Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przekładnik prądowy a przekładnia amperomierza

Xrasek 16 Kwi 2018 15:22 195 3
  • #1 16 Kwi 2018 15:22
    Xrasek
    Poziom 2  

Witam, zastanawiam się nad takim problemem. Co zrobić w sytuacji gdy przekładnik prądowy o przekładni 400/5 podłączam do amperomierza 200/5. Chce mieć poprawny pomiar prądu. Więc przy 5 amperach które daje mi przekładnik miernik pokaże mi 200 A. Co zrobić aby pokazał prawidłowo 400A ?

0 3
  • #2 16 Kwi 2018 16:22
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Można by moim zdaniem dać takie dwa. Ich strony pierwotne połączyć szeregowo a wtórne równolegle.

0
  • #3 16 Kwi 2018 16:26
    lowcasz
    Poziom 8  

Xrasek napisał:
    Witam, zastanawiam się nad takim problemem. Co zrobić w sytuacji gdy przekładnik prądowy o przekładni 400/5 podłączam do amperomierza 200/5. Chce mieć poprawny pomiar prądu. Więc przy 5 amperach które daje mi przekładnik miernik pokaże mi 200 A. Co zrobić aby pokazał prawidłowo 400A ?

Nie wiem, czy Cię dobrze zrozumiałem. Jeśli to miernik analogowy, najlepiej wydrukować nową skalę i przykleić.
    Czysto teoretycznie, bo w praktyce trochę trudniej ze względu na wymaganą dokładność pomiaru i elementów możesz zmierzyć opór przekładni, oraz amperomierza, a następnie dobrać rezystor który połączysz szeregowo z oporem amperomierza i ten zestaw równolegle do przekładnika. Natomiast polega to tylko na tym, że połowa prądu przepłynie przez przekładnik (czyli połowa mniej) i taka sama część przez amperomierz. Proporcje przepływu prądu zmienią się gdy będziesz miał charakter inny niż czysto rezystancyjny, a dobranie odpowiedniej cewki graniczy z cudem.
    Chyba, ze podłączysz dwa identyczne przekładniki równolegle wtedy podłączony za nimi amperomierz będzie pokazywał to samo, natomiast przekładniki będą pokazywać tylko połowę tego co płynie w obwodzie.
    Nie wiem dokładnie co masz na celu, ale ogólnie to kombinowanie pod górkę. Jeśli powiesz do czego Ci to potrzebne i skąd zaszła taka potrzeba może będzie łatwiej i trafniej pomóc.

0
  • #4 16 Kwi 2018 16:44
    Xrasek
    Poziom 2  

Chodzi mi czy z czystej ciekawości mogę spowodować przepływ dwa razy większego prądu po wtórnej stronie przekładnika aby amperomierz pokazywał poprawny rzeczywisty pomiar a nie dwa razy większy ale bez stosowania dodatkowych przekładników, amperomierzy, bez skalowania i mnożenia wyniku razy dwa. Mając tylko przewody, czy istnieje jakieś rozwiązanie ?

0