Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lutownica lub stacja lutownicza co kupić

Micchaleq 16 Apr 2018 16:33 2667 17
 • #1
  Micchaleq
  Level 9  
  Witam wszystkich,

  Przymierzam się do zakupu lutownicy lub stacji lutowniczej.
  Przeczytałem sporo wątków na forum tym i innych, ale mam obecnie taki mętlik w głowie, że kompletnie nie wiem co mam już kupić.
  W jednej z książek o elektronice natknąłem się na zalecenia autora, który sugeruje zakup dwóch lutownic 15W a drugą 40W. Nie mniej jednak czytając wypowiedzi bardziej (wydaje się) doświadczonych elektroników lepiej kupić coś z większą mocą (chyba, że coś źle zinterpretowałem).  Początkowo chciałem kupić coś z firmy XYTRONIC, ale polecany był model, który nie jest już dostępny. Co za tym idzie szukałem opinii o najtańszym sprzęcie tej firmy za około 200zł modelu LF389D. Nie mniej jednak również ktoś odradzał i sugerował zakup chińczyka "Zhaoxin 936D". Później natknąłem się na temat aby jeżeli kupować stację to coś z 75W. Polecany tutaj model był "BGA GM-951" ale nie jest on już dostępny. Obecnie jednak znalazłem coś w rodzaju 2w1 "WEP 872D".

  Reasumując proszę o poradę co warto kupić na dzień dzisiejszy. Budżet nie jest jakoś ograniczony, ale nie chcę obecnie wydawać więcej niż tam te 200~250zł. Oczywiście najlepiej jak najmniej (ale to chyba nie możliwe). Dodam również, że stacje wolałbym kupić na już na serwisach chińskich na przesyłkę trzeba czekać najczęściej około 3-4 tygodni a to dla mnie trochę długo w sytuacji jeżeli nie mam obecnie żadnej (poza transformatorową).

  EDIT: używana głównie stacjonarnie, zamierzam (w przyszłości) tworzyć jakieś proste konstrukcje a także wymieniać elementy na płytkach typu kondensator.
 • #2
  Tommy82
  Level 41  
  A co chcesz lutować i gdzie?
  Jak stacjonarnie i regularnie to stacja z regulacją temperatury.
  Jak sporadycznie to lutownica albo dwie, jak przy aucie np to też lutownica często nawet transformatorowa.
  A tak w ogóle to proponuje stacje do tego lutownicę z dwoma stopniami grzania miałem kiedyś i sobie chwaliłem. Czasem nie warto było się telepać z całą stacja.
  Pamiętaj o reszcie akcesoriów tj cyna kalafonia, jakiś inny topnik, czyścik do grota odsysacz tasiemka do wciągania cyny.
 • #4
  Micchaleq
  Level 9  
  xoree wrote:
  My na serwisie używamy :
  Quick 706
  Wytrzymała, mocna, groty tanie, ciepłe powietrze super działa.
  Kosztuje zaledwie 500 zł.


  Sory, ale wydaje mi się, że te pieniądze na razie nie wchodzą w grę. Być może trochę później. Obecnie 250zł to max a tak jak napisałem im mniej tym lepiej. Nie mniej jednak zapamiętam tą lutownicę na przyszłość.
 • #5
  E8600
  Level 39  
  Pytanie czego używałeś do tej pory do lutowania.
  Ze stacji moim skromnym zdaniem to jedyne warte zachodu to takie z grzałko wewnątrz grota (inne mnie osobiście nie przekonują).
  Wymiana kondensatorów to nawet transformatorową da radę, której ja osobiście najczęściej używam.

  Co do mocy to jeśli nie masz wprawy w lutowaniu to większa moc będzie tylko przeszkadzać (zimne luty lub odklejone ścieżki).
 • #6
  Micchaleq
  Level 9  
  Używałem jedynie transformatorowej. Nie mniej jednak wydaje mi się, że lutownica kolbowa pozwoli na zachowanie większej estetyki na płytce niż transformatorowa, chociaż obecnie nie posiadam wprawy i może się mylę. Po drugie wydaje mi się, ze te kolbowe są lżejsze i łatwiej się z nimi pracuje jeżeli chodzi o dokładność czy też drgania ręki etc. Nie pracowałem nigdy na takiej, ale wnioskuję tak jedynie po kształcie.
 • #7
  Bieda z nędzą
  Level 34  
  Wszytko zależy co robisz, i ile robisz. Osobiście używam PT 937, ale mam do tego trzy kolbki, które są tanie. W jednej mam grot ostry stożek, w drugiej stożek tępy, a w trzeciej grot typu dłutko. Nie bawię się w zmianę grota, a po prostu zmieniam kolbkę. To mi służy, tym mi się dobrze pracuje, ale wiadome- ktoś może woleć coś innego.
 • #8
  Tradelectra

  Level 12  
  Wg. w warsztacie powinna byc lutownica transformatorowa i mała kolbowa.Jeśli sie bawisz dużo w elektronike to stacja sie napewno przyda może nawet taka z HOT AiR. Jeśli stacja to nie polecam zakupów na ali.. itd jak cos sie zepsuje to będzie problem z gwarancją, będziesz chciał coś dokupic to tez moze sie okazac ze jest problem, Pozdrawiam
 • #10
  Micchaleq
  Level 9  
  szymonwrce wrote:
  A może używana stacja lutownicza solomon wchodzi w grę? Mam taką na warsztacie i mimo upływu lat i ciągłej eksploatacji działa jak powinna

  A jaki model?

  Chwilę po założeniu wątku byłem przekonany aby kupic Bacon 950D a teraz myślę jeszcze o zakupie Quick 936A
 • #12
  tzok
  Moderator of Cars
  Napiszę tak - te chińskie wynalazki sprawiają, że odechciewa się lutować. Mam starego Antex TCS-230 (to jest kolba z regulacją temperatury) i jest rewelacyjny:
  Lutownica lub stacja lutownicza co kupić

  Jako zapas kupiłem dwa chińskie wynalazki:
  Uyue 301D:
  Lutownica lub stacja lutownicza co kupić
  To się w ogóle do niczego nie nadaje, regulacja temperatury to ściema - to jest tylko regulacja mocy. Po włączeniu diody szeregowo z grzałką od biedy da się lutować. Standardowy grot - na dzień dobry do wymiany.

  A-BF BF-836:
  Lutownica lub stacja lutownicza co kupić
  To już jest lepsze, ma regulację temperatury ale działa z dużym opóźnieniem i na większych padach jest problem.

  Chwilowo mam też pożyczoną stację Xytronic LF-8000 i to dopiero jest luksus (zwłaszcza rozlutownica):
  Lutownica lub stacja lutownicza co kupić
 • Helpful post
  #13
  tomiok
  Level 33  
  Micchaleq wrote:
  ...
  Przeczytałem sporo wątków na forum tym i innych, ale mam obecnie taki mętlik w głowie, że kompletnie nie wiem co mam już kupić...

  ... Później natknąłem się na temat aby jeżeli kupować stację to coś z 75W. Polecany tutaj model był "BGA GM-951" ale nie jest on już dostępny...

  Reasumując proszę o poradę co warto kupić na dzień dzisiejszy. Budżet nie jest jakoś ograniczony, ale nie chcę obecnie wydawać więcej niż tam te 200~250zł...


  W dużym skrócie - weź BAKON 950D 75W (bywają z zasilaczem na 50W), nie będziesz żałować.
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  kotuniunia
  Level 29  
  Witam po raz kolejny zacne grono speców od checów i mam pytanie na wasze śniadanie. Co dumacie w tym gronie dumacy o chinśkim wynalazku cacy cacy :YIHUA 706. Uprzejmie pozdrawiam przed podjęciem z waszej strony klawikony!
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  Micchaleq
  Level 9  
  Zakupiłem Bakon 950d