Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria sterowania obrotów silnika wiertarko-frezarki BF20 Optimum

kabi27 17 Kwi 2018 17:54 375 10
  • #1 17 Kwi 2018 17:54
    kabi27
    Poziom 11  

Podczas pracy frezarki uszkodziła się szczotka, a skutkiem tego nastąpiło zwarcie w układzie sterowania silnikiem i po włączeniu wybija bezpiecznik. Po wymianie szczotek nic nie pomogło, dalej jest zwarcie. Potrzebuję pomocy, czy ktoś miał taki problem? Czy jest to usterka do usunięcia, czy trzeba nowy układ kupić?

0 10
  • #2 17 Kwi 2018 22:13
    Tuning Marek
    Poziom 20  

Witam na stronie piszą , że ma silnik DC czyli sprawdz półprzewodnik mocy czy czasami iskrzenie na szczotce a zatem przepiecie komutacyjne nie uszkodziło go .

Witam nie pisze nowego linku , Otwórz obudowę bo i tak nie działa ?Czyli na płytce zobacz element może to być tranzystor z kojarzenia zobaczysz w wiekszej obudowie na radiatorze może jakiś dokładne zdjonka po rozkręceniu.

0
  • #3 18 Kwi 2018 07:32
    kabi27
    Poziom 11  

Jestem laikiem nie wiem który to ten półprzewodnik i jak sprawdzić. Jest gdzieś opisana elektronika do tej maszyny, możesz podać linka?

To nie jest prosta płytka, na radiatorze jest 5 elementów "mocy"

0
  • #4 28 Kwi 2018 12:52
    kabi27
    Poziom 11  

Czy ktoś z kolegów ma wiadomości na temat takich regulatorów. Wysłałem do serwisu sprzedawcy. Oczywiście naprawili ale chcę się zabezpieczyć na przyszłość być może wymienić na inne sterowanie bo naprawa okazała się kosztowna.

0
  • #5 28 Kwi 2018 17:01
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

kabi27 napisał:
    Podczas pracy frezarki uszkodziła się szczotka,

A co było powodem uszkodzenia?

0
  • #7 28 Kwi 2018 20:30
    Krzysztof Reszka

kabi27 napisał:
    Tak jak pisałem uszkodzona szczotka spowodowała awarię

Ale musiał'być powód uszkodzenia szczotki pękła , rozsypała się etc.

0
  • #8 28 Kwi 2018 20:36
    kabi27
    Poziom 11  

Jak na silnik 850 wat, 5600 obrotów i 5A prąd DC to szczotki są moim zdaniem za cienkie, w wiertarkach czy szlifierkach tej mocy szczotki mają o połowę grubszy przekrój.

0
  • #9 28 Kwi 2018 20:59
    Krzysztof Reszka

Nie chcesz odpowiedzieć . Napiszę tak, zapewne brak przeglądów lub ich staranność była powodem awarii. Dobrze że nie spaliło wirnika. Żadne zabezpieczenia nawet najlepsze nie uratują z każdej awarii. A tym bardziej takiej.

0
  • #10 28 Kwi 2018 21:28
    Tuning Marek
    Poziom 20  

Niech kolega podejrzy luty będzie widać co wymienili i napisze lub zdjecie.

0
  • #11 29 Kwi 2018 10:32
    kabi27
    Poziom 11  

Krzysztof Reszka napisał:
    Nie chcesz odpowiedzieć . Napiszę tak, zapewne brak przeglądów lub ich staranność była powodem awarii. Dobrze że nie spaliło wirnika. Żadne zabezpieczenia nawet najlepsze nie uratują z każdej awarii. A tym bardziej takiej.

Szczotka się rozsypała teraz myślę że to było moje zaniedbanie na usprawiedliwienie mam tyle że wszystko było zamknięte w obudowie a maszyna nie była używana zbyt intensywnie. Nie będę zaglądać do środka co wymienili bo tam sporo kabli połączeniowych i ciasno a nie chciałbym czegoś uszkodzić.

Dodano po 3 [godziny] 40 [minuty]:

Krzysztof Reszka napisał:

Raczej przewinięcie wirnika byłoby tańsze bo i tę opcję rozważałem. Kompletny nowy silnik to kwota 450zł a przewinięcie wirnika 200 zł.

0