA004.

0
  • #7 17 Kwi 2018 20:19
    szymuuch
    Poziom 3  

Dziękuję bardzo za pomoc :)

0