Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór kulowy na przewodzie hydraulicznym pod ciągnik

stojack 16 Kwi 2018 20:34 324 13
  • #1 16 Kwi 2018 20:34
    stojack
    Poziom 3  

Witam. Mam owijarkę do balotów podczepianą pod ciągnik i napędzaną poprzez przewód hydrauliczny. Załączam ją z ciągnika, a chciałbym mieć możliwość włączania i wyłączania na zewnątrz ciągnika, aby co chwila nie wchodzić i wychodzić - mało rąk do pracy. Pojęcie o hydraulice mam żadne, więc zapytam zanim coś zrobię źle.
    Normalnie owijarka podłączona jest przez szybkozłącze do ciągnika. No to wymyśliłem, że dołożę sobie metrowy przedłużacz i pomiędzy przedłużaczem a przewodem od owijarki podepnę zawór ręczny kulowy 2-drogowy. No i w ciągniku uruchamiam owijarkę, a potem sobie na zewnątrz wyłączam i włączam ręcznie poprzez ten zawór na przewodzie. Czy to będzie działać?

0 13
  • Pomocny post
    #2 16 Kwi 2018 20:37
    kortyleski
    Poziom 40  

Tak jak namalowane nie będzie. Rozwali zawór

0
  • Pomocny post
    #3 16 Kwi 2018 21:09
    protasiewicz
    Poziom 11  

kortyleski napisał:
    Tak jak namalowane nie będzie. Rozwali zawór
    Otworzy się zawór przelewowy w ciągniku i olej zacznie grzać efektem pracy pompy na 100% i zbędnego zużycia paliwa. Ale zanim to się stanie to mu się olej w ciągniku skończy bo tym samym wężem nie wraca przecież, a drugiego nie widać :D

Potrzebny rozdzielacz jednosekcyjny, przykładowo 40l/min 30MPa zamontowany w takim miejscu żeby operator nie miał w zasięgu ręki ruchomych części/beli i nie korciło go żeby tam wystające źdźbło urwać/przyklepać i zostawić rękę gratis - jak to rolnicy mają w zwyczaju. Szczególnie przy pracy samodzielnej, kto wyłączy maszynę w sytuacji awaryjnej ?

Po za tym wskazany rozdzielacz pozwalający na swobodny wybieg silnika hydraulicznego (w pozycji neutralnej przewody silnika połączone do powrotu oleju, zamiast odcinający powodujący udary ciśnienia, lub odcinający z zaworami bezpieczeństwa na przewodach silnika pozwalający na wyeliminowanie udarów z jednoczesnym szybkim zatrzymaniem.

0
  • #4 17 Kwi 2018 00:21
    stojack
    Poziom 3  

Dzięki za rozjaśnienie nieco. Czyli rozdzielacz potrzebny. Znalazłem taki: Rozdzielacz hydrauliczny 1 sekcyjny 40L z sekcją z zatrzaskiem

Czyli rozumiem, że teraz pod ten rozdzielacz podłączam tylko 2 przewody idące od owijarki i dokładam 2 przewody do ciągnika (pod szybkozłącza) i mogę już sterować pracą owijarki poprzez dźwignię rozdzielacza.

0
  • #5 17 Kwi 2018 11:16
    LENIWIEC_PL
    Poziom 13  

Wizja z rozdzielaczem była by zdecydowanie bezpieczniejsza i zdałaby egzamin lecz musiałbyś go zamocować w takowym miejscu aby sięgając po niego nie zachaczać o elementy wirujące.
    Rozdzielacz ten dobrze by było aby miał zawór przeciążeniowy ustawiony na nieco niższe ciśnienie niż występuje w ciągniku.
    Ale czy rozdzielacz z zatrzaskiem na pewno będzie dobrym pomysłem? Ja przy elementach wirujących bym dał bez zatrzasku gdyż wystarczy puścić dźwignię i owijarka się zatrzyma(bezpieczniejsze rozwiązanie).

0
  • #7 17 Kwi 2018 19:50
    Jacdiag
    Poziom 11  

stojack napisał:
    podepnę zawór ręczny kulowy 2-drogowy.

Odpowiedni do tego będzie zawór 3-drożny
    + dodatkowo trójnik na przewodzie powrotnym

Problemem może być tylko znalezienie zaworu o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych.

0
  • #8 17 Kwi 2018 20:13
    kortyleski
    Poziom 40  

A zrzucanie ciśnienia z owijarki?

0
  • #9 17 Kwi 2018 20:22
    stojack
    Poziom 3  

Co do rozdzielacza, to zdecydowałbym się jednak na taki na sprężynie, bo lepiej dmuchać na zimne, więc znalazłem coś takiego: Rozdzielacz hydrauliczny 1 sekcyjny 40L
    Co do miejsca montażu, to planuję na błotniku z boku ciągnika - miejsce bezpieczne, zapewniające szybkie rozpoczęcie pracy i widok na owijaną belę:

Co do przedłużenia dźwigni hydrauliki, to nie sprawdzi się w moim przypadku, gdyż miałbym utrudnione dojście do niej, musiałbym też obchodzić naokoło owijarkę przed i po owinięciu beli, gdyż od lewej strony zawiązuję folię i ucinam ją.

Co do zaworu 3-drożnego, to jeśli dobrze rozumiem zasadę jego działania, to nie miałbym możliwości wyboru strony, w którą kręciłaby się owijarka, a przy zastosowaniu rozdzielacza mogę przełączać się pomiędzy obrotem w lewo i prawo. Gdyby nie ta bardzo potrzebna mi funkcjonalność, to problemu by nie było, bo chyba taki zawór byłby odpowiedni: Zawór ręczny kulowy 3-drogowy 3/2 gwinty: M18x1.5 przepływ: 40L/min ciśnienie max: 350bar

0
  • #10 17 Kwi 2018 22:42
    LENIWIEC_PL
    Poziom 13  

Zawór będzie nieco gorszym rozwiązaniem choćby ze względu na jego żywotność. Przy owijaniu takowych bel będziesz musiał go przestawiać kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie co mocno skróci jego żywotność. Po za tym w przypadku jego zablokowania w skrajnie zamkniętej pozycji może Ci uszkodzić fragment instalacji hydraulicznej bądź nawet pompę w ciagniku.
    Rozdzielacz zawiera w sobie zawór przeciazeniowy który zabezpiecza instalację przed przeciazeniem oraz uszkodzeniem. Po za tym masz możliwość sterowania kierunkiem obrotów. Rozdzielacz umiejscowiłbym na maszynie przy streczu na kawałku plaskownika oddalonym od elementu ruchomego. W przypadku montażu na blotniku musiałbyś każdorazowo przy odlaczaniu maszyny odkrecac przewody hydrauliczne co grozi zapruszeniem układu i w konsekwencji uszkodzeniem silnika znajdującego się w owijarce.

0
  • #11 20 Kwi 2018 18:43
    stojack
    Poziom 3  

Wydawało mi się, że owijarka jest nieco za niska by dostęp do rozdzielacza był wygodny, jednak sprawdziłem osobiście i stwierdziłem, że na przedniej poziomej części ramy owijarki też będzie można sprawnie i bezpiecznie obsługiwać rozdzielacz.

No to rozdzielacz już mam. Teraz jak to podłączyć? Normalnie są 2 wejścia - jedno to zasilanie (pompa), drugie to powrót oleju. Tylko że ja nie chcę go podłączać bezpośrednio pod pompę, tylko pod wyjścia (gniazda) z tyłu ciągnika, do których podłączam owijarkę. Czy obojętne które wejście w nowym rozdzielaczu gdzie podłączę?

0
  • #12 20 Kwi 2018 22:43
    LENIWIEC_PL
    Poziom 13  

stojack napisał:
    Teraz jak to podłączyć? Normalnie są 2 wejścia - jedno to zasilanie (pompa), drugie to powrót oleju. Tylko że ja nie chcę go podłączać bezpośrednio pod pompę, tylko pod wyjścia (gniazda) z tyłu ciągnika, do których podłączam owijarkę. Czy obojętne które wejście w nowym rozdzielaczu gdzie podłączę?

Hydrauliki nie podłącza się byle jak;-)
    A więc tak...
    Zasilanie z ciągnika podłączasz przewodem hydraulicznym do złącza w rozdzielaczu podpisanego jako P(będzie z boku zasilacza któreś), powrót z rozdzielacza(podpisane jako T) podpinasz do powrotu w gniazdo ciągnika. A sekcje masz u góry rozdzielacza więc pod te złącza podpinasz przewody od owijarki i tutaj obojętnie jak podłączysz gdyż rozdzielacz steruje również kierunkiem obrotów. Mówiąc prościej to jeśli dźwignię rozdzielacza przesuniesz w jedną to silnik kręci się w prawo, jeśli przesuniesz w drugą to w lewo.
    Na przewodach pozarabiaj odpowiednie końcówki.
    Jeśli nie poradzisz sobie z podłączeniem to napisz tutaj a wstawię ci dokładne zdjęcie z opisem jak to podłączyć.

0
  • #13 20 Kwi 2018 23:09
    stojack
    Poziom 3  

Czy jeśli źle podłączę rozdzielacz (odwrotnie zasilanie i powrót), to mu to zaszkodzi czy po prostu nie będzie działał i będę wiedział, że trzeba podłączyć odwrotnie?

OK, zasilanie pod P, powrót pod T. Tylko gdzie jest zasilanie, a gdzie powrót? Ja to rozumiem tak: Mam z tyłu ciągnika 2 gniazda, pod które podłączam owijarkę. Jednym gniazdem pcha mi olej do owijarki (zasila ją), a drugim idzie w drugą stronę (powraca). Oczywiście jeśli dźwignię w ciągniku ustawię w odpowiednią stronę, np. jeśli ustawię tak, że owijarka kręci się w lewą stronę, to gniazdo 1 = zasilanie, gniazdo 2 = powrót, a jeśli dźwignia w ciągniku ustawiona na kręcenie w prawą stronę, to wtedy gniazdo 1 = powrót, gniazdo 2 = zasilanie. Czy ja to dobrze rozumiem?

0
  • #14 21 Kwi 2018 13:03
    LENIWIEC_PL
    Poziom 13  

W przypadku złego podłączenia rozdzielacza prawdopodobnie nic złego nie powinno się stać po za faktem, że nie bedzie działać zawór przeciążeniowy co może skutkować uszkodzeniem któregoś z elementu hydrauliki(na przykład rozerwanie przewodu hydraulicznego) jeśli nie zadziała zawór ciśnieniowy w ciągniku który masz ustawiony na nie wiadomo jakie ciśnienie. Gęsto często ludzie w ciągnikach podkręcają te zawory bo na przykład traktor nie chce podnosić im 2 ton ;-)
    Na rozdzielaczu na 99% masz opisane podłączenia literkami P, T, N itp.
    Jeśli dobrze pamiętam to wejście zasilania w rozdzielaczu jest od strony zaworu przeciążeniowego lecz spotykałem różne rozdzielacze więc mogę sie mylić.

0