Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Makieta regulacji wilgotności

avabuy 18 Apr 2018 07:49 2442 78
 • #31
  avabuy
  Level 6  
  Hmm celem układu regulacji jest utrzymanie wartości wyjściowej na jakimś zadanym poziomie? Czy dobrze myślę?
 • Helpful post
  #32
  User removed account
  Level 1  
 • #33
  avabuy
  Level 6  
  Hmm czyli pomysł zamkniętej makiety z nawilżaczem powietrza i żarówką jest zły? Zaproponowalbys jakiś inny ewentualny o ile ten jest zły? Dostałem zadanie wykonania makiety, ogólnie temat pracy brzmi: projekt układu regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Makieta miałaby stymulować te pomieszczenie.
 • Helpful post
  #34
  User removed account
  Level 1  
 • #35
  avabuy
  Level 6  
  A nawilżacz ultradźwiękowy czym mogę zastąpić? Jakiś tanszy odpowiednik? Czyli modul Peltiera jest dobrym pomysłem? On by ochladzal powietrze i by oddziaływał na wilgotność? Bo nie rozumie tego modułu Peltiera w ogóle :D
 • #36
  TvWidget
  Level 36  
  Poczytaj na temat wilgotności względnej i jej zależności od temperatury. Nie wiem jak jest teraz ale kiedyś uczono o tym w szkole na lekcjach fizyki.
 • #37
  avabuy
  Level 6  
  Dziękuję wszystkim za rady, zaznajomie się z każdym tematem który został tutaj poruszony.. Dziękuję wszystkim za nakierowanie mnie na " dobry tor"! :)
 • Helpful post
  #38
  jarek_lnx
  Level 43  
  avabuy wrote:
  A nawilżacz ultradźwiękowy czym mogę zastąpić? Jakiś tanszy odpowiednik?
  Zrób mini "czajnik", pojemnik z grzałką, abo konstrukcję podobną do e-papierosów - grzałka i knot.
  Do zmniejszania wilgotności chłodziarka na module Peltiera, woda musi się skroplić na zimnej części i gdzieś odpłynąć (do zbiorniczka). Mógł byś też zmniejszać wilgotność przez mieszanie z powietrzem zewnętrznym ale ten sposób ma swoje ograniczenia.


  Jak pytasz o tańszy nawilżacz to i cena modułu Peltiera cię zniechęci, w ostateczności możesz dać zbiornik z lodem i regulować przepływ powietrza wokół niego przy pomocy klap nastawianych serwem. Przydał by się też wentylator do wymuszania przepływu powietrza w komorze.
 • #39
  avabuy
  Level 6  
  " wilgotności chłodziarka na module Peltiera, woda musi się skroplić na zimnej części i gdzieś odpłynąć (do zbiorniczka) " czy mógłbyś nieco rozwinąć te teze? W sensie chodzi o wykonanie czegoś takiego w jaki sposób.
 • Helpful post
  #40
  Chris_W

  Level 38  
  avabuy wrote:
  " wilgotności chłodziarka na module Peltiera, woda musi się skroplić na zimnej części i gdzieś odpłynąć (do zbiorniczka) " czy mógłbyś nieco rozwinąć te teze? W sensie chodzi o wykonanie czegoś takiego w jaki sposób.

  Usuwanie wilgoci odbywa się na trzy sposoby:
  - skraplanie - potrzebujesz elementu o niskiej temperaturze na którym występuje wykraplanie pary wodnej, ona musi gdzieś spływać. Tak pracują osuszacze sprężarkowe, klimatyzatory.
  - usuwanie bardziej wilgotnego powietrza poza obiekt i napływanie powietrza suchego - to zwykła wentylacja (np. grawitacyjna, kratka w łazience to robi), ciepłe wilgotne powietrze unosi się w górę i ucieka na zewnątrz a suche zimne zewnętrzne napływa, a po podgrzaniu staje się ekstra suche.
  - podniesienie temperatury - ponieważ wilgotność względna zależy od temperatury (w. względna to jakby stopień nasycenia powietrza parą wodną, jak ciepłe powietrze to więcej pary można w nim pomieścić) - jeśli masz obiekt z jakąś ilością pary w powietrzu, to podgrzewając powietrze stanie się ono bardziej "parochłonne" - wilgotność spadnie.
 • #41
  avabuy
  Level 6  
  Dziękuję za wytłumaczenie, z tym , że jakie elementy małych rozmiarów poleciłbyś do wykonania któregoś z wymienionych wyżej przez Ciebie sposobów? Pomijając ogniwo Peltiera które bym wykorzystał do chłodzenia wewnątrz pojemnika z pleksy mimo iż w temacie pewien pan doradzał mi iż nie jest to dobry pomysł lecz nie mam innego:(
 • #42
  TvWidget
  Level 36  
  Ogniwo Peltiera może grzać jak i chłodzić. Czyli przy jego pomocy możesz zarówno zwiększać jak i zmniejszać wilgotność. Oczywiście tylko przez pewien czas. W modelu nie jest to jednak istotne.
 • #43
  avabuy
  Level 6  
  Tak , tylko pan pisał wyżej że ogniwo te chłodzi/ogrzewa w zależności od polaryzacji. Jak fizycznie miałbym to zrobić aby chłodziło i np. po przekroczeniu jakiejś wartości zdefiniowanej w czujniku zaczęło ogrzewać?Niewiem czy jasno się zadeklarowałem ale dopiero zaczynam " wchodzić" szerzej w temat :D
 • #44
  Chris_W

  Level 38  
  Ogniwo zamontowane powinno być w ściance tej makiety na żebrowanych radiatorach aluminiowych - z obu stron - jeden radiator do środka a drugi na zewnątrz, pod radiatorami trzeba zrobić jakąś tackę z odpływem, bo będzie tam kapać woda - może to być wykonane jako kawałek wklejonej pleksy pochylony do jednego narożnika i tam otwór odpływowy (ma być szczelne, żeby nie rozlewało się po makiecie). Ogniwo działa tak, że jak podasz mu zasilanie to jedna strona się robi chłodna, druga gorąca (albo odwrotnie) - to ogniwo może być załączane przez przekaźnik, a przekaźnik załączany przez program w arduino - to będzie część wykonawcza.
  Część pomiarowa to czujnik podpięty do arduino.
  Część sterująca to arduino.
 • #45
  TvWidget
  Level 36  
  Być może problem jest w słownictwie jakie używasz.
  Na początku napisałeś że makieta ma "ukazać właśnie działanie regulatora".
  Co dokładnie rozumiesz pod pojęciem "regulator" ?
 • #46
  avabuy
  Level 6  
  A takie pytanie , czy właśnie jakieś takie " modyfikację" w pleksie są trudne do.wykonania? Potrzebny jest ku temu jakiś specjalny sprzęt czy zwykła wiertarka w tym wypadku wystraczy? :)
 • #47
  Chris_W

  Level 38  
  To z czego ta makieta? - z papieru? myślałem ze makiety tego typu w dzisiejszych czasach robi się z pleksy.
  Jak to ma być makieta do regulacji wilgotności to musi być z materiału odpornego na wilgoć, jak makieta to żeby coś było widać.
  Jeszcze raz powiedz po co Ty robisz tę makietę, dla kogo i czemu ona ma służyć? Za co chcesz dostać ocenę, za programowanie, czy za makietę?
  Edit:
  Jeśli tylko chodzi o sterowanie - to zrób sterownik gdzie wyjściem są dwie diody led "nawilżanie" i "osuszanie" - wtedy będzie wszystko wiadomo. Żeby uzyskać warunki wilgotności to czajnik z gotującą wodą. Albo nastawiaj tak żeby lekko przełamać mierzoną wilgotność i wtedy reaguje na dmuchnięcie w czujnik.
 • #48
  avabuy
  Level 6  
  Napisałem że z pleksy , i zadałem pytanie czy w pleksie takie.modyfikacje typu jakiś kanał czy coś są trudne do.wykonania , czy potrzeba jakiegoś specjalnego sprzętu :) ogólnie to chodzi o prace inżynierską, promotor zapytał czy jestem w stanie wykonać taką makietę bo to daje duży plus podczas obrony :) i dlatgeo tutaj się tak wszystko państwa dopytuje bo niewiem czy jest to trudne do wykonania czy nie - pierwszy raz mam z czymś takim styczność.
 • Helpful post
  #49
  Chris_W

  Level 38  
  Klejarka na gorąco i do przodu... zrobisz wszystko.
 • #50
  avabuy
  Level 6  
  Dziękuję za radę, utwierdził mnie pan w przekonaniu że nawet dla totalnie początkującego jest to możliwe do zrobienia :)
 • #51
  avabuy
  Level 6  
  Przepraszam za mały odkop ale wgłębiając sie szerzej w temat modułów Peltiera to nie jest to taki " kolorowy " element, ponieważ wymaga również stosowania radiatorów, past termoprzewodzących oraz jakiegos systemu chłodzenia w postaci wentylatora np. W takim wypadku , czy zastosowanie w zamkniętej makiecie zwykłego wentylatorka oraz nawilżacza powietrza ma sens ?
 • #52
  avabuy
  Level 6  
  Czy regulacja temperaturą za pomocą ogniw Peltiera oraz serwo jest odpowiednia do regulacji wilgotności? Wraz z temperaturą reguluje sie wilgotność tak więc pytam czy powyższy napisany przeze mnie pomysł jest dobry? :)
 • Helpful post
  #53
  Chris_W

  Level 38  
  Będzie to pewna regulacja wilgotności - ale tylko teoretyczna - nie robi się tak w praktyce bo w rzeczywistych obiektach np. budynkach trzeba też regulować temperaturę - a wiec regulacja wilgotności jest obok regulacji temperatury i oba regulatory muszą osiągnąć swój cel - utrzymać temperaturę na stałym poziomie i wilgotność na pewnym poziomie - jednocześnie.
  Zapytaj promotora czy można się skupić na samym nawilżaniu lub odwilżaniu - byłoby prościej, bo teraz musisz zbudować oba układy.
  Nawilżacz to może być jakiś rozpylacz (atomizer od perfum), elektrozawór na wodociągu z rozpylaczem, albo pompka wodna z rozpylaczem (np. od spryskiwaczy sam.) skierowana jest na jakąś ściankę (zbierającą nadmiar wody, który spływa), lub podłogę z odpływem wody. Odwilżacz przez chłodzenie - a więc jakaś chłodnica - też z odpływem nadmiaru wilgoci, albo wentylatorek co będzie usuwał powietrze wilgotne i wprowadzał suche.
  W jakim zakresie wilgotności chcesz regulować? Od tego będzie zależało jakiego procesu będzie więcej, drugi wtedy można zminimalizować.
 • #54
  avabuy
  Level 6  
  Odnośnie zakresu to jeszcze niewien - czy jest jakiś odpowiedni ku temu zakres? Czytając o regulacji wilgotności pojawiają się 3 zakresy. Wentylatorek który będzie usuwał powietrze wilgotne a wprowadzał suche - na jakiej zasadzie miałby on działać? Skąd wziąć suche powietrze i którędy w zamkniętej komorze " wyprowadzić" wilgotne? W najbliższym czasie spotkam się z promotorem ( niestety ciężko go zastać) i zapytam się go odnośnie tego co pan napisał. Lecz ciągle martwi mnie temat regulacji- jak ją wykonać fizycznie, za pomocą jakich elementów , jak ona miała by działać- te pytania załamują mnie :/
 • #55
  Chris_W

  Level 38  
  Jak masz utrzymywać bardzo wysoką wilgotność to suszenie będzie możliwe powietrzem zewnętrznym (domyślnie suchszym niż w makiecie).
  Komora zamknięta nie oznacza że będzie szczelna na ciśnienie - podejrzewam że chodzi o odseparowanie od warunków zewnętrznych (temperatury i wilgotności).
  A wtedy wystarczy wkleić w ścianki kawałki rur kanalizacyjnych (np kolanka fi 50), w nich umocować wentylatorki 12V.
  Nawilżacz też możesz zrobić w takiej rurze kan. np. w trójniku 45* - rozpylacz od góry a dolne odejście trójnika wykorzystać na spływ nadmiaru wody. Powietrze przelatujące przez ten trójnik będzie miało wyższą wilgotność.
  Inna opcja nawilżacza to gotowanie wody - zbiorniczek, grzałeczka i dawkowanie wody, to dawkowanie wody będzie najtrudniejsza opcją.
 • #56
  avabuy
  Level 6  
  Na ten moment dziękuję za poradę, na dniach postaram się" złapać" promotora i odpowiedzieć panu co mi powiedział :) lecz czy mógłby pan mi coś doradzić/powiedzieć odnośnie właśnie regulacji? Bo niestety to mój największy problem. Jak fizycznie wykonać regulacje ( " regulator " ) ? Jaki element mógłby za to.odpowiadać, jakie miałby działanie ? Mógłbym liczyć na pańską pomoc?
 • #57
  Chris_W

  Level 38  
  Regulacja może być prosta może być skomplikowana - zależy...
  Najprościej próg (nastawa) i histereza (zakres regulacji). Czyli nastawiasz próg np. 80%, histerezę ustawiasz na 10 - wtedy arduino po wykryciu 75% powinien załączyć nawilżacz i nawilżać aż wilgotność wzrośnie do 85%, W tym wypadku nawiew chodzi zawsze cały czas i niejako mamy ciągłe osuszanie.
  Drugi wariant to dwa progi - jeden dla nawilżania drugi dla osuszania i oczywiście histereza.
  Czyli ustawiasz próg nawiżania na 60%, osuszania na 80%, histereza 10 , jak wilgotność będzie poniżej 55% to następuje załączenie nawilżania i trwa aż wilgotność osiągnie 65%, jak wilgotność przekroczy 85% to następuje załączenie osuszania (poprzez wietrzenie wentylatorkiem) i trwa aż spadnie do 75%. Musisz te zakresy pracy tak ustalić żeby nie zachodziły na siebie (żeby się nie dało ustawić osuszania niżej od nawilżania), bo regulacja zgłupieje.
  W regulację PI, PID lepiej nie wchodzić bo masz za małą wiedzę - ale polega to na tym że regulator pracuje liniowo z wartościami wysterowania i uchybu - musiałbyś mieć nawilżacz sterowany od 0% do 100% wydajności i wentylator suszący z regulacją obrotów - regulatory tego typu dopasowują się do "obciążenia".
 • #58
  avabuy
  Level 6  
  Dziękuję bardzo, właśnie o to mi chodziło czy taka " manipulacja" włączaniem / wyłączaniem wentylatorka/ grzałki jest właśnie regulacją. Uświadomił mi Pan że jest to regulacja którą moge zastosować. Naprawdę dziękuję z całego serca. Obecnie czekam na kontakt z promotorem i wtedy odezwę się w tym temacie po skonsultowaniu z nim tych wiadomości.
 • #59
  avabuy
  Level 6  
  Niestety nie udało mi się jeszcze skontaktować z promotorem. Mimo to , czy taki pomysł byłby odpowiedni? Zastosować grzałke ( żarówka halogenowa 12V - jako osuszacz ) oraz trójnik ( od góry jakiś atomizer od perfum , dolna rura do odpływu wody, środkowa - zamontowany wentylatorek 12V który by te "zimne " powietrze wprowadzał do komory ) to dobry pomysł? Rozmyślałem bardzo intensywnie nad modułami Peltiera ( zamontowanie ich wydaje się być stosunkowo łatwe) aczkolwiek "nie widzi " mi się ich działanie , nie wiem jak fizycznie miałbym to zrobić aby w zależności od progu wilgotności załączało się chłodzenie/grzanie ( moduł musiałby znajdować się w komorze). Napisał mi już pan wcześniej swoją " wizje" zamontowania modułów lecz nasuwa sie pytanie- w jaki sposób ten moduł miałby zmieniać polaryzacje od pewnego ustalonego progu aby odpowiednio grzać/ochładzać? Jak fizycznie wykonać zmianę tej polaryzacji aby np. po przekroczeniu progu 80% załączało się grzanie, a powyżej 60% chłodzenie? Czy przekaźnik byłby w stanie odpowiadać za te automatyczną zmianę polaryzacji?
 • #60
  TvWidget
  Level 36  
  Kluczową sprawą jest cel wykonania makiety. Musisz ten cel jasno i jednoznacznie określić. Jak można stwierdzić "czy pomysł jest odpowiedni" skoro nie wiadomo co tak naprawdę chcesz osiągnąć.