Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawność połączeń w rozdzielnicy TN-C-S

Grathon 17 Kwi 2018 09:17 423 9
  • #1 17 Kwi 2018 09:17
    Grathon
    Poziom 9  

Witam,

Drodzy Koledzy, proszę o sprawdzenie poprawności połączeń w rozdzielnicy. Z układu TNC na TN-C-S.
    Zasilanie jest L i PEN, w programie nie było żyły PEN.
    Nowe kable są w kuchni, łazience, dużym pokoju. Oświetlenie i mały pokój na starej, dwużyłowej instalacji. Zostanie to przerobione, gdy zacznę remont korytarza. Kable mam poprowadzone, jednak bez remontu korytarza, nie mam jak ich wprowadzić do rozdzielnicy. Po wykonaniu remontu, RCD FI2 zostanie wymieniony na RCD klasy A, i będzie tylko na kuchnię. Zostanie dołożony FI3 RCD AC na gniazda, i oświetlenie (zasili bezpieczniki F1-F6)
    FI1 - RCD B16/2/003/A
    FI2 - RCD CFI6-25/2/003/AC
    F1-F3 - CLS6-B16
    F4-F6 - CLS6-B10
    Zabezpieczenie przedlicznikowe S301 B20
    Rozdzielnica Elektroplast 12 polowa.

0 9
  • #2 17 Kwi 2018 12:12
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Oświetlenie nie wymaga RCD.
    Przedlicznikowe to bym dał jakiś topik, a nie zwykły nadprądowy.

0
  • #3 17 Kwi 2018 12:23
    Grathon
    Poziom 9  

Witam,

przedlicznikowe musi takie zostać. WLZ w bloku, wymieniane 2 lata temu. I każdy dostał B20.

0
  • #4 17 Kwi 2018 12:28
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Czyli przy 90% zwarć wylatuje także przedlicznikowe, bo nie jest selektywne. Zarządca po taności robi. Bardzo często widzę po przeprowadzonym remoncie zamontowane małe gniazda na topiki.

0
  • #5 17 Kwi 2018 13:03
    mawerix123
    Poziom 37  

Grathon napisał:

Za mała ta rozdzielnica...
    Brakuje Rozłącznika i ochronnika który do tak małej rozdzielnicy już się nie mieści.
    Ogólnie to mało obwodów nawet na mieszkanie.

MARCIN.SLASK napisał:
    Oświetlenie nie wymaga RCD

Dla uzupełnienia trzeba dodać oświetlenie łazienki wymaga RCD.

0
  • #6 17 Kwi 2018 13:22
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Do kuchni powinny być doprowadzone co najmniej 3 obwody: gniazda robocze, zmywarka i piekarnik. Warto również przewidzieć położenie przewodu rezerwowego do kuchni np. (5x2,5mm²) na wypadek gdyby w przyszłości ktoś chciał zainstalować sobie płytę grzewczą.
    Każdy odbiornik "stacjonarny" o mocy powyżej 2kW powinien mieć swój niezależny obwód.
    Rozdzielnica mieszkaniowa powinna mieć minimum 2x18 pól o ko 30% zapasu.

Dlaczego nie została wymieniona linia zasilająca z klatki do mieszkania?
    O braku FR-a i ochronników już było pisane.

MARCIN.SLASK napisał:
    Bardzo często widzę po przeprowadzonym remoncie zamontowane małe gniazda na topiki.

Można wiedzieć który rejon energetyczny dopuszcza bezpieczniki małogabarytowe jako przedlicznikowe? Pytam z ciekawości.

0
  • #7 17 Kwi 2018 14:19
    Grathon
    Poziom 9  

mawerix123 napisał:
    Grathon napisał:

Za mała ta rozdzielnica...
    Brakuje Rozłącznika i ochronnika który do tak małej rozdzielnicy już się nie mieści.
    Ogólnie to mało obwodów nawet na mieszkanie.
    Dla uzupełnienia trzeba dodać oświetlenie łazienki wymaga RCD.

Wielkość rozdzielnicy ogranicza mi szacht licznikowy. 30,5cm X 50cm. Podstawa licznikowa jest obniżona maksymalnie do dołu. I 12'to polowa rozdzielnica, to największe co mogę zmieścić.

Łukasz-O napisał:
    Do kuchni powinny być doprowadzone co najmniej 3 obwody: [..]do kuchni np. (5x2,5mm²) [...]
    [...]2x18 pól o ko 30% zapasu.

Dlaczego nie została wymieniona linia zasilająca z klatki do mieszkania?
    O braku FR-a i ochronników już było pisane.

W kuchni są 2 obwody. Osobny na piekarnik, i osobny lodówka + gniazdo robocze.
    Linia zasilająca, zostanie wymieniona przy remoncie korytarza. FR'ów i ochronników nie zmieszczę. Płyty indukcyjnej nie będę montował. Mam "Junkers" do ciepłej wody, więc gazem załatwiam 2 sprawy.
    Bez urazy, ale rozdzielnica 2x18 w mieszkaniu dwu pokojowym, to przesada.
    Ale wracając do tematu połączenia. Skoro Koledzy zajęli się wielkością rozdzielnicy, zakładam że schemat połączeń jest prawidłowy, skoro nikt o tym nie napisał :)

0
  • #8 17 Kwi 2018 14:27
    mawerix123
    Poziom 37  

Grathon napisał:
    Wielkość rozdzielnicy ogranicza mi szacht licznikowy

Więc trzeba przenieść w inne miejsce gdzie zmieści się "normalna" rozdzielnica do której zmieścisz wymagane aparaty.

Grathon napisał:
    Bez urazy, ale rozdzielnica 2x18 w mieszkaniu dwu pokojowym, to przesada.

Niestety to nie przesada a dzisiejsze realia, teraz masz zasilanie jednofazowe a za jakiś czas może będzie potrzeba przejść na 3f i zrobi się kłopot. rozdzielnica 12mod. jest na styk ale tak jak pisałem ma to odzwierciedlenie w małej ilości obwodów.

0
  • #9 17 Kwi 2018 21:42
    ta_tar
    Poziom 21  

Grathon napisał:
    I każdy dostał B20.

Że każdy dostał B20 to nie znaczy że każdy ma taką samą moc zamówioną która powoduje zabezpieczenie B20. Sprawdź umowę z dostawcą bo może masz mieć inne zabezpieczenie. Spotkałem się już z taką sytuacją że firma zrobiła remont WLZ i zabezpieczeń ale nie postarała się o wykaz zabezpieczeń od dostawcy. Później trzeba było niektóre zabezpieczenia zmieniać na wyższe.

0
  • #10 18 Kwi 2018 06:51
    Grathon
    Poziom 9  

Na umowie z Tauronem, mam 25A/5kW. I od 2 lat wiem że mam za małe zabezpieczenie. Nigdy mi nie zadziałało, nawet podczas remontu. Zawsze w domu wyzwalało.
    W Spółdzielni byłem, pytałem o to. Powiedzieli że mogą mi zwiększyć na 25A, jeżeli mi to przeszkadza. Nie znam się na cenach, ale któryś z Kolegów, wie jaka jest różnica cenowa między 20A/4kW a 25A/5kW?

0