Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Mastercook PTE840 - Pralka wydawała swąd spalenizny, wywalała korki.

Kogi123 18 Apr 2018 10:51 681 2
 • #1
  Kogi123
  Level 9  
  Witam, ten temat jest tylko informacyjny, dla potomności. Informuję tylko jak naprawiłem swoją pralkę.

  Mam pralkę Mastercook PTE840/3 z slinkiem SELNI u3.55.01 .

  Pierwszą rzecz jaką zauważyłem to spalenie się przewodów. Obwody się popaliły przy silniku a także na płycie sterującej (te same obwody co prowadziły do silnika).
  Popalone obwody to dwa pomarańczowe kabelki prowadzące do zewnętrznej części ośki slinika (to były przewody do prądnicy tachometrycznej umieszczonej na końcu silnika). Kompletnie stopiły także całą kostkę przyłączeniową pozostałych obwodów silnika.
  Po sprawdzeniu, usunąłem stopioną kostkę, połączyłem obwody ręcznie i zaizolowałem, podłączyłem wszystko.

  Po włączeniu pralki, pralka zaczęła się rozpędzać do max obrotów po czym się samoczynnie wyłączała. Po sprawdzeniu dokąd dochodziły te spalone przewody zauważyłem, że przy silniku dochodzą do prądnicy tachometrycznej (to po prostu zwykły zwój kabla o średnicy ok. 3cm umieszczony przy końcu osi silnika na około tej osi) a z drugiej strony do płyty głównej. Prądnica miała 2 Ohmy oporności - czyli była uszkodzona. Na Allegro kupiłem nową za 37 zł.
  Na płycie głównej na wszelki wypadek sprawdziłem komponenty podłączone do popalonych ścieżek (polecam to każdemu w takich wypadkach).
  Okazało się, że dwa oporniki typu 0201 (czyli 2mm długości, 1mm szerokości, bardzo malutkie czarne prostokąty) były spalone, Na multimetrze pokazywały się jako OL (skrót od open line - otwarty obwód). Na opornikach był na szczęście opis jaki to opornik: napis to był 133 czyli 13 (pierwsze dwie cyfry) razy 1000 (3 na końcu oznacza że trzeba dodać trzy zera) czyli 13000 Ohm.
  Jako że nie miałem przy sobie takich oporników i nie chciało mi się zamawiać całej nowej rolki takich, wywierciłem w płycie obok nich dziurki żeby przeciągnąć przez nie własne, zwykłe, duże oporniki na drucikach (uprzednio prześwietliłem płytę pod silnym światłem żeby sprawdzić czy nie ma ona czasem wewnątrz dodatkowych warstw połączeń które mógłbym uszkodzić wiercąc przez nie). Przylutowałem wszystko.  Ta pralka ma ponad 10 lat więc korzystając z okazji wymieniłem sprężyny (To pralka ładowana od góry i krzywo wisiała, co oznacza że z jednej strony sprężyny były już zmęczone). Jako że sprężyn już nigdzie takich nie było a używanych 10-letnich też nie ma sensu kupować, zamówiłem nowe o identycznych wymiarach (grubość druta sprężyny lepiej zmierzyć mikrometrem z dokładnością do 0,1mm, grubość ma ogromne znaczenie), ze stali kwasoodpornej z firmy Grabska.net po 30 zł za sztukę,

  Jeśli ktoś również tak zrobi warto zwrócić uwagę, że z jednej strony sprężyny mają inną długość haka. Ja niestety zobaczyłem to już po fakcie, więc podgrzałem nieco hak (nie wolno za mocno podgrzewać, tylko ledwo tyle żeby hak dał się siłą i kombinerkami wymodelować, jeśli za mocno podgrzejesz to hak w tym miejscu stanie się giętki jak miedziany drucik i już taki zostanie), wyprostowałem go i wymodelowałem w innym miejscu.

  Wyczyściłem też pralkę ze rdzy i zabezpieczyłem Bitexem (okolice jednej z nóżek były tak przeżarte że niedługo nóżka by odpadła)

  Pralka teraz działa idealnie.

  Mam nadzieję, że moje doświadczenie się komuś przyda, pozdrawiam.
  Pralka Mastercook PTE840 - Pralka wydawała swąd spalenizny, wywalała korki.
 • #2
  jaszczur1111
  Level 33  
  Kawał dobrej roboty. Sprężyny niepotrzebnie z nierdzewki. To nigdy nie koroduje nawet bez smaru a zawsze można zasmarować. Wystarczyło zamówić ze zwykłej stali. Jaka przyczyna spalenia przewodów tacho ? Moim zdaniem jakieś zalanie. Sprawdź dokładnie pod kątem przecieków.
 • #3
  Kogi123
  Level 9  
  Z tymi sprężynami przy takich ilościach jakie zamawiałem nie ma zbyt dużych różnic cenowych jeśli chodzi o materiał. 90% ceny to robocizna.
  Miałem szczęście że w Grabska mi zaoferowali 30 zł za sztukę, wysłałem prośby o ofertę do koło 10 różnych firm nie mówiąc nic o materiale sprężyny. Część firm w ogóle takich sprężyn nie produkuje, część nie chciała produkować takich ilości a jedna chciała 60 zł za sztukę.
  Na stronie North.pl oferowali takie sprężyny na zamówienie po ponad 40 zł za sztukę.

  Dla informacji, oryginalne sprężyny były ze stali galwanizowanej (a więc tańszej).

  Fakt, powinienem sprawdzić jeszcze dokładnie pod kątem przecieków, dzięki za poradę :).