Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana paneli inwentera z TLX+6K Danfoss na Skymax Hybrid10kw

peleon 18 Apr 2018 15:14 1392 13
    peleon
    Level 8  
    Zmieniam panele z 240W Polskich na czarne 260W SHARPNU-RD260 (opinie wskazane), kusi mnie zmiana na hybrydowy inwenter z możliwością podłączenia aku żelowych.
    Może lepiej dostawić drugi zestaw z używanych wcześniej paneli? Dwa inwentery w sieci, ? z czego jeden hybrydowy, jakaś podpowiedź...
    Tu przebudowa trwa przebudowa online: https://www.youtube.com/watch?v=aU9tMHJlNq0
    Mile widziane wskazówki dotyczące przebudowy
    TLX+6K Danfoss - aktualnie pracuje
    Skymax Hybrid10kw - chcę zamienić na ten model + 8 aku AGM 220 Ah zelowe
  • Helpful post
    Slak68
    Level 22  
    Rozumiem, że aku 6V? Bo jak 12V to trochę będzie kłopot z dwiema równoległymi gałęziami po 48V... Trzeba będzie je dobrze pilnować, a bezpieczniki topikowe obowiązkowe, bo to już jest moc.
    Ja mam Skymax'a 3 kW i jestem zadowolony - wytrzymuje przeciążenia do 7 kW bez wyłączenia przez kilka minut.
    Starych paneli nie wyrzucaj - ekonomicznie patrząc to czysta głupota - w ostateczności możesz je wykorzystać wyłącznie do ładowania akumulatorów, jeśli nie podepniesz ich do Skymax'a.
    peleon
    Level 8  
    Panele używane podłączę do produkcji, pompy, oświetlenie, grzanie wody.
    Twój Skymax to również hybryda? jak rozwiązałeś połączenie w instalacji.
  • Helpful post
    Slak68
    Level 22  
    Ja mam dwa inwertery - Skymax hybryda na jednym stringu paneli obsługuje 2 fazy odłączone od sieci ZE, drugi on-grid na 2 stringach 3 fazę (mało istotną dla domowników) podpiętą do sieci ZE.
    Skymax ma 4 aku 12V 155 Ah z układem wyrównywania napięć - jak dla mnie to trochę mało, dołączę jeszcze 4 x 100 Ah w drugiej gałęzi jak znajdę trochę czasu i dokupię kable i inne drobiazgi.
    U mnie doładowanie akumulatorów następnego dnia trwa do ok. 13.00...
    Ty możesz dla Skymax'a wyłączyć ładowanie akumulatorów, do starych paneli podłączyć ładowarkę akumulatorów i niech ładuje.
    Można też zastosować przetwornice DC/DC (nie są drogie) na każdy akumulator osobno ładujące bezpośrednio z paneli.
    Generalnie zależy co chcesz robić z prądem. Oddajesz do ZE jako prosument?
    Dzisiaj mój Skymax wytrzymał 35 minut na 5 kW obciążenia i nie wyłączył się - temperaturę miał 55°C.
    peleon
    Level 8  
    U mnie trochę inaczej, miałem skopaną instalację 6kw. Mam jeszcze 3 x TN1500 zamontowane z jednym bankiem 48V, drugi bank akumulatory padły.
    peleon
    Level 8  
    Instalacja po przebudowie, pracuje na maksa. Część produkcji poszło z używanych paneli na TN1500, jest mnóstwo prądu na grzanie, pompy i oświetlenie. Skymax 10kw dostał dwa banki 4x 220 amh przełączane mechanicznie. Podejrzewam że udało się zrównoważyć produkcja-pobór w skali roku. Zmieniłem taryfę z G12W na zwykłą G11 stała opłata za kwh, myślę że zrobiłem dobrze.
    peleon
    Level 8  
    Przy stałej opłacie mam nie mam problemu z odebraniem wysłanej nadwyżki.
    np nadwyżkę z produkcji dziennej można odebrać zimą tylko w dziennej taryfie.
    Przy G11 80% mojej wysłanej produkcji odzyskuję kiedy chcę, już nie będzie problemu dzień/noc
    W zasadzie jestem samowystarczalny energetycznie, problem będzie tylko jesień/zima, dlatego wolę płynny dostęp do mojej energi z wiosny/lata
    Koczi23
    Level 13  
    peleon wrote:
    Przy stałej opłacie mam nie mam problemu z odebraniem wysłanej nadwyżki.
    np nadwyżkę z produkcji dziennej można odebrać zimą tylko w dziennej taryfie.
    Przy G11 80% mojej wysłanej produkcji odzyskuję kiedy chcę, już nie będzie problemu dzień/noc
    W zasadzie jestem samowystarczalny energetycznie, problem będzie tylko jesień/zima, dlatego wolę płynny dostęp do mojej energi z wiosny/lata

W Pge jeżeli masz nadprodukcję w dzienniej to przechodzi na nocną.
    Tech132
    Level 25  
    Potwierdzam że w PGE nadprodukcja przechodzi na nocną taryfę .
    peleon
    Level 8  
    Tech132 wrote:
    Potwierdzam że w PGE nadprodukcja przechodzi na nocną taryfę .

Po zakończonej rozmowie z pracownikiem PGE, nie przechodzi produkcja dzienna na taryfę nocną.
    Nadwyżka każdej z taryf przechodzi na następny okres rozliczeniowy...:( nie zmieniając taryf.
    Mając dużą nadprodukcję w taryfie dziennej korzystniej jest przejść na G11...
    Tech132
    Level 25  
    Pracownik infolinii był nie douczony ,taryfę mam G12W i rozliczają tak jak by była taryfa G-11 nic im nie płacę oprócz opłat stałych 112zł na 6- miesięcy ,a nadwyżka przechodzi na kolejny okres rozliczeniowy .
    peleon
    Level 8  
    Wszystko działa, jestem zadowolony, tu link online: https://youtu.be/djljdsEWij4 lub http://youtube.pl/peleonfilm

Taryfę zmieniłem, teraz cała produkcja jest spokojnie pobierana, wcześniej nadwyżka z dziennej przechodziła na następny okres w taryfie dziennej.
    Wcześniej miałem nadwyżki z taryfy dziennej, a nocą spore niedobory i dopłaty za pobrany prąd nocą i dwie godziny w dzień.
    Skymax z akumulatorami rozwiązał problem, w nocy mam swój prąd, oraz drugi bank z 4 x260 żelowych na dłuższe awarie w sieci