Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam silnej lampy dającej silny, wąski strumień światła

_goblin 16 Kwi 2018 07:04 591 11
  • #1 16 Kwi 2018 07:04
    _goblin
    Poziom 13  

Witam
    Nie wiem czy wybrałem dobrą kategorię, w razie czego proszę przenieść do odpowiedniego działu.
    Szukam lampy, która da silny, jednolity, wąski strumień światła o szerokości około 80cm.
    Lampa ma służyć do wykrywania wad na powierzchni różnych materiałów, głównie papieru. Świecąc latarką LED (Fenix o mocy ponad 1000lm) prostopadle do powierzchni materiału można takie wady wychwycić, ale jest potrzeba zamontowania takiego oświetlenia na stałe po bokach stołu z przeglądanym materiałem. Jak na razie nie udało mi się niczego odpowiedniego znaleźć.
    Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mnie naprowadzić.

Dzięki
    goblin

0 11
  • #2 16 Kwi 2018 08:34
    kj1
    Specjalista elektryk

Strumień świetlny o wartości 1000 lumenów to może dla latarki LED jest dużą wartością. W popularnych marketach z łatwością znajdziesz źródła światła, które tą wartość przewyższą. Np.:

Szukam silnej lampy dającej silny, wąski strumień światłaSzukam silnej lampy dającej silny, wąski strumień światła

W Twoim przypadku istotniejsze byłoby chyba natężenie oświetlenia (mierzone w lx).
    Sprawdź ile potrzeba w Twoim przypadku.

0
  • #3 16 Kwi 2018 09:00
    _goblin
    Poziom 13  

Nie wiem jakie dokładnie potrzebuję natężenie światła, ale to jest mniejszy problem. Cena również nie ma znaczenia na tym etapie.
    Lampa którą potrzebuje raczej powinna być w kształcie świetlówki, w jakiejś oprawie która strumieniowała by światło w postaci wąskiego strumienia.
    goblin

0
  • #4 16 Kwi 2018 09:27
    brofran
    Poziom 37  

Kup maly reflektorek estradowy.

0
  • #5 16 Kwi 2018 09:31
    _goblin
    Poziom 13  

No właśnie zacząłem szukać w oświetleniu studyjnym i może uda się coś znaleźć.
    Np. coś w tym stylu LAMPA FOMEI LED BAR 17W i do tego wrota regulowane. Trochę za krótka ale na próbę może była by dobra.
    Zastanawiam się też nad jakąś oprawą rastrową, ale nie wiem czy w warunkach przemysłowych ona się nada i czy nie będzie cieni gdy byłaby zamontowana praktycznie zaraz przy przeglądanym materiale.
    Dzięki
    goblin

0
  • #6 16 Kwi 2018 09:55
    kortyleski
    Poziom 41  

LED cob z odpowiednią soczewką. Możesz dać nawet kilka, taką 100 W (chińską) mam w latarce.

0
  • #7 16 Kwi 2018 14:03
    _goblin
    Poziom 13  

Dla firmy w której pracuję potrzebuję gotowe rozwiązanie.
    Z cobów można by coś zrobić, ale większy problem byłby z ukierunkowaniem tego światła w szeroki strumień i uzyskanie jednolitego światła.

0
  • #8 16 Kwi 2018 15:20
    kortyleski
    Poziom 41  

_goblin napisał:
    gotowe rozwiązanie.

Gotowe rozwiązania się zamawia. Pod wymiar i z serwisem. Można u mnie ale to już pw.

0
  • #9 16 Kwi 2018 15:40
    Lab75
    Poziom 15  

Z jakiej wysokości to źródło światła ma tworzyć 'plamę' o średnicy 80 cm? Dobrze by było znać kąt emisji światła, żeby móc dobrać odpowiednie rozwiązanie, bo operowanie pojęciem 'szerokości około 80cm" niewiele mówi. Podobnie sprawa ma się z natężeniem światła na powierzchni roboczej. Jakaś konkretna wartość? To, że dysponuje kolega latarką 1000 lm niczego nam nie mówi, bo nie wiemy chociażby z jakiej wysokości oświetlała ona kontrolowaną powierzchnię.

Skoro latarka 1000 lm dawała radę to moim zdaniem prosta 'bateria' 3 źródeł światła LED GU10 z wąskim kątem emisji światła (36°) też świetnie sobie poradzi - Link

Sprawdziłem na szybko w Dialuxie - 3 takie źródła światła dadzą koledze ~3000 lx z wysokości 1 m co jest w zupełności wystarczające do kontroli jakości materiałów (zgodnie z PN EN 12464-1). Jakby co to służę .pdf-em. Na upartego mam też propozycję oprawy do nich jeśli będzie potrzebna (chociaż w to akurat powątpiewam).

0
  • #10 17 Kwi 2018 15:59
    _miru
    Poziom 2  

Witam
    Poszukałbym tego typu lamp w ofercie firm oświetlających magazyny wysokiego składowania.
    Najlepiej z udokumentowaną optyką opartą na płycie pryzmatycznej lub podobnej.
    Ze względy na możliwą zbyt wysoką luminancję obserwowanej powierzchni w wersji z regulacją 1-10V.
    Nie wiem jakie wady mają być sprawdzane ale strukturę chyba lepiej oglądać w świetle rozchodzącym się równolegle do papieru.
    Pozdrawiam
    _miru

0
  • #11 17 Kwi 2018 18:41
    Lab75
    Poziom 15  

A może porządny wallwasher, skoro ma to być lampa o podłużnym kształcie zamocowana wzdłuż krawędzi stołu i posiadać wąski kąt świecenia? Wydaje mi się, że to najsensowniejsze rozwiązanie...

Szukam silnej lampy dającej silny, wąski strumień światła

0