Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KRUPS EA8250 - Potrzebny schemat płyty

ftb 17 Kwi 2018 00:36 750 8
 • #1 17 Kwi 2018 00:36
  ftb
  Spec od GSM

  Witam...dostałem dwa expresy ciśnieniowe KRUPS .Jeden to EA8250 a drugi sądząc z oględzin bardzo podobny do pierwszego. Nie wiem dokładnie na razie jaki to typ bo naklejka (ta z tyłu) jest uszkodzona. Urządzenia wyglądały wręcz fatalnie ale po gruntownym oczyszczeniu całość wygląda dobrze i to nie tylko wizualnie. Pompy pracują,młynki mielą ,bojlery grzeją i dystrybutory raczej działają prawidłowo (to się jeszcze okaże). Problem w tym że to wszystko sprawdziłem zasilając poszczególne elementy zewnętrznie bo i w jednym i drugim expresie milczy elektronika. I tu pytanie ...czy jest możliwość dostania schematów ideowych ..przynajmniej płytki głównej i to już nawet nie koniecznie do tych typów. Pozdrawiam i czekam na ew pomoc...ftb

  0 8
 • #2 17 Kwi 2018 11:10
  antek1cza
  Poziom 30  

  Witam

  ftb napisał:
  w jednym i drugim expresie milczy elektronika
  Warto zrobić wyraźne zdjęcia elektroniki i tu wrzucić.
  ftb napisał:
  czy jest możliwość dostania schematów ideowych
  To może być trudne ale proponuję :
  1. Napisać e-maila tu http://krups.custhelp.com/ może pomogą.
  2. FAQ https://www.krups.com.pl/instrukcja-obslugi/csp/8000033741
  3. Service manuale ale innych modeli :
  https://elektrotanya.com/krups_xp7180_xp7200_xp7210_xp7220_xp7230_xp7240.pdf/download.html ;
  https://elektrotanya.com/krups_xp7200_reassembly.pdf/download.html
  4. Części zamienne http://spares2go.co.uk/browse-KRUPS-Spares-m140.htm
  5. Strona podpowiadająca różne rozwiązania :
  http://www.fixya.com/search.aspx?ref=ser&s=KRUPS%20EA8250& ;
  http://www.fixya.com/tags/taking_machine_apart/browse/krups .
  Są tam też zrysowane schematy.

  0
 • #3 18 Kwi 2018 02:57
  ftb
  Spec od GSM

  Ok..dzięki za podpowiedzi. To pierwsze moje zmagania z tymi urządzeniami i informacje jakie uzyskałem czytając posty w tym dziale rozjaśniły już nieco sprawę. Schematu płyty głównej czy sterującej (jakiejkolwiek z resztą) nie znalazłem i wątpię czy jest sens dalej o to pytać. Jakoś nie mam szczęścia do schematów na elce-a jestem już tu sporo czasu.Muszę zabrać się sam do rozrysowania układu co już częściowo zrobiłem.
  To pozwoliło mi ustalić uszkodzenia na płycie w EA 8250.Po uruchomieniu zasilacza (Ic1-VIPer222as) okazało się że jedna z trzech gałęzi,ta zasilająca kontroler Ic2 (ST72324Lxx) jest zwierana do masy. Niestety okazało się że to sam kontroler leży..po prostu ma zwarcie między Vdd a Vss i zamiast 3V ma 0V a opór w części cyfrowej (pin 43) wynosi ok 4 ohm. Sam chip (8-bit MCU) jest tani ale gdzie znaleźć soft bo oryginał jest prawdopodobnie zabezpieczony.
  Najlepiej to zdobyć uwaloną płytę ale z dobrym Ic2. Oczywiście najszybszy sposób to kupno nowej. Teraz biorę się za drugą płytę i mam nadzieje że tu przynajmniej kontroler będzie ok...

  ftb

  0
 • #4 18 Kwi 2018 14:08
  antek1cza
  Poziom 30  

  ftb napisał:
  ma zwarcie między Vdd a Vss
  Zdarza się tylko co było tego przyczyną ?
  ftb napisał:
  VIPer222
  Czy on czasem nie podał za duże zasilanie co uszkodziło mikrokontroler ?
  Warto przy okazji sprawdzić stan elektrolitów.
  ftb napisał:
  gdzie znaleźć soft
  Może serwis Krupsa, serwisy agd ?
  ftb napisał:
  zdobyć uwaloną płytę ale z dobrym Ic2
  Zakładając , że w tej "nowej-używanej-uszkodzonej" płytce procek też nie jest uszkodzony, to można z niego soft skopiować lub przelutować mikrokontroler.
  Problemem może być model ekspressu który jak będzie miał inny nr. Ref to i soft inny.
  Jak już szukać płytki to ważny jest jej numer referencyjny oryginału tzn. Ref: EA8250PE/700-4709-R (info ze zdjęcia kolegi płytki).
  Może te informacje pomogą
  1. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3430829.html#17031818
  2. https://www.fix.com/search/8250/?SearchMethod=searchx
  3. https://www.juraprofi.de/teilesuche.php?a=Krups&b=EA8250&c=Elektronik
  4. Warto zobaczyć na bazarach , sprzedajemy, olx, złomowiskach, elektrośmieciach itp.miejscach.

  Ludzie dosyć szybko wyrzucają niezły sprzęt ponieważ serwisy (firmowe, prywatne itp) nie mają czasu, części albo wiedzy żeby coś "szybko" naprawić.
  Powoduje to sporo najróżniejszego sprzętu elektronicznego (nie tylko) nie do naprawy który idzie na złom a to są bardzo dobrzy i tani dawcy części.

  Powodzenia w pomyślnym zakończeniu naprawy w.w. sprzętu :)

  0
 • #5 20 Kwi 2018 03:09
  ftb
  Spec od GSM

  Mając schemat płyty udało mi się ją uruchomić. Kontroler jest ok więc expres ożył po naprawie zasilacza. Uwalony był jeszcze SC1 (chyba triak) wraz z opornikiem sterującym z kontrolera. Na szczęście sfajczył się sam rezystor zabezpieczając obwód wyjściowy procesora. Najpewniej przyczyną było odwrotne podłączenie pompy do pinów zasilających na płycie.
  Po złożeniu całości expres zażądał ustawienia daty po czym po nagrzaniu bojlera zrobiłem kilka kaw (z wody.. bez ziaren kawy bo jej nie miałem). Wydawało sie że wszystko ok ale ustawiłem program na czyszczenie. Pierwszy cykl 10cio min przeszedł bez problemu ale w drugiej części 8 min przed końcem zatrzymał sie komunikatem..czyszczenie zostało przerwane.. i dalej by ponowić je. Po wyjęciu zasilania i ponownym włączeniu zaczyna normalnie ,czyli od ustawienia daty ,nagrzania bojlera i kończy że czyszczenie zostało przerwane i naciśnij OK by ponownie rozpocząć.
  Nic niestety dalej nie można zrobić a powtórzenie czyszczenia zawsze przerywa się w drugiej części . Nieraz pojawia sie komunikat o auto-teście i wyskakuje błąd 12. Wyczytałem z instrukcji że chodzi prawdopodobnie o wadliwy włącznik S5. Nie bardzo rozumiem działanie jego. Umiejscowiony jest w dolnej części siłownika i powinien przerwać połączenie (normalnie jest zwarty) chyba w momencie jak tłok znajdzie się w dolnym ,najniższym położeniu. Sam mikro wyłącznik działa jak go się naciska ale czy mechanizm go wyzwala podczas pracy siłownika to nie wiem...Muszę to dokładniej sprawdzić.....ftb

  0
 • #6 25 Kwi 2018 23:46
  ftb
  Spec od GSM

  Witam...W poprzednim poście napisałem,,chodzi prawdopodobnie o wadliwy włącznik S5. Nie bardzo rozumiem działanie jego. Umiejscowiony jest w dolnej części siłownika i powinien przerwać połączenie (normalnie jest zwarty) chyba w momencie jak tłok znajdzie się w dolnym ,najniższym położeniu.,, błąd... mikro-wyłącznik faktycznie umiejscowiony jest w dolnej części siłownika ale ma dać sygnał przerwania jak ramię siłownika będzie w max górnym położeniu oczywiście.To widać lepiej jak zdemontuje się zespół kotła z siłownikiem i widać mechanizm od spodu. Dopiero nabieram doświadczenia w ,,krupsach ,, i działanie tych expresów wydaje się być nie tak skomplikowane jak myślałem jeszcze tydzień temu. Prawie zawsze wszystko jest proste ale dopiero jak się zdobędzie odpowiednia wiedzę na dany temat..a u mnie jeszcze trochę do tego punktu zostało nauki.
  Mam pytanie do kol z tego działu: jak właściwie działa ten S5. U mnie w dwóch urządzeniach ten ,, microswitch,, nie działa,nie daje żadnego sygnału podczas nacisku ramienia siłownika z zewnątrz. Sądzę że istnieją tylko dwie możliwości (założenie że S5 jest sprawny):
  1...siłownik w dół i wyłącznik przerywa na chwilę połączenie a podczas powrotu na górę jeszcze raz daje krótka przerwę
  2.. siłownik rusza w dół a sygnał przerwania podawany jest do kontrolera Ic2 dopiero tylko przy powrocie.To wydaje mi się najbardziej prawdopodobne.
  Taka informację można wydedukować obserwując mechanizm pierścienia z tworzywa sztucznego z przytwierdzonym z boku metalowym bolcem który ruch obrotowy ustrojstwa ogranicza zahaczając o karby umieszczone na końcu wystającej blachy (właściwie jest to wygięty z paska blachy niepełny prostokąt) .
  Tak czy inaczej takie rozwiązanie wydaje mi się zbyt skomplikowane i trochę zawodne.Przecież można do tego celu wykorzystać jakiś czujnik zbliżeniowy (hala ,indukcyjny) i było by po sprawie.
  Proszą o ew info jak to jest z tym S5....ftb

  0
 • #7 29 Kwi 2018 00:16
  ftb
  Spec od GSM

  Witam ponownie ..i co nikt nie podpowie?? Na podstawie diagramu z serwisowego pliku pdf narysowałem schemat połączeń elektrycznych EA8250..i tu pytanie : czy ten mikro wyłącznik S5 jest nazywany przełącznikiem wyrzucania fusów (ew odpowiedzialny za to) ?. bo czasami pojawia mi się bład nr.12....ftb

  0
 • #8 03 Maj 2018 13:33
  Tomotron
  Poziom 12  

  Witam,

  Od dłuższego już czasu nie mam krupsa, ale dość dobrze doktoryzowałem z zasady działania jego mechanizmów.
  W większości przypadków jest problem z siłownikiem hydraulicznym, wystarczy chwila w której zostanie przekroczy czas np. na powrót i wywala błąd. Może wydawać, że układ działa poprawnie, ale wystarczy przysłowiowe pół sekundy i mamy błąd.
  Wystarczy niewielka nieszczelność w środku tłoczyska i już będziemy mieli problem, wymian uszczelnień na 99% rozwiąże problem na jakiś czas.
  Pozdrawiam

  0
 • #9 04 Maj 2018 13:45
  ftb
  Spec od GSM

  Witam...dziękuję za info. Faktycznie algorytm w kontrolerze jest tak ułożony że czeka na impuls z S5 parę sekund (jeśli dobrze pamiętam to 3sek) Jego brak w tym przedziale czasowym powoduje że program wywala błąd nr 12 lub 13. Jaka jest różnica między 12 i 13 jeszcze nie wiem ale dotyczy to właśnie S5. W opisach ten mikro-wyłącznik kojarzony jest z wyrzucaniem fusów ...tak przynajmniej ja to zrozumiałem.W całej konstrukcji działanie tego ,, ,, micro switcha,, jest nieco zawiłe i uwarunkowane odpowiednim mechanizmem. W skład tego ostatniego wchodzi :
  - zamocowany do dolnej części siłownika obrotowy pierścień z wystającym z boku metalowym prętem (coś w rodzaju trzpienia) i ukośnym występem ,
  - sprężyny dociskającej ten pierścień do podstawy od dołu ( jak tłok siłownika jest na górze -pozycja wyjściowa),
  - paska blachy wygiętej w kształt dużej litery L gdzie krótsze ramię ma odpowiednio ukształtowaną krawędź.
  - i wystającego ,metalowego bolca przymocowanego do podstawy na stałe.
  Sprężyna jednym końcem naciska na pierścień a drugim opiera się o blachę L mocowaną do siłownika nakrętką. Gdy tłok siłownika przemieszcza się w dół to
  wraz z nim też pierścień,który nie opiera się już o metalową podstawę ale przesunie się nieco do góry (sprężyna) i zatrzyma na ograniczniku założonym na trzpień tłoka (taka sprężynująca metalowa spinka).S5 jest normalnie zwarty i tak jest jak narazie cały czas. Gdy tłok osiągnie dolne maksymalne położenie to pierścień zahaczy o nieruchomy bolec. Dokładniej to w tym momencie ukośny występ pierścienia zahaczając o bolec obróci go o parę stopni.To powoduje że gdy siłownik zacznie wracać do góry to na samym końcu obrócony nieco pierścień naciśnie na dźwigienkę mikro-włącznika S5 który przerwie ale tylko na chwilę połączenie bo odpowiednio ukształtowana końcówka L spowoduje że całość wróci do pozycji wyjściowej.
  Ważne jest też że dłuższe ramię kształtownika L zapobiega obracaniu się tłoka siłownika a to z kolei zapewnia że drugi tłok zawsze trafi w otwór bojlera.
  Nie wiem czy opisałem to zrozumiale ale jak spojrzy się na termo blok od spodu to wszystko stanie się jasne. To pokazuje że elektryczną informację położenia tłoka siłownika w jego dwóch krańcowych pozycjach można zrobić mechanicznie. Taka informacja jest potrzebna do prawidłowej pracy kontrolera (właściwie program potrzebuje) ale ja uważam że prościej można to rozwiązać przy pomocy jednego albo dwóch czujników położenia. Takie rozwiązanie było by nie tylko prostsze ale bardziej niezawodne....ale jest jak jest.
  Osobiście nigdy nie miałem do czynienia z tego rodzaju sprzętem i dopiero jak ostatnio przypadkowo dostałem praktycznie za darmo dwa krupsy postanowiłem je naprawić. Naprawdę lekko nie jest bo uszkodzeń jest dużo i są różne od typowych elektronicznych po mechaniczne ale jest coraz lepiej i sądze ze niedługo oba expresy będą sprawne....
  Dziękuję szanownym kol za chęć pomocy i z pewnościa jeszcze sie odezwę....ftb

  0