Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uruchomienie falownika bez igbt

17 Kwi 2018 10:25 591 5
 • Poziom 14  
  Witam,
  Mam falownik z uszkodzonym igbt, czy po wylutowaniu modułu mogę wpiąć go do sieci i uruchomić, czy może to spowodować dodatkowe uszkodzenia? Nie chodzi mi o to czy aktualny jego stan spowoduje dalsze uszkodzenia, tylko czy gdyby w sprawnym falowniku wylutować igbt i podłączyć go do sieci to coś by padło.
  pozdrawiam
 • Poziom 12  
  To zależy co kolega ma i jak to obejdzie. Większość falowników posiada monolit w którym zawarte są tranzystory mocy, chopper oraz mostek prostowniczy. Po usunięciu całej kostki falownik się nie włączy ponieważ pozbawi się go mostka prostowniczego zasilającego szynę DC i napięcie sterujące.
 • Poziom 24  
  nobisz napisał:
  Witam,
  Mam falownik z uszkodzonym igbt, czy po wylutowaniu modułu mogę wpiąć go do sieci i uruchomić, czy może to spowodować dodatkowe uszkodzenia?

  Nie wylutowuj modułu IGBT tylko rozepnij +DC po mostku prostowniczym. Można wówczas bezpiecznie włączyć falownik i posprawdzać układ sterowania przed i po transoptorach.
  Ponadto po odłączeniu obciążenia/silnika łatwo zdiagnozować multimetrem które galęzie MOSFETów przebiło. Dobre będą wykazywały tylko diodę zwrotną, uszkodzone zazwyczaj przestrzał (od +DC do U,V,W lub od GND do U,V,W).
 • Poziom 14  
  Mostek był osobno (wypalony), igbt też jest uszkodzony więc i tak muszę go wylutować. Kwestia leży tylko w tym czy uruchomienie falownika bez modułu igbt może doprowadzić do dalszych uszkodzeń? Chodzi mi o to czy układ sterujący może zacząć podawać jakieś napięcia powodujące kolejne uszkodzenia kiedy nie będzie gibt? Tak jak np przetwornica, która błędnie widzi zbyt niskie napiecie na wyjściu i podnosi napięcie aż coś wypali. Zdaje sobie sprawę że mogą nastąpić dalsze uszkodzenia wynikające z innych uszkodzonych elementów.
 • Poziom 24  
  Chodzi o sprawdzenie czy reszta falownika działa i warto zakupić nowy moduł?

  Układ sterujący może tylko wysterować transoptory do bramek IGBT. W praktyce taki test zakończy się zasygnalizowaniem jakiegoś błędu autodiagnostyki.
 • Poziom 14  
  Dokładnie tak, chcę sprawdzić czy warto kupować nowy moduł.
  W sterowaniu na razie znalazłem padnięty tl052c oraz dwa rezystory.
  Dzięki za podpowiedź, jak uda mi się zdobyć tl052c to będę próbował uruchomić, ale widzę że chyba tylko import