Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Załączanie zasilania po wykryciu napięcia na linii

mattek97 16 Kwi 2018 22:24 561 25
  • #1 16 Kwi 2018 22:24
    mattek97
    Poziom 12  

Dzień dobry,

potrzebuję wykonać prosty układzik załączający Arduino podłączone pod radio w samochodzie (emulator zmieniarki).
    Już mówię o co dokładnie chodzi: emulator pobiera sobie 12V ze złącza w radiu i obniża je do 5V, wszystko działa. Jednak te 12V z tyłu jest stałe, nawet po wyciągnięciu kluczyka, a więc muszę odpinać całość za każdym razem, gdy zostawiam samochód zaparkowany, w celu uniknięcia rozładowania akumulatora. Jednak radio to ma pin (korzystający z tej samej masy co +12), na którym dopiero po załączeniu pojawia się piękne 8.8V. Chciałbym wykorzystać tę zależność do załączania układu w momencie uruchomienia się radia. Pytanie - jak?

Wiem, że muszę użyć MOSFETu i wiem też, że muszę odłączać w tym przypadku plusa w celu uniknięcia ewentualnych problemów. W jednym z tematów na forum, znalazłem schemacik wykonany przez forumowicza, jednak po jego złożeniu, całość uruchamia się od razu po podaniu 12V, a więc tak, jak bez układu.

Pomijając oczywiście miejsce, na którym znajduje się stabilizator i jego kondensatory, lewa strona to chyba w całości interesujący mnie układ? Jeśli tak, dlaczego całość niezbyt działa? A może istnieje alternatywne, prostsze rozwiązanie?

Dziękuję i pozdrawiam!

0 25
  • Sklep HeluKabel
  • #2 16 Kwi 2018 22:59
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Ten układ ze schematu poda napięcie na wyjściu tylko wtedy, gdy na we. CD będzie podany +. Wtedy dolny lewy tranzystor zewrze do masy wysterowanie bramki.

Prostsze rozwiązanie to poszukać + po stacyjce. Do każdego radia takie coś dochodzi.

0
  • #3 16 Kwi 2018 23:07
    mattek97
    Poziom 12  

Rozumiem. Czyli tutaj działa to na zasadzie zamknięcia układu po podaniu napięcia? To ciekawe, bo powinno to działać tak, jak ja sobie to wyobrażałem, ponieważ takie rozwiązanie również pochodzi ze zmieniarki, po prostu na innym kontrolerze.

Wiem, że wykorzystanie stacyjki byłoby prostsze, ale chciałbym zrobić to bez żadnych przeróbek - po prostu podłączam kabel i wszystko ze sobą współgra.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 17 Kwi 2018 02:42
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Witam,

jaszczur1111 napisał:
    Ten układ ze schematu nie poda napięcia na wyjściu tylko wtedy, gdy na we. CD będzie podany +

oj, chyba jednak nie,
    jaszczur1111 napisał:
    Wtedy dolny lewy tranzystor zewrze do masy wysterowanie bramki

więc załączy tranzystor ponieważ jest to Mosfet z kanałem P, któremu do załączania potrzebne jest ujemne napięcie bramka - źródło.
    Układ klucza 12 V jest poprawny, być może masz uszkodzony któryś z tranzystorów lub błędnie połączony. Ewentualnie napięcie 5 V pojawia się skądś w pasożytniczy sposób.

Pozdrawiam

0
  • #5 17 Kwi 2018 07:05
    Freddy
    Poziom 43  

Każde radio samochodowe ma wyprowadzony kabelek do anteny samochodowej "Antena +".
    Służy on do wysuwania anten automatycznych. Napięcie na nim pojawia się po włączeniu radia.
    W związku z tym żadne kombinacje nie są potrzebne.
    Kabelek powinien być niebiesko-biały.

Niektórzy opisują to jako sterowanie wzmacniacza, ale poprawne wg ISO jest "Automatic Antenna" lub "Antenna motor"

0
  • #7 17 Kwi 2018 09:08
    gumisie
    Poziom 37  

Witam.
    @mattek97 po co komplikować z tymi dodatkowymi tranzystorami, wystarczy zastosować stabilizator liniowy 78R05 a do jego załączania wykorzystać napięcie np: sterujące anteną. Czytaj post #5 Kol. Freddy.
    Pozdrawiam

0
  • #8 17 Kwi 2018 10:56
    mattek97
    Poziom 12  

Hmm, wiem, że mógłbym wykonać to w inny sposób, ale cała instalacja już jest zaprojektowana pod 12V z radia i chciałbym jednak się tego trzymać już i znaleźć przyczynę niepoprawnego działania tego kawałka układu. Nawet rozrysowałem w jaki sposób to podłączyłem, ja błędu nie widzę, no ale ze schematami czasami dostaję oczopląsu:
    Chyba kondensator C3 jest już częścią układu stabilizatora?

A tutaj całość projektu:
    Wpinam się w piny PWR i GND.

0
  • #9 17 Kwi 2018 11:16
    gumisie
    Poziom 37  

Możesz zastosować stabilizator 78R12, ale skoro:

mattek97 napisał:
    chciałbym jednak się tego trzymać już i znaleźć przyczynę niepoprawnego działania tego kawałka układu
    To nie sądzisz że B tranzystora BC547 powinna byś podłączona do masy przez odpowiedni rezystor ?.

0
  • #11 17 Kwi 2018 11:29
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Czy na linii "CD" nie ma jakiegoś resztkowego napięcia w stanie wyłączenia ?

0
  • #12 17 Kwi 2018 11:40
    gumisie
    Poziom 37  

mattek97 napisał:
    baza tranzystora jest podłączona rezystorem ale w jakim sensie do masy?
    Mówiąc najprościej, tranzystor jest w stanie "nieustalonym", i w przypadku tak jak:
    krzysiek_krm napisał:
    Czy na linii "CD" nie ma jakiegoś resztkowego napięcia w stanie wyłączenia ?
    Będzie on w stanie otwartym.
    Przewód łączący staję się "anteną" zbierającą "śmieci elektroniczne" które następnie są wzmocnione przez ten tranzystor.

0
  • #13 17 Kwi 2018 21:57
    mattek97
    Poziom 12  

W sumie, całość podłączam na razie na biurku, pod zasilacz 12V, no ale wystarczy podać 12V właśnie i wszystko się załącza, więc nie wiem, czy wpięcie w układ radia coś mogłoby zmienić. Chyba nie.

Może w jakiś sposób zmodyfikować obecny schemat w celu wyeliminowania problemu? Może w ciut inny sposób rozwiązać taki "klucz"? Próbowałem jakiś czas temu skontaktować się z autorem poprzez wiadomość prywatną, jednak nie otrzymałem odpowiedzi niestety.

Już mi to spędza sen z powiek, ale bardzo chciałbym mieć rozwiązane to w taki sposób :/

0
  • #14 18 Kwi 2018 03:35
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

W pierwszej kolejności sprawdź działanie układu złożonego tylko z dwóch elementów: tranzystora mosfet oraz jego rezystora bramka - źródło.
    Przy braku wysterowania bramki w obwodzie źródło - dren powinna być przerwa.
    Po wysterowaniu bramki (możesz ją po prostu uziemić uzyskując Vgs = -12 V) tranzystor powinien się załączyć, na drenie pojawi się napięcie +12 V.
    Jeżeli tranzystor przewodzi mimo braku wysterowania bramki - coś jest źle.
    Być może Twój tranzystor doznał przebicia i ma trwałe zwarcie w obwodzie źródło - dren.
    Być może rezystor nie ma kontaktu z odpowiednimi elektrodami tranzystora, obwód bramki nie ma się jak rozładować, tranzystor przewodzi w sposób ciągły.
    Być może (to byłby już bardzo czeski błąd) omyłkowo zastosowałeś n-mosfet, wówczas trwale przewodzi dioda podłożowa tranzystora.

0
  • #15 18 Kwi 2018 12:54
    mattek97
    Poziom 12  

Wykonałem to co kazałeś:
    Wylutowałem mosfet i połączyłem bramkę oraz źródło z rezystorem 82k. Następnie sprawdziłem czy pomiędzy S a D występuje przerwa - brak zwarcia.
    Kolejno, podłączyłem zasilacz pod układzik czyli plus na S i minus z G. Efekt: na drenie pojawia się 12V. Mosfet chyba sprawny? Aha, nie ma to chyba znaczenia, ale jego dokładne oznaczenie to IRF9530N.

Edit:
    Wylutowałem wszystkie cztery elementy i złożyłem całość raz jeszcze na płytce uniwersalnej. Następnie podałem 12V na S mosfetu oraz emiter drugiego tranzystora. Efekt? Pomiędzy G a D mam 8V.

Edit2:
    No musze gdzieś robić błąd albo ten układ nie będzie działać w ten sposób. Zamieniłem BC547 na PN2222 i efekt dokładnie ten sam :/

0
  • #16 18 Kwi 2018 14:48
    gumisie
    Poziom 37  

mattek97 napisał:
    Następnie podałem 12V na S mosfetu oraz emiter drugiego tranzystora.
    +12V na emiter :?: , :cry:

0
  • #18 18 Kwi 2018 15:14
    gumisie
    Poziom 37  

mattek97 napisał:
    mój błąd w opisie.
    Zdarza się nawet najlepszym, tak więc to nie problem.
    @mattek97 co stoi na przeszkodzie aby "wpiąć" rezystor (np: 2,2kΩ - 10kΩ) pomiędzy B, BC547 a GND.
    Jak sądzisz, jaką, dodatkową rolę pełni rezystor R2 pomiędzy G/D Q2 :?: .
    Może również warto byłoby zastanowić się nad dobraniem właściwej jego rezystancji :?: . :cry:

0
  • #19 18 Kwi 2018 15:44
    mattek97
    Poziom 12  

Hmm, dałem 4.7k pomiędzy B a GND (emiter) BC547 i w sumie to samo: + (D mosfetu) a GND mam 12V, G-D mosfetu mam 3V czyli spadek.
    Sposób w jaki to podłączyłem (mój rysunek) jest na pewno dobrze zrobiony?

Ps. Rezystor ma za zadanie rozładować bramkę...?

0
  • #20 18 Kwi 2018 16:04
    krzysiek_krm
    Poziom 34  

Wydaje się, że problemem jest ten tranzystor bipolarny.
    Może jest uszkodzony, może jest "chiński", może ma jakiś "alternatywny" układ wyprowadzeń.
    Może sprawdź go testerem albo multimetrem.

0
  • #21 18 Kwi 2018 16:24
    mattek97
    Poziom 12  

Sprawdziłem BC547 testerem diod: przewodzi tylko, jeśli na B jest plus - wtedy mam napięcie ok. 0.7V zarówno na C jak i E. W innych przypadkach brak przewodności. Dodatkowo, zamieniłem go na PN2222 i efekt ten sam. Może ktoś ma "na stanie" podobne elementy w celu sprawdzenia, czy ten układ działa?

0
  • #22 18 Kwi 2018 16:49
    gumisie
    Poziom 37  

mattek97 napisał:
    w sumie to samo: + (D mosfetu) a GND mam 12V
    Oczywiście złącze D - GND, "obciążone" jakimś odbiornikiem, np: rezystorem (odpowiednia rezystancja/moc).

0
  • #24 18 Kwi 2018 17:40
    gumisie
    Poziom 37  

mattek97 napisał:
    Czyżby faktycznie chodziło o dobór odpowiedniego rezystora?
    Może tak :?: :cry: .
    Przepraszam za kolokwializm, lecz uważam, że czas poświęcony przez Ciebie, na pisanie kolejnych postów typu: "może, czyżby, dlaczego, itd...", to czas stracony.
    Przecież otrzymałeś kilka sensownych podpowiedzi a problem na własne, Twoje życzenie nadal nie rozwiązany.
    Dlaczego tak się uparłeś, przecież Kol. Freddy (#5) podał Tobie najprostsze rozwiązanie.
    Pozdrawiam

Edit:

mattek97 napisał:
    Z obciążeniem (cały układ Arduino) mam niecałe 5V

Ile mniej, 0,2V :?:

0
  • #25 19 Kwi 2018 17:13
    mattek97
    Poziom 12  

Zdaję sobie sprawę z tego, że moje odpowiedzi mogą w ten sposób brzmieć, jednak ja po prostu nie dysponuję wystarczającą wiedzą, aby wiedzieć co jest tutaj źle i samemu sobie to poprawić. Stąd piszę w dziale dla początkujących oraz wykonuję wszystkie Wasze polecenia. Nie zgodzę się z tym, że czas jest stracony, wręcz przeciwnie - sporo nabywam wiedzy właśnie przez taką relację i daje mi to satysfakcję.

Kolega Freddy podał prostsze rozwiązanie, fakt, ale czy lepsze? Wymaga ono wtedy wpinania się w dodatkową kostkę z tyłu radia, a przy rozwiązaniu z pierwszego postu, dosłownie mam wszystko w jednej wtyczce, takie plug&play. Tutaj jest cały wątek, z którego wyciągnąłem ten sposób. Jest tam nawet załączony cały schemat emulatora. Może to w jakiś sposób może pomóc?

Wracając do tematu, tak, spadek od 5V wynosi 0.2V. Wczoraj jeszcze podłączyłem drugi 4.7k szeregowo i napięcie wynosiło już zaledwie 4.1V, oczywiście z podłączonym obciążeniem. Wygląda, jakbyśmy rzeczywiście zmierzali w dobrym kierunku, ale ciągle zastanawiają mnie kwestia, dlaczego na oryginalnym rozwiązaniu tego rezystora tam nie ma? Prześledziłem raz jeszcze zdjęcia z tematu, to w jaki sposób zostało tam wszystko podłączone i całość zgadza się u mnie. Naprawdę, jest to dla mnie zagadkowe. Jakiś inny element układu pełni rolę rozładowania?

Ps. Wczoraj wieczorem padła mi grzałka w kolbie lutownicy. Dlatego dalsze próby rozwiązania muszą być wstrzymane na kilka dni. Oczywiście, nie przeszkadza to w dalszym "rozważaniu" problemu.

Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasową pomoc :)

0
  • #26 16 Maj 2018 19:49
    mattek97
    Poziom 12  

gumisie - już chyba wiem co prawdopodobnie chciałeś mi przekazać poprzez sugerowanie wstawienia rezystora w miejsce B i GND: on tam przecież od początku się znajduje i jest to R3 czyż nie? Z tą różnicą, że pin CD musi zostać fizycznie podłączony do całości. W końcu to do mnie dotarło po próbie podłączenia wszystkiego z radiem, czego wcześniej nie wykonałem. Jak widać, samo podstawienie 12V na biurku nie da zamierzonego efektu, z wyprowadzeniem CD również trzeba coś zrobić. Oczywiście układzik działa prawidłowo w miejscu docelowym bez konieczności zmiany czegokolwiek :)

0