Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Excel VBA? Automatyczne kopiowanie wartości z komórek z możliwością edycji kom

pawelus222 16 Kwi 2018 19:22 147 13
  • #1 16 Kwi 2018 19:22
    pawelus222
    Poziom 4  

Witam, mam problem z excelem mianowicie, chcę tak zrobić żeby była możliwość edycji wysokości, szerokości i głębokości w arkuszu Zabudowa. Program ma działać tak że po wpisaniu w polu nazwa w arkuszu Zabudowa (nazwy są przypisane do wymiarów w arkuszu Szafki) nazwy szafki to automatycznie pobiera wymiary szafki, które można też edytować z palca, nie wiem niestety jak to zrobić bo ja mam w arkuszu Zabudowa w polach wysokość, szerokość i głębokość wpisaną formułę wyszukaj.pionowo która mi pobiera wymiary szafki z arkusza szafki a wiadomo jak pola te mają formułę to nie bardzo żeby je edytować proszę o pomoc. PILNEEEEEEE. W załączniku plik excela

0 13
  • #2 16 Kwi 2018 22:31
    Prot
    Poziom 27  

pawelus222 napisał:
    Program ma działać tak że po wpisaniu w polu nazwa w arkuszu Zabudowa (nazwy są przypisane do wymiarów w arkuszu Szafki) nazwy szafki to automatycznie pobiera wymiary szafki, które można też edytować z palca

Wszystkie szafki w Twoim pliku mają tą samą wysokość i głębokość ? Różnią się jedynie szerokością ? Wszystkie szafki mają nazwy "przypisane" do wymiarów - tj. do szerokości ? Co zatem miało by być "edytowane z palca" :?: nazwa ? szerokość ?

Domyślam się, że może chodzić o drobne modyfikacje wymiarów standardowych wymiarów do specyficznych warunków zabudowy :?: Jeśli tak ? to proponuję zrobić dodatkowe kolumny "odchyleń" wymiarów od wartości standardowych :!: np dla szafki D2-80 obok kolumny szerokość z wartością 800 w kolumnie odchylenia "wprowadza się z palca" -100 :idea: - to znaczy, że do zabudowy trzeba zmodyfikować standardową szafkę D2-80 na szerokość 700 :!:

0
  • #3 16 Kwi 2018 22:38
    pawelus222
    Poziom 4  

chciałbym żeby w razie czego można było edytować ręcznie wszystkie pobrane wymiar tj. wys szer i gleb. Zrobilem makro ale to dziala ze trzeba wcisnac przycisk zeby wywolac procedure kopiowania i to mi nie odpowiada. Dlatego temat zalozylem bo moze jakos da rade to zrobic? Moze jakąś funkcę napisać i dodać do formuły w arkuszu Zabudowa w komorkach J3, K3 i L3 ???

0
  • #4 16 Kwi 2018 23:30
    Prot
    Poziom 27  

Twoje opisy są nie jasne !
    Musisz wyjaśnić logikę i sens swoich działań. Trudno cokolwiek pomóc jak nie wiadomo o co chodzi. Kod VBA (makra) wymaga pełnej jednoznaczności i precyzji.
    Jak sam dokładnie sprecyzujesz jakie przekształcenia danych chcesz przeprowadzić - to łatwiej znajdziesz (choćby u wujka google :D ) jak można takie przekształcenia w Excelu przeprowadzić.

0
  • #5 17 Kwi 2018 07:06
    pawelus222
    Poziom 4  

W arkuszu "Szafki" są podane nazwy szafek oraz ich wymiary. W arkuszu "Zabudowa" po wpisaniu nazwy szafki komórka A3 pojawiają się odpowiednio w komórkach C3, D3 i E3 wymiary dla danej szafki. W tych trzech komórkach tj. C3, D3 i E3 jest wpisana formuła WYSZUKAJ.PIONOWO która po wpisaniu nazwy szafki w komórce A3 automatycznie pobiera wymiary tej szafki z arkusza "Szafki". Ja chciałbym żeby te pobrane wymiary szafki w arkuszu "Zabudowa" komórki C3, D3 i E3 miały też możliwość ręcznej zmiany w razie potrzeby wartości. W tym momencie nie jest to możliwe, ponieważ w nich są wpisane formuły WYSZUKAJ.PIONOWO. Proszę o pomocccccccccccc Poniżej jeszcze załączam plik z modyfikacją tyle że lepsza była by modyfikacja gdyby była możliwość wpisania w pomocniczych komórkach J3, K3 i L3 konkretnych wymiarów (nie liczb które mają być dodane lub odjęte od wymiarów jak teraz to się dzieje) które by zastąpiły te z komórek C3, D3 i E3 nie usuwając w nich formuły WYSZUKAJ.PIONOWO

0
  • Pomocny post
    #6 17 Kwi 2018 09:44
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

W komórkach J3:L3 wpisujesz wartości alternatywne, które zastąpią te z WYSZUKAJ.PIONOWO. Jeśli te komórki zostawisz puste lub będzie tam wartość nieliczbowa, to pozostaje wynik pierwotny z WYSZUKAJ.PIONOWO.

0
  • #7 17 Kwi 2018 11:01
    pawelus222
    Poziom 4  

wszystko bylo by ok tylko teraz po wpisaniu nazwy szafki w komorce A3 arkusz "Zabudowa" nie są pobierane wymiary szafki do komorek C3,D3 i E3 z arkusza Szafki. Coś jest jeszcze nie tak, proszę o pomoc

0
  • #8 17 Kwi 2018 12:20
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

Przed zmianą wyboru w komórce A3 należy wyczyścić komórki J3:L3. Wtedy formuła wykorzysta dane z tabelki. To czyszczenie można ewentualnie zautomatyzować makrem zdarzeniowym reagującym na zmianę w komórce A3. To makro jest w module arkusza Zabudowa, ale jest w tej chwili zapisane tylko dla komórki A3. Jak będziesz chciał wprowadzać dane także w innych komórkach, to trzeba je zmodyfikować.
    Po wczytaniu pliku możesz go zapisać jako .xlsm. Tu musiałem zmienić rozszerzenie na .xls, bo seris nie akceptuje formatu .xlsm.

0
  • #9 17 Kwi 2018 16:59
    pawelus222
    Poziom 4  

Wielkie dzięki za pomoc. Mam jeszcze pytanie czy jest może taka możliwość, że jak kliknę myszką w arkuszu Zabudowa na komórkę C3, D3 lub E3 to pojawi się okienko z możliwością wprowadzenia nowych wymiarów które nie usuną formuł z wymienionych powyżej komórek???

0
  • #10 17 Kwi 2018 17:31
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

Może i można, ale wyjaśnij jak miałoby to działać? Użytkownik klika na komórkę, wprowadza jakąś wartość i co dalej z tą wartością? Żeby mogła być użyta w innych obliczeniach, to ona musi trafić do komórki, ale w komórce jest formuła, to co zrobić z tą formułą? Gdzie ją przechować? A jeśli byśmy nawet znaleźli jakieś miejsce, to kiedy formuła ma wrócić do komórki?
    Jest to, moim zdaniem, udziwnianie do kwadratu. Chyba, że masz jasną koncepcję, to ją przedstaw.

0
  • #11 17 Kwi 2018 18:02
    pawelus222
    Poziom 4  

Masz w sumie racje tak jak jest niech zostanie. Mam jeszcze pytanie teraz trzeba do makra dodac jeszcze zeby dwie pozostale komorki czyscilo?

0
  • #12 18 Kwi 2018 09:33
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

O które "dwie pozostałe komórki" chodzi, bo już się w tym gubię.

Można to jeszcze odwrócić. Może tak będzie wygodniej.
    W komórkach J3:L3 byłyby formuły (ewentualnie można je ukryć), natomiast w komórkach C3:E3 można wprowadzać dowolne wartości. Po zmianie wyboru w A3 komórki C3:E3 wypełniają się wartościami wyliczonymi formułą, ale można to nadpisać dowolną wartością. W każdej komórce jest też lista rozwijana, która pamięta wartość wyliczoną formułą, tak że można zawsze do niej wrócić. Albo ponownie wybrać nazwę w A3, wtedy zaktualizują się od razu wszystkie komórki według formuł.

0
  • #13 22 Kwi 2018 06:46
    pawelus222
    Poziom 4  

Dziękuję za pomoc

0
  • #14 22 Kwi 2018 06:47
    pawelus222
    Poziom 4  

Dziękuję za pomoc

Dodano po 53 [sekundy]:

Problem rozwiązany