Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ursus 360 - zgrzytanie przy podnoszeniu i pracy wałka

17 Kwi 2018 20:31 7179 6
  • Poziom 15  
    Witam, posiadam traktor URSUS C-360. Dzisiaj w trakcie pracy z glebogryzarką nagle coś zazgrzytało. Wałek przestał się kręcić a wodzikiem od włączania wałka nie dało się ruszyć. Po ściągnięciu wałka łączącego ciągnik z glebogryzarką wszystko było ok do momentu chęci podniesienia maszyny. Przesunąłem dźwignię w pozycję podnoszenia, troszkę podniosło sprzęt a przy większym obciążeniu znowu zgrzytanie. Teraz moje pytanie co się mogło stać i od czego zacząć diagnozę?

Jak zgasiłem traktor i pokręciłem trochę wałkiem to wodzikiem mogłem już ruszać i włączać i wyłączać wałek. Ale niestety efekt taki sam. W momencie podniesienia czegoś cięższego następuje zgrzytanie.
  • Poziom 26  
    Ale z przodu na wałku jest chyba łożysko igiełkowe więc trzeba uważać aby przy wyjmowaniu się nie zsunęło lub nie rozleciało. No chyba, że już się rozleciało to i tak trzeba się dostać do miejsca gdzie to łożysko było zamontowane.
    Po wymianie łożyska warto wymienić olej na czysty.
    Bardzo możliwe też, że same tryby na wałku się wycięły.
  • Poziom 17  
    W skrzyni C 360 są dwa miejsca, gdzie możliwe jest uszkodzenie przekazywania napędu na WOM i pompę hydrauliczną. 1. Zazębienie wałka sprzęgłowego II stopnia z przesuwnym kołem obrotów niezależnych. 2. Sprzęgnięcie przesuwnej tulei napędu pompy hydraulicznej i WOM z wałkiem przekaźnika mocy. Ursus 360 - zgrzytanie przy podnoszeniu i pracy wałka Pierwszy przypadek zdarzał się, gdy ciągnik był mocno obciążony przy pracy np. z ścinaczem zielonek (Orkan), kosiarką rotacyjną lub glebogryzarką. Przeciążenia powodowały zukosowanie zębów (szczególnie na wałku sprzęgłowym) i awaryjne rozłączanie napędu. Winą było zbyt płytkie zazębianie się przekładni - błąd konstrukcyjny lub wykonawczy (do poprawienia). Wada ta pogłębiała się dodatkowo , gdy luźne były widełki na wodziku. Drugi przypadek występował również przy znacznym obciążeniu i też powodowany był podobnymi przyczynami - tzn. niepełnym sprzęgnięciem spowodowanym luźnymi widełkami, luzem wałka na zużytych łożyskach lub uszkodzeniem pierścienia osadczego na wałku. Dla prawidłowej i długotrwałej pracy przekładni ważne jest prawidłowe ustawienie sprzęgła i właściwy poziom oleju. A tutaj poglądowy toturial: http://darmowyinternet.net/forum/temat-wom-walek-odbioru-mocy-w-ciagniku_1038
  • Poziom 15  
    Koledzy dzisiaj wziąłem się za rozbieranie ciągnika w celu lokalizacji uszkodzenia. Wstępnie się udało bo okazało się tak jak w tutorialu powyżej, że uszkodził się ten najdłuższy wałek, jest to zaznaczone na zdjęciach, w którym miejscu.

Wyciągnąłem wałek, który idzie bezpośrednio na maszynę. I mam problem z wyciągnięciem tulei. Tak jak w tutorialu z prawej strony odkręciłem dekielek wybiłem wałek ile się da ale dalej mi brakuje dosłownie 1cm żeby wyjąć tą tuleję.

Mam wrażenie, że ten najdłuższy wałek dalej nie pójdzie bo trzyma go łożysko tutaj przy tulei. Co mam zrobić żeby wyjąć tą tuleję?

Czy przy wymianie tego najdłuższego wałka muszę rozpoławiać ciągnik, czy może jak ściągnę to łożysko od silnika to wyjdzie mi ten wałek do tyłu?

Ursus 360 - zgrzytanie przy podnoszeniu i pracy wałkaUrsus 360 - zgrzytanie przy podnoszeniu i pracy wałka
  • Poziom 17  
    Żeby wyjąć wałek przekaźnika mocy I, konieczne jest zdjęcie łożyska, które znajduje się w przedniej części obudowy (tzw. okularze), od strony sprzęgła. Przez okienko trzeba odkręcić 4 śruby M8, zdjąć pokrywkę i zdemontować pierścień zabezpieczający.
  • Poziom 15  
    Koledzy, udało się wyciągnąć wałek. Wałek wyciąga się do tyłu. Oczywiście standardowo wyrobiły się zęby i dlatego to tak zgrzytało. Obecnie jest założony nowy i pracuje do tej pory.