Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lutownica lub stacja lutownicza co kupić

Micchaleq 16 Apr 2018 16:33 2667 17
    Micchaleq
    Level 9  
    Witam wszystkich,

Przymierzam się do zakupu lutownicy lub stacji lutowniczej.
    Przeczytałem sporo wątków na forum tym i innych, ale mam obecnie taki mętlik w głowie, że kompletnie nie wiem co mam już kupić.
    W jednej z książek o elektronice natknąłem się na zalecenia autora, który sugeruje zakup dwóch lutownic 15W a drugą 40W. Nie mniej jednak czytając wypowiedzi bardziej (wydaje się) doświadczonych elektroników lepiej kupić coś z większą mocą (chyba, że coś źle zinterpretowałem).

Początkowo chciałem kupić coś z firmy XYTRONIC, ale polecany był model, który nie jest już dostępny. Co za tym idzie szukałem opinii o najtańszym sprzęcie tej firmy za około 200zł modelu LF389D. Nie mniej jednak również ktoś odradzał i sugerował zakup chińczyka "Zhaoxin 936D". Później natknąłem się na temat aby jeżeli kupować stację to coś z 75W. Polecany tutaj model był "BGA GM-951" ale nie jest on już dostępny. Obecnie jednak znalazłem coś w rodzaju 2w1 "WEP 872D".

Reasumując proszę o poradę co warto kupić na dzień dzisiejszy. Budżet nie jest jakoś ograniczony, ale nie chcę obecnie wydawać więcej niż tam te 200~250zł. Oczywiście najlepiej jak najmniej (ale to chyba nie możliwe). Dodam również, że stacje wolałbym kupić na już na serwisach chińskich na przesyłkę trzeba czekać najczęściej około 3-4 tygodni a to dla mnie trochę długo w sytuacji jeżeli nie mam obecnie żadnej (poza transformatorową).

EDIT: używana głównie stacjonarnie, zamierzam (w przyszłości) tworzyć jakieś proste konstrukcje a także wymieniać elementy na płytkach typu kondensator.
    Tommy82
    Level 41  
    A co chcesz lutować i gdzie?
    Jak stacjonarnie i regularnie to stacja z regulacją temperatury.
    Jak sporadycznie to lutownica albo dwie, jak przy aucie np to też lutownica często nawet transformatorowa.
    A tak w ogóle to proponuje stacje do tego lutownicę z dwoma stopniami grzania miałem kiedyś i sobie chwaliłem. Czasem nie warto było się telepać z całą stacja.
    Pamiętaj o reszcie akcesoriów tj cyna kalafonia, jakiś inny topnik, czyścik do grota odsysacz tasiemka do wciągania cyny.
    Micchaleq
    Level 9  
    xoree wrote:
    My na serwisie używamy :
    Quick 706
    Wytrzymała, mocna, groty tanie, ciepłe powietrze super działa.
    Kosztuje zaledwie 500 zł.

Sory, ale wydaje mi się, że te pieniądze na razie nie wchodzą w grę. Być może trochę później. Obecnie 250zł to max a tak jak napisałem im mniej tym lepiej. Nie mniej jednak zapamiętam tą lutownicę na przyszłość.
    E8600
    Level 39  
    Pytanie czego używałeś do tej pory do lutowania.
    Ze stacji moim skromnym zdaniem to jedyne warte zachodu to takie z grzałko wewnątrz grota (inne mnie osobiście nie przekonują).
    Wymiana kondensatorów to nawet transformatorową da radę, której ja osobiście najczęściej używam.

Co do mocy to jeśli nie masz wprawy w lutowaniu to większa moc będzie tylko przeszkadzać (zimne luty lub odklejone ścieżki).
    Micchaleq
    Level 9  
    Używałem jedynie transformatorowej. Nie mniej jednak wydaje mi się, że lutownica kolbowa pozwoli na zachowanie większej estetyki na płytce niż transformatorowa, chociaż obecnie nie posiadam wprawy i może się mylę. Po drugie wydaje mi się, ze te kolbowe są lżejsze i łatwiej się z nimi pracuje jeżeli chodzi o dokładność czy też drgania ręki etc. Nie pracowałem nigdy na takiej, ale wnioskuję tak jedynie po kształcie.
    Bieda z nędzą
    Level 34  
    Wszytko zależy co robisz, i ile robisz. Osobiście używam PT 937, ale mam do tego trzy kolbki, które są tanie. W jednej mam grot ostry stożek, w drugiej stożek tępy, a w trzeciej grot typu dłutko. Nie bawię się w zmianę grota, a po prostu zmieniam kolbkę. To mi służy, tym mi się dobrze pracuje, ale wiadome- ktoś może woleć coś innego.
    Tradelectra

Level 12  
    Wg. w warsztacie powinna byc lutownica transformatorowa i mała kolbowa.Jeśli sie bawisz dużo w elektronike to stacja sie napewno przyda może nawet taka z HOT AiR. Jeśli stacja to nie polecam zakupów na ali.. itd jak cos sie zepsuje to będzie problem z gwarancją, będziesz chciał coś dokupic to tez moze sie okazac ze jest problem, Pozdrawiam
    Micchaleq
    Level 9  
    szymonwrce wrote:
    A może używana stacja lutownicza solomon wchodzi w grę? Mam taką na warsztacie i mimo upływu lat i ciągłej eksploatacji działa jak powinna

A jaki model?

Chwilę po założeniu wątku byłem przekonany aby kupic Bacon 950D a teraz myślę jeszcze o zakupie Quick 936A
    tzok
    Moderator of Cars
    Napiszę tak - te chińskie wynalazki sprawiają, że odechciewa się lutować. Mam starego Antex TCS-230 (to jest kolba z regulacją temperatury) i jest rewelacyjny:
    Lutownica lub stacja lutownicza co kupić

Jako zapas kupiłem dwa chińskie wynalazki:
    Uyue 301D:
    To się w ogóle do niczego nie nadaje, regulacja temperatury to ściema - to jest tylko regulacja mocy. Po włączeniu diody szeregowo z grzałką od biedy da się lutować. Standardowy grot - na dzień dobry do wymiany.

A-BF BF-836:
    To już jest lepsze, ma regulację temperatury ale działa z dużym opóźnieniem i na większych padach jest problem.

Chwilowo mam też pożyczoną stację Xytronic LF-8000 i to dopiero jest luksus (zwłaszcza rozlutownica):
  • Helpful post
    tomiok
    Level 33  
    Micchaleq wrote:
    ...
    Przeczytałem sporo wątków na forum tym i innych, ale mam obecnie taki mętlik w głowie, że kompletnie nie wiem co mam już kupić...

... Później natknąłem się na temat aby jeżeli kupować stację to coś z 75W. Polecany tutaj model był "BGA GM-951" ale nie jest on już dostępny...

Reasumując proszę o poradę co warto kupić na dzień dzisiejszy. Budżet nie jest jakoś ograniczony, ale nie chcę obecnie wydawać więcej niż tam te 200~250zł...

W dużym skrócie - weź BAKON 950D 75W (bywają z zasilaczem na 50W), nie będziesz żałować.
    User removed account
    Level 1  
    kotuniunia
    Level 29  
    Witam po raz kolejny zacne grono speców od checów i mam pytanie na wasze śniadanie. Co dumacie w tym gronie dumacy o chinśkim wynalazku cacy cacy :YIHUA 706. Uprzejmie pozdrawiam przed podjęciem z waszej strony klawikony!
    User removed account
    Level 1  
    Micchaleq
    Level 9  
    Zakupiłem Bakon 950d