Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie pracujące w samochodzie - wejscie stanowe i ADC

micam772 16 Kwi 2018 22:15 315 1
  • #1 16 Kwi 2018 22:15
    micam772
    Poziom 1  

Witam wszytskich.

Zabrałem się za projekt urządzenia, które pracować będzie w samochodzie. Najwiekszy problem sprawiaja mi wejscia do ukladu, dokladnie do uC, takie jak pomiary adc, lub wejscia dwustanowe. Przejrzałem setki schematów i propozycje sa naprawde rózne, zabezpieczenie adc poprzez dwie diody, dodatkowy wzmacniacz nieodwracajacy k=1 i jeszzcze inne ciekawostki... dla wejsc dwystanowych: sam dzielnik napięciowy i kondensator do masy, albo separacja transoptorem.... Czy ma ktoś jakies doswiadczenie w takich sprawach? Jakies sprawdzone schematy? Moje urzadzenie za zadanie bedzie miec kontrolować załączenie swiateł, napiecia na aku, czujnika cisnienia oleju (0-5V), i czujnika drogi.

Pozdrawiam.

0 1
  • #2 18 Kwi 2018 09:51
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

micam772 napisał:
    Czy ma ktoś jakies doswiadczenie w takich sprawach?

W takim jednym swoim projekciku na wejściach dwustanowych używam transoptorów jako optoizolację. Co prawda masę mam wspólną, więc to taki trochę półśrodek, ale przynajmniej mam pewność, że 12V z auta nie trafia bezpośrednio na mikrokontroler, tylko zaświeca LEDa w transoptorze.
    Pomiar ADC przez dzielnik, wzmacniacz operacyjny nieodwracający nie zabezpieczy układu, wyeliminuje jedynie (albo aż) wpływ urządzenia na instalację w samochodzie.

0