Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC - ochrona komputera stacjonarnego przed wilgocią

16 Kwi 2018 14:55 273 6
  • Poziom 2  
    Witam,

czy są jakieś skuteczne sposoby ochrony komputera stacjonarnego i monitora przed wilgocią? Sytuacja wygląda tak: jestem freelancerem i pracuję w domu, mamy niestety tylko dwa pokoje i w tym momencie przeprowadzka do czegoś większego nie wchodzi w grę. Pracuję, jak to freelancer, właściwie na okrągło, ale problem polega na tym, że mam półtoraroczne dziecko, przy którym pracować się nie da. Komputer w sypialni odpada, bo pracuję też w nocy, kiedy dziecko śpi. Jedynym wyjściem (a może totalnym failem) byłoby przeniesienie komputera do kuchni i zamykanie się tam na czas pracy, kiedy dzieckiem zajmuje się ktoś inny. Czy to jest w ogóle wykonalne bez szkody dla sprzętu, czy lepiej od razu sobie odpuścić, zagryźć zęby i przestać w ogóle spać? :)

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 38  
    Kuchnia dobrze wentylowana? Wyciąg dobrze pracuje podczas gotowania? Jeśli w kuchni nie suszy się na okrągło pranie to nie widzę problemu.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 2  
    No niestety lipa - wyciąg jest, ale z rodzaju tych, co tylko przepychają powietrze pod sufit. Okno jest otwarte prawie cały czas, jeżeli trzeba to też na oścież. Kiedy gotujemy, na szybie osadza się para, więc jakaś tam wilgoć na pewno jest. Pranie nigdy nie stoi w kuchni.
  • Poziom 42  
    Tak odnoszą się przepisy BHP odnośnie do warunków pracy komputera: 2. Wilgotność powietrza - wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosząca powyżej 50% jest wilgotnością bardzo pożądaną, ponieważ zapobiega wytwarzaniu się nadmiernego natężenia pola elektrostatycznego w pobliżu komputera.
    W okresie zimowym w pomieszczeniach z centralnym
    ogrzewaniem wilgotność spada do 30% i potencjał
    elektrostatyczny ekranu monitora może być szczególnie wysoki.
     Należy zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza w
    pomieszczeniach zakładając odpowiednie parowniki.
  • Poziom 43  
    marzipanlady napisał:
    Kiedy gotujemy, na szybie osadza się para

To jest kondensacja (taka jak w rurkach miedzianych w chłodzeniu PC). To się robi przez różnicę temperatur po obu stronach szyby. W środku pomieszczenia efekt nie występuje.
    Dodatkowo w obudowie PC masz ciągły obieg powietrza przez wentylację. Nie panikowałbym na Twoim miejscu i spokojnie PC wstawił do kuchni.
    Już gorsze rzeczy robiłem z PC i działały. ;)
    Ogólnie co do free-lancowania to z doświadczenia wiem, że ludzie z małymi dziećmi przestawiają się na noc. Tylko czy w dzień umiesz spać i masz warunki.
    Szkoda mi Cię, ale głowa do góry, dziecko dorośnie, będzie inaczej, będzie "startować" do PC i sytuacja się zmieni. ;) Aby ku lepszemu.
  • Poziom 2  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Chyba rzeczywiście przestawię się do kuchni, chociaż trochę stresu mimo wszystko jest, bo zainwestowałam całkiem niedawno w ten komputer i mam nadzieję, że jeszcze długo mi posłuży.
    @safbot1st Pracuję owszem w nocy, ale w dzień też :D Jestem jedną z niewielu matek jakie znam, które stosują się do zasady "Śpij, kiedy dziecko śpi" i od samego początku bezczelnie wykorzystuję drzemki syna ;)

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc i ewentualnie dam znać, co z tego wyszło :)
  • Poziom 43  
    Ustaw ten PC tak żeby nie leciała na niego para bezpośrednio. Ale nie wciskaj go w zimny zakamarek w rogu przy zimnej ścianie. Nawet jakby miał stać pod/na stole to lepiej. Kondensacja zachodzi na zimnych obiektach. Latem praktycznie nie ma szans żeby mu to jakkolwiek zaszkodziło - już prędzej bym się o upal martwił. Zabezpiecz sprzęt przed uderzeniami, zachlapaniem, zalaniem itp. Pamiętaj że komputer musi mieć czym oddychać (zamykanie go w szafie odpada), mikrofalówka na wszelki wypadek też na nim już nie stawiaj i będzie dobrze. Wilgocią jako taką bym się nie martwił. A ma to też parę zalet - w kuchni jest relatywnie mało kurzu, zwykle jest porządna instalacja elektryczna (pamiętaj jak to PC gniazdko z bolcem to konieczność, jak laptop to zależnie od zasilacza ale większość wymaga uziemienia) no i nie trzeba nigdzie iść po kawę :D