Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KRUPS EA8250 - Potrzebny schemat płyty

ftb 17 Kwi 2018 00:36 210 4
 • #1 17 Kwi 2018 00:36
  ftb
  Spec od GSM

  Witam...dostałem dwa expresy ciśnieniowe KRUPS .Jeden to EA8250 a drugi sądząc z oględzin bardzo podobny do pierwszego. Nie wiem dokładnie na razie jaki to typ bo naklejka (ta z tyłu) jest uszkodzona. Urządzenia wyglądały wręcz fatalnie ale po gruntownym oczyszczeniu całość wygląda dobrze i to nie tylko wizualnie. Pompy pracują,młynki mielą ,bojlery grzeją i dystrybutory raczej działają prawidłowo (to się jeszcze okaże). Problem w tym że to wszystko sprawdziłem zasilając poszczególne elementy zewnętrznie bo i w jednym i drugim expresie milczy elektronika. I tu pytanie ...czy jest możliwość dostania schematów ideowych ..przynajmniej płytki głównej i to już nawet nie koniecznie do tych typów. Pozdrawiam i czekam na ew pomoc...ftb

  0 4
 • #2 17 Kwi 2018 11:10
  antek1cza
  Poziom 29  

  Witam

  ftb napisał:
  w jednym i drugim expresie milczy elektronika
  Warto zrobić wyraźne zdjęcia elektroniki i tu wrzucić.
  ftb napisał:
  czy jest możliwość dostania schematów ideowych
  To może być trudne ale proponuję :
  1. Napisać e-maila tu http://krups.custhelp.com/ może pomogą.
  2. FAQ https://www.krups.com.pl/instrukcja-obslugi/csp/8000033741
  3. Service manuale ale innych modeli :
  https://elektrotanya.com/krups_xp7180_xp7200_xp7210_xp7220_xp7230_xp7240.pdf/download.html ;
  https://elektrotanya.com/krups_xp7200_reassembly.pdf/download.html
  4. Części zamienne http://spares2go.co.uk/browse-KRUPS-Spares-m140.htm
  5. Strona podpowiadająca różne rozwiązania :
  http://www.fixya.com/search.aspx?ref=ser&s=KRUPS%20EA8250& ;
  http://www.fixya.com/tags/taking_machine_apart/browse/krups .
  Są tam też zrysowane schematy.

  0
 • #3 18 Kwi 2018 02:57
  ftb
  Spec od GSM

  Ok..dzięki za podpowiedzi. To pierwsze moje zmagania z tymi urządzeniami i informacje jakie uzyskałem czytając posty w tym dziale rozjaśniły już nieco sprawę. Schematu płyty głównej czy sterującej (jakiejkolwiek z resztą) nie znalazłem i wątpię czy jest sens dalej o to pytać. Jakoś nie mam szczęścia do schematów na elce-a jestem już tu sporo czasu.Muszę zabrać się sam do rozrysowania układu co już częściowo zrobiłem.
  To pozwoliło mi ustalić uszkodzenia na płycie w EA 8250.Po uruchomieniu zasilacza (Ic1-VIPer222as) okazało się że jedna z trzech gałęzi,ta zasilająca kontroler Ic2 (ST72324Lxx) jest zwierana do masy. Niestety okazało się że to sam kontroler leży..po prostu ma zwarcie między Vdd a Vss i zamiast 3V ma 0V a opór w części cyfrowej (pin 43) wynosi ok 4 ohm. Sam chip (8-bit MCU) jest tani ale gdzie znaleźć soft bo oryginał jest prawdopodobnie zabezpieczony.
  Najlepiej to zdobyć uwaloną płytę ale z dobrym Ic2. Oczywiście najszybszy sposób to kupno nowej. Teraz biorę się za drugą płytę i mam nadzieje że tu przynajmniej kontroler będzie ok...

  ftb

  0
 • #4 18 Kwi 2018 14:08
  antek1cza
  Poziom 29  

  ftb napisał:
  ma zwarcie między Vdd a Vss
  Zdarza się tylko co było tego przyczyną ?
  ftb napisał:
  VIPer222
  Czy on czasem nie podał za duże zasilanie co uszkodziło mikrokontroler ?
  Warto przy okazji sprawdzić stan elektrolitów.
  ftb napisał:
  gdzie znaleźć soft
  Może serwis Krupsa, serwisy agd ?
  ftb napisał:
  zdobyć uwaloną płytę ale z dobrym Ic2
  Zakładając , że w tej "nowej-używanej-uszkodzonej" płytce procek też nie jest uszkodzony, to można z niego soft skopiować lub przelutować mikrokontroler.
  Problemem może być model ekspressu który jak będzie miał inny nr. Ref to i soft inny.
  Jak już szukać płytki to ważny jest jej numer referencyjny oryginału tzn. Ref: EA8250PE/700-4709-R (info ze zdjęcia kolegi płytki).
  Może te informacje pomogą
  1. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3430829.html#17031818
  2. https://www.fix.com/search/8250/?SearchMethod=searchx
  3. https://www.juraprofi.de/teilesuche.php?a=Krups&b=EA8250&c=Elektronik
  4. Warto zobaczyć na bazarach , sprzedajemy, olx, złomowiskach, elektrośmieciach itp.miejscach.

  Ludzie dosyć szybko wyrzucają niezły sprzęt ponieważ serwisy (firmowe, prywatne itp) nie mają czasu, części albo wiedzy żeby coś "szybko" naprawić.
  Powoduje to sporo najróżniejszego sprzętu elektronicznego (nie tylko) nie do naprawy który idzie na złom a to są bardzo dobrzy i tani dawcy części.

  Powodzenia w pomyślnym zakończeniu naprawy w.w. sprzętu :)

  0
 • #5 20 Kwi 2018 03:09
  ftb
  Spec od GSM

  Mając schemat płyty udało mi się ją uruchomić. Kontroler jest ok więc expres ożył po naprawie zasilacza. Uwalony był jeszcze SC1 (chyba triak) wraz z opornikiem sterującym z kontrolera. Na szczęście sfajczył się sam rezystor zabezpieczając obwód wyjściowy procesora. Najpewniej przyczyną było odwrotne podłączenie pompy do pinów zasilających na płycie.
  Po złożeniu całości expres zażądał ustawienia daty po czym po nagrzaniu bojlera zrobiłem kilka kaw (z wody.. bez ziaren kawy bo jej nie miałem). Wydawało sie że wszystko ok ale ustawiłem program na czyszczenie. Pierwszy cykl 10cio min przeszedł bez problemu ale w drugiej części 8 min przed końcem zatrzymał sie komunikatem..czyszczenie zostało przerwane.. i dalej by ponowić je. Po wyjęciu zasilania i ponownym włączeniu zaczyna normalnie ,czyli od ustawienia daty ,nagrzania bojlera i kończy że czyszczenie zostało przerwane i naciśnij OK by ponownie rozpocząć.
  Nic niestety dalej nie można zrobić a powtórzenie czyszczenia zawsze przerywa się w drugiej części . Nieraz pojawia sie komunikat o auto-teście i wyskakuje błąd 12. Wyczytałem z instrukcji że chodzi prawdopodobnie o wadliwy włącznik S5. Nie bardzo rozumiem działanie jego. Umiejscowiony jest w dolnej części siłownika i powinien przerwać połączenie (normalnie jest zwarty) chyba w momencie jak tłok znajdzie się w dolnym ,najniższym położeniu. Sam mikro wyłącznik działa jak go się naciska ale czy mechanizm go wyzwala podczas pracy siłownika to nie wiem...Muszę to dokładniej sprawdzić.....ftb

  0