Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbadać transformator impulsowy po kątem zwarć zwojowych?

robokop 16 Kwi 2018 20:58 210 8
  • #1 16 Kwi 2018 20:58
    robokop
    Moderator Samochody

Otóż jest sobie urządzenie, mniejsza o to jakie - w każdym razie nie produkowane od ponad 20-tu lat i bez jakiejkolwiek dostępnej dokumentacji. Urządzenie to posiada zasilacz pomocniczy, wytwarzający min. +5V do zasilania logiki i prawdopodobnie osobne +12V do zasilania reszty układów sterowania głównym urządzeniem. Zasilacz jest zbudowany na UC3844 i tu pojawia się problem - bo dla całej rodziny schemat aplikacyjny jest z grubsza podobny na pierwszy rzut oka - otóż zasilacz usiłuje działać, co mu nie bardzo wychodzi - "pompuje napięciem" - pojawia się ono i znika - klucz BUZ80 grzeje się przy tym niemiłosiernie praktycznie od razu po włączeniu. Wymieniony na "lepsiejszy", o niższym Rds(on) podobnie. Wykluczone raczej zostało przeciążenie zwarciem strony wtórnej, a także przebicie snubbera - kondensator, dioda i rezystor sprawne. Tu pojawia się podejrzenie, że albo w układzie nie powinien pracować UC3844, albo że coś jest nie tak z transformatorem - albo ma zwarcie międzyzwojowe, albo został zastosowany nie właściwy - urządzenie nosi ślady nieudanej naprawy. Nie da się zbudować nowego zasilacza - bo ze względu na konstrukcję układową (ciasny montaż THT na dwustronnym PCB, pozalewane ciemną masą) utrudniona jest dokładna analiza, co ten zasilacz "produkował". Pomysły?

0 8
  • Megger
  • Pomocny post
    #2 16 Kwi 2018 21:51
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Czy możesz zamieścić jakieś zdjęcia? Przydałoby się dobre zdjęcie druku, może uda się odtworzyć fragment układu.
    Dziwi mnie to grzanie tranzystora. Zwykle start takiego zasilacza to seria pojedynczych impulsów pobudzających obwód samozasilania kontrolera. Jeśli coś nie działa to zasilacz pozostaje w stanie prób załączenia.

Oczywiście zwarcia międzyzwojowe zdarzają się.

Dodano po 4 [minuty]:

robokop napisał:
    urządzenie nosi ślady nieudanej naprawy.
    Sprawdź przede wszystkim rezystancję pomiędzy bramką tranzystora kluczującego (BUZ80) a wyjściem kontrolera (nóżka 6). Nie powinna przekraczać 30Ω.

0
  • Megger
  • Pomocny post
    #3 16 Kwi 2018 22:02
    Marian B
    Poziom 34  

Można zbadać za pomocą specjalnego testera, lub za pomocą badania oscyloskopem odpowiedzi transformatora na skok jednostkowy napięcia zasilającego.Jak zbadać transformator impulsowy po kątem zwarć zwojowych?Jak zbadać transformator impulsowy po kątem zwarć zwojowych?Jak zbadać transformator impulsowy po kątem zwarć zwojowych?Jak zbadać transformator impulsowy po kątem zwarć zwojowych?
    A tu dodatkowo to samo urządzenie opisane na Elektrodzie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3210329#3210329

0
  • #4 16 Kwi 2018 22:10
    robokop
    Moderator Samochody

Tranzystor został wykluczony, wymieniłem. Nadal to samo. Ze zdjęć zapewniam że niewiele da się wywnioskować. Mnie też te grzanie dziwi.

Dodano po 3 [minuty]:

W.P. napisał:
    Sprawdź przede wszystkim rezystancję pomiędzy bramką tranzystora kluczującego (BUZ80) a wyjściem kontrolera (nóżka 6). Nie powinna przekraczać 30Ω.
    A jak będzie przekraczać, to co się stanie?

Dodano po 3 [minuty]:

Marian B napisał:
    A tu dodatkowo to samo urządzenie opisane na Elektrodzie:
    Aż tak skomplikowane nie jest potrzebne raczej - prosty generator prostokąta na 555 będzie robił to samo jak mi sie zdaje.

0
  • Pomocny post
    #5 16 Kwi 2018 22:19
    Marian B
    Poziom 34  

Oczywiście że wystarczy prościutki generator, i taki wykorzystywałem, zawarty w radzieckim mierniku uniwersalnym (jeszcze ze "wskazówką"), zanim zbudowałem ten tester.
    Podałem opis testera, bo może się przydać, jeżeli ktoś ma często do czynienia z naprawą wszelkiego typu urządzeń gdzie jest zasilacz/przetwornica.

0
  • #6 16 Kwi 2018 22:54
    OldesMatuzalem
    Poziom 7  

Witam,
    aplikacja ze sterownikiem typu UC384x, zobacz np. w Notę Katalogową tam:
    https://www.onsemi.com/pub/Collateral/UC3844-D.PDF
    wymaga by od źródła tranzystora MOSFET - klucza - do wspólnej szyny minus był włączony rezystor (Page 8, Figure 16. Representative Block Diagram) - tam opisany jako RS - zmierz też wartość jego rezystancji, ponieważ pewien mój organ wydalniczy podpowiada mi (oraz moja wieloletnia w tym praktyka), iż chyba da liegt der Hund begraben. :D
    Wystarczy wziąć oscyloskop i obejrzeć przebieg napięcia na w/w rezystorze , a co powinno wiele wyjaśnić.
    Wobec powyższego - Robercie, mnie nieprzyjazny - do dzieła, odrysuj ów przebieg, czy go zapisz, zrób fotkę z ekranu oscyloskopu, itp. i tu ten przebieg pokaż.

Pozdrawiam

P.S. Pamiętaj o BHP, wszak będziesz podłączał się z oscyloskopem do obwodu będącego pod napięciem sieci zasilającej.

0
  • #7 17 Kwi 2018 07:06
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Czy nie było coś majstrowane przy Ct oraz Rt? Możesz zbadać indukcyjność uzwojenia pierwotnego i zobaczyć jaka jest częstotliwość pracy sterownika.

Jednak kolega OldesMatuzalem podał w dość dyskusyjny sposób ale chyba najlepszy by zdiagnozować układ. Jeśli nie masz porządnego sprzętu do diagnostyki (sondy różnicowe lub prądowe) to tylko to pozostaje.

0
  • #8 17 Kwi 2018 09:39
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

robokop napisał:
    A jak będzie przekraczać, to co się stanie?
    Może nagrzać się tranzystor.

A tak na poważnie to skoro piszesz, że już ktoś to naprawiał to być może nie zauważył uszkodzonego rezystora, który czasem dalej przewodzi ale ma ok. kilooma i wygląda jak nowy.

Prawdę mówiąc to bez oscyloskopu niewiele zrobisz. Do tego jakikolwiek transformator separujący - to minimum.

Zamiast trafo 1:1 przy tak niewielkich mocach można użyć dwóch jednakowych transformatorów od halogenów.
    Jeden zmniejsza do 12V a drugi z 12V zamienia na 230V. Moc z tego niewielka ale jest bezpieczniej i do testów wystarczy.

0
  • #9 17 Kwi 2018 10:11
    kazikszach
    Poziom 33  

Do sprawdzenia rezystor opisany w nocie jako Rs.
    Miałem 3 przypadki, że rezystor o rezystancji poniżej 1Ω dostał zwarcia lub zmniejszył kilkukrotnie rezystancję i to właśnie ten pomiarowy w przetwornicy, gdzie też był problem z grzaniem się tranzystora kluczującego, po wymianie na prawidłowy przetwornica pracowała dobrze.

0