Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skasowano przez autora z tematu o numerze 1129670

kj1 16 Kwi 2018 08:15 75 0
 • #1 16 Kwi 2018 08:15
  kj1
  Specjalista elektryk

  Cytat:
  Policja znalazła paragraf na autorów happeningu z "Kaczką Myjką" [WIDEO]
  Agnieszka Dobkiewicz
  12 kwietnia 2018 | 16:44

  Legnica, kaczka"Kaczka Myjka" jako symbol Czystości Narodu Polskiego stanęła w Legnicy w miejscu, z którego w ramach dekomunizacji usunięto pomnik Wdzięczności. Policja chce ukarać pomysłodawców akcji.

  To anonimowa grupa występująca pod nazwą Aktywna Legnica, która zainicjowała ruch Żółta Alternatywa”. Na zdjęciach ze „wznoszenia” pomnika „Kaczki Myjki” widać kilka osób ubranych w medyczne kombinezony z maskami na twarzach. Na tekturowym cokole umieścili oni dużą, żółtą dmuchaną kaczkę i tabliczkę z napisem „Pomnik Czystości Narodu”. Akcję przeprowadzili w nocy w ubiegły czwartek, na placu Słowiańskim w Legnicy, w miejscu, z którego kilka dni wcześniej w ramach dekomunizacji usunięto Pomnik Wdzięczności symbolizujący polsko-radzieckie braterstwo broni.

  „Konstrukcja gumowo-kartonowa”
  Pomnik „Kaczki Myjki” stał ledwie 40 minut, bo od razu został namierzony przez operatora monitoringu Straży Miejskiej. Strażnicy sami nie interweniowali (nad ranem nie byli jeszcze na patrolach), ale o „nieznanym obiekcie” niezwłocznie poinformowali policję. Funkcjonariusze drogówki, którzy przyjechali na miejsce, najpierw kaczkę „zaaresztowali”, później próbowali upchnąć ją w radiowozie, bezskutecznie zresztą, bo dmuchana zabawka była zbyt duża. Do pomocy wezwali więc posiłki, które przetransportowały kaczkę do miejscowej palmiarni. Co ciekawe, w wypowiedziach dla mediów, przedstawiciele policji, opisując zdarzenie mówiła o „konstrukcji gumowo-kartonowej”.

  Policja szuka sprawców
  W sprawie pomnika Czystości Narodu w Legnicy trwa śledztwo, ale policji wciąż nie udało się odnaleźć autorów happeningu.

  Iwona Król-Szymajda, rzecznik legnickiej policji: – Czynności w tej sprawie trwają.

  Funkcjonariusze muszą przesłuchać świadków i przejrzeć monitoring, planują postawić aktywistom Aktywnej Legnicy zarzut z paragrafu 63 a z Kodeksu wykroczeń, który mówi, że „kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”.

  Policja złożyła już wizytę urzędnikom Zarządu Dróg Miejskich, a dyrektor Łukasz Puchalski musiał potwierdzić, że zarządza placem i że nie było jego zgody na ustawienie tam pomnika Czystości Narodu.

  - Ale szkody żadnej nam nie wyrządził – zaznacza dyrektor.


  Solidarni z legnicką kaczką
  Aktywna Legnica po aresztowaniu pomnika rozwiesiła w całej Legnicy plakaty z hasłem „uwolnić kaczkę”. Natomiast wczoraj w Gdańsku przeprowadzono akcję, podczas której domagano się uwolnienia legnickiej kaczki. Włączył się w nią muzyk, artysta, satyryk Krzysztof Skiba, niegdyś związany z Pomarańczową Alternatywą.

  – To nie jest happening, tylko poważna akcja polityczna i artystyczna – przekonywał lider Big Cyca. – Solidaryzujemy się z aresztowaną w Legnicy Kaczką Myjką, którą policja zatrzymała bez podania przyczyny. Przypominam, że w czasach PRL-u milicja goniła krasnoludki. A władza, która goni krasnoludki, musi upaść. Tamta upadła. Władza, która zamyka gumowe kaczki, też nie wygląda zbyt poważnie. Myślę, że historia może się powtórzyć. Nasze hasło to: śmiech wrogom Ojczyzny.

  Aktywna Legnica już ma pomysł, co można zrobić z „konstrukcją gumowo-kartonową”. Aktywiści chcą wystawić ją na aukcji dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zwycięzca licytacji będzie musiał odebrać kaczkę z komisariatu policji.
  Link  ----
  Skasowano z tematu: Kwiatki - czyli z życia wzięte
  przez kj1 dnia 16 Kwi 2018 08:15