Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beko typ - HII 64500 FHT-Jak podłączyć kuchenkę indukcyjna do sieci trójfazowej?

Kaktus9o 16 Kwi 2018 23:49 534 9
  • #1 16 Kwi 2018 23:49
    Kaktus9o
    Poziom 3  

Witam.

Mam do podłączenia kuchenkę indukcyjna (7300 W), chcę podłączyć ją pod siłę. Do dyspozycji mam przewód 4 żyłowy (L1, L2, L3, PE), przekrój 2,5mm kwadrat. Natomiast producent w instrukcji wymaga podłączenia przewodów L1, L2, N, PE. Co można zrobić w tym przypadku?

0 9
  • #5 17 Kwi 2018 00:25
    Kaktus9o
    Poziom 3  

zadam64 napisał:
    Witam.Po prostu rezygnujesz z jednej fazy nie podpinajac jej czyli tak jak w instrukcji na rysunku 2 fazy L1+L2 +N+PE/uziemienie .Tylko dlaczego producent rezygnuje z rownomiernego obciazenia sieci 3 fazowej

Źle mnie zrozumiałeś. W domu, w kuchni z ściany wystaje tylko kabel 4żyłowy (L1, L2, L3, PE). Gdy producent chce bym się podłączyłem do dwóch faz, N i do PE. Brakuje mi przewodu N.

0
  • #6 17 Kwi 2018 00:49
    zadam64
    Poziom 23  

Witam.Producent nie przewiduje podlaczenia w sieci 3-fazowej
    L1 +L2 faza 1+2
    N- zero
    PE uziemienie
    przewod zerowy musi byc oddzielny z uziemieniem Niebieski /zielono -zolty

Dodano po 2 [minuty]:

Wlasnie w Twoim przypadku nie ma rozdzielonego zera od uziemienia

Dodano po 15 [minuty]:

Kaktus9o napisał:
    zadam64 napisał:
    Witam.Po prostu rezygnujesz z jednej fazy nie podpinajac jej czyli tak jak w instrukcji na rysunku 2 fazy L1+L2 +N+PE/uziemienie .Tylko dlaczego producent rezygnuje z rownomiernego obciazenia sieci 3 fazowej

Źle mnie zrozumiałeś. W domu, w kuchni z ściany wystaje tylko kabel 4żyłowy (L1, L2, L3, PE). Gdy producent chce bym się podłączyłem do dwóch faz, N i do PE. Brakuje mi przewodu N.

bo masz starsza instalacje gdzie zero bylo takze uziemieniem
    A w tablicy rozdzielczej tam gdzie bezpieczniki sa masz rozdzielone oddzielne szyny dla uziemienia i dla zera?
    nawet w instalacji 1-fazowej bedzie ci brakowalo tego zera

0
  • #7 17 Kwi 2018 08:30
    Kaktus9o
    Poziom 3  

zadam64 napisał:
    Witam.Producent nie przewiduje podlaczenia w sieci 3-fazowej
    L1 +L2 faza 1+2
    N- zero
    PE uziemienie
    przewod zerowy musi byc oddzielny z uziemieniem Niebieski /zielono -zolty

Dodano po 2 [minuty]:

Wlasnie w Twoim przypadku nie ma rozdzielonego zera od uziemienia

Dodano po 15 [minuty]:

Kaktus9o napisał:
    zadam64 napisał:

bo masz starsza instalacje gdzie zero bylo takze uziemieniem
    A w tablicy rozdzielczej tam gdzie bezpieczniki sa masz rozdzielone oddzielne szyny dla uziemienia i dla zera?
    nawet w instalacji 1-fazowej bedzie ci brakowalo tego zera

Mam w rozdzielce roznicówke, mam w wszystkich gniazdkach L1, N, PE, tylko siłę mam na 4 przewodach. Pytanie brzmi jak podłączyć żeby było dobrze?

Czy mogę indukcje podłączyć w następujący sposób: L1 z L1, L2 z L2, PE sieci z PE i N indukcji?

0
  • #8 17 Kwi 2018 09:21
    Borutka
    Poziom 24  

Kaktus9o napisał:
    w kuchni z ściany wystaje tylko kabel 4żyłowy (L1, L2, L3, PE)

A ile przewodów widać w tym kablu w rozdzielnicy?
    Jeżeli rzeczywiście kabel zawiera 4 przewody, jest oddzielnie zabezpieczony i jest wykorzystany wyłącznie w kuchni, można np. przewód L3 podłączyć w rozdzielnicy do listwy N. Będziesz wtedy w kuchni dysponował dwoma fazami. Jednak odradzam samodzielne zabawy z przewodem N. Możliwości i stan rzeczywisty powinien ocenić elektryk.

0
  • #9 17 Kwi 2018 09:40
    Kaktus9o
    Poziom 3  

Borutka napisał:
    Kaktus9o napisał:
    w kuchni z ściany wystaje tylko kabel 4żyłowy (L1, L2, L3, PE)

A ile przewodów widać w tym kablu w rozdzielnicy?

Kabel nie prowadzi bezpośrednio do rozdzielnicy, po drodze zasila jeszcze kuchnie na parterze. W samej rozdzielnicy nie widać żadnych kabli, wszystko zabudowane.

0
  • #10 17 Kwi 2018 10:12
    Borutka
    Poziom 24  

Kaktus9o napisał:
    po drodze zasila jeszcze kuchnie na parterze.

Ten kabel w Twojej kuchni nie może "po drodze" zasilać jeszcze innej kuchni. Musi być oddzielnym obwodem wprost z rozdzielnicy.

0