Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł na sterownik bramy dwuskrzydłowej w oparciu o LOGO8

18 Kwi 2018 17:41 654 9
 • Poziom 6  
  Cześć

  Potrzebuję pomocy w zaprojektowaniu układu sterowania bramą dwuskrzydłową.
  Konkretnie zależy mi na tym byście pomogli mi w odpowiednim doborze elementów do układu. Pod kątem sterowania mam już LOGO8, styczniki, przekaźniki, listwy zaciskowe, wył. nadprądowe, czujniki laserowe. Potrzebuję pomocy w doborze odpowiednich komponentów mechanicznych np. siłowników i ogólnie pomysłu jak to zmontować. Programy do LOGO widziałem przykładowe. Rozumiem, że bez modułu radiowego/GSM do LOGO nie mam co marzyć o otwieraniu SMSem lub "z pilota", pozostaje rozwiązanie w oparciu o przyciski sterownicze. Mogliście podrzucić parę pomysłów. Poniżej wrzucę zdjęcie bramy.

  Pozdrawiam serdecznie :)
  Kamil
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 6  
  Prawdę mówiąc nie zastanawiałem się. Po prostu wisi u mnie LOGO i myślę co z nim by tu zrobić :) Czytałem, że są aplikacje napędu bram w oparciu o LOGO i główkuje. :)
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Popełniłem kiedyś program na 0BA6 (w załączniku). Jest nieco zawiły bo miał uwzględniać specyfikę mojej bramy (zacinające się i nie kontaktujące krańcówki) i nie testowany w naturze bo w rezultacie zrobiłem prostszy i bez wodotrysków na starszym 0BA2. Ale ma ustawianie czasu ruchu bramy z przycisków oraz wejście dla czujnika ampero i wyjście dla zwalniacza silnika.
  Czujnik przeciążeniowy można dołożyć używając prostego modułu elektronicznego lub jeszcze prostszego ukłądziku na kontaktronie. Regulację mocy (zwolnień) - osobny układ na triaku.
  Moje rozwiązanie jest do bramy przesuwnej, więc do skrzydłówki trzeba by nieco rozbudować...

  Część mechaniczną czyli siłowniki radziłbym oprzeć o rozwiązania fabryczne i z racji łatwiejszej rozbudowy układu o amperometrykę i kontrolę prędkości - na 24V (tylko nie słynne inaczej Power Jacki).
  Do własnoręcznej rzeźby siłowników trzeba sporo obycia z obróbką metalu, a coby całość jakoś wyszła a była cenowo akceptowalna - także własne urządzenia.

  Fakt że po dołożeniu tego wszystkiego układ stanie się kombajnem sporo bardziej skomplikowanym od normalnego sterownika bramy ale jaka satysfakcja....
 • Poziom 6  
  Bardzo dziękuję za tak konkretną odpowiedź.
  W nocy udało mi się samemu naskrobać program w sumie dość satysfakcjonujący.
  Ale Twoje rozwiązania są bardzo ciekawe i zastanowię się czy nie ubogacić jeszcze tego projektu.

  Mój aktualny projekt w załączeniu.
  Zastanawia mnie jeszcze kwestia krańcówek w siłowniku.
  Czy to jedna krańcówka działająca na dwa sposoby?
  Czy dwie fizyczne krańcówki i każda daje osobny sygnał?
  Sugeruje się tym siłownikiem:
  https://www.youtube.com/watch?v=iSqjfGOFj2E

  Pozdrawiam
  :)
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Właśnie ten siłownik (czyli Power Jack) z racji powolności, awaryjności oraz niedostosowania do pracy w bramie odradzałbym.
  A akurat w tym siłowniku są dwie osobne krańcówki dla dwóch kierunków ale działające w oryginale nieco druciarsko - odpinające po prostu zasilanie siłownika po dojechaniu do położenia krańcowego.
  Ogólnie ( i tak się robi w nielicznych fabrycznych napędach rozwiernych wyposażonych w krańcówki) krańcówki są 2 , osobno dla każdego kierunku , a spełniają tylko funkcje sterownicze - tzn nie są wpięte w zasilanie siłownika tylko sygnalizują sterownikowi osiągnięcie pozycji.

  Ogromna większość napędów rozwiernych bazuje nie na krańcówkach (pewnie z powodu ilości kabli i trudności technicznych w ich montażu w siłownikach ) tylko albo na pomiarze samego czasu (siłowniki 230V), albo na kombinacj amperometryki i b. dokładnej czasówki ( siłowniki 24V) lub na koniec użyciu enkoderów zczytujących położenie tłoka siłownika (wszystkie typy ale raczej z górnej półki)
  W warunkach amatorskich i z siłownikami 24V najprostszy w implementacji (od strony sterownika) jednak byłby układ z krańcówkami.
 • Poziom 6  
  Bardzo rzeczowo się wypowiadasz. Mam jeszcze prośbę - byłbyś w stanie mi podlinkować kilka siłowników takich z których mógłbym wykorzystać sygnały z krańcówek położenia?
  Chodzi o to, że w moim programie do LOGO założyłem, że każdy siłownik ma 2 takie krańcówki i każda osobny sygnał i dzięki temu będę miał informację o położeniu siłownika. Nie ukrywam, że nie chciałbym usuwać tego z programu, dużo chętniej kupiłbym po prostu odpowiedni siłownik.

  Pozdrawiam :)
 • specjalista -automatyka bramowa
  Niestety same siłowniki są drogie - niemal wszystkie ponad 1000 zł od sztuki (i bez zestawu z centralką ciężko dostać - chyba że używki:
  Came Krono 310 (230V)
  Faac 415 (230V i jeszcze drożej 24V)
  Nice Moby/Toona 4024 (24V)

  Z tanich tu chyba tylko FDI (od tego samego importera co PowerJacki) - nieco solidniejsze od w/w ale dalej nie stricte bramowe
 • Poziom 6  
  Kolejny siłownik, który mi zaproponowano to:
  https://www.youtube.com/watch?v=Fxk5vwCLTf8

  Niby spełnia moje oczekiwania...
  Pisze, że ma zabezpieczenie amperometryczne, termiczne, krańcówkowe (hermetyczne) etc.
  Ale myślę, że to jakieś bujdy.
  Te zabezpieczenia są zabudowane w siłowniku? Amperometryczne, to pewnie czujnik Halla...
  Więc mogę wykorzystać sygnał analogowy z czujnika Halla zabudowany w siłowniku na potrzeby wejścia analogowego na LOGO8? Czy wszelkie zespoły pomiarowe są dołączane do tych stacji kontrolnych, a do siłownika jest doprowadzone tylko 24VDC? Tak to tłumaczą w tych serwisach, że nie ogarniam. Każdy tylko mówi tam, piękny, dobry, ładny, szybki, sprawny, mocny...Ale to gówno nie informacje. Całe szczęście tutaj mogę liczyć na konkretne informacje.

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Po kolei:
  Wszystkie chińskie siłowniki tego importera - którego logo jest na przytoczonym przez ciebie filmie (czyli te dwa które wcześniej wymieniłem czyli PowerJack i FDI) oraz ten z filmu - ETM - działają na tej samej zasadzie: wszystkie trzy mają wbudowany impulsator (w PowerJacku kontaktronowy, w FDI i ETM - kontaktronowy lub hallotronowy - oba działajł identycznie z tym że hallotronowy wymaga dodatkowego zasilania ) , którego działanie polega na tym, że robi na wyjściu impulsatora zwarcia - 2 na obrót śruby. Dodatkowo Jack i FDI mają krańcówki elektryczne.
  Całe zabezpieczenie przeciążeniowe w tych systemach jest nie w siłowniku tylko w centralce. W siłowniku są jedynie termiki (a przynajmnie powinny być - w posiadanym egzemplarzu PoweerJacka jakoś nie znalazłem...)

  I teraz o zabezpieczeniach (po kolei stosowanych w układach w/w importera oraz ogólnie przyjętych - pomoże wybrać swój układ):
  Centralą dodawaną do siłowników PowerJack i FDI jest natywnie HB5. Ma amperometrykę (czyli wykrywanie przeszkód wzrostem pomiaru prądu siłownika) a do wykrywania położeń skrajnych wymaga krańcówek elektrycznych, ostatnie wersje jak się zdaje działają wyłącznie w oparciu o amperometrykę. Do siłowników ETM jest dodawana centralka działająca także na amperometryce.
  Żadna centralka tego importera nie wykorzystuje impulsatorów kontaktronowych/hallotronowych wbudowanych w siłowniki.

  Ty w Logo możesz zrobić trojako:
  - zastosować siłowniki na 230V bez krańcówek i sterować całością na czas (poczytaj o FAAC 414) lub z krańcówkami - prościej, bez przeciążeniówki albo realizowaną dodatkowym modułem, zwolnienia na czas realizowane dodatkowym modułem na tyrystorze lub triaku.
  - użyć siłowników 24 V z krańcówkami, punkty skrajne na krańcówkach, zwolnienia na czas, realizowane choćby dopinanym rezystorem, przeciążeniówka dodatkowym modułem mierzącym prąd (lub analogową dopinką AM2 do Logo - ale to kosztuje)
  - wszystko j/w ale bez krańcówek a zarówno przeciążeniówka jak i położenia krańcowe działające w oparciu o impulsatory (przeciążeniówka - wykrywająca zwolnienie - mniejszą ilość impulsów na jedostkę czasu, pozycje skrajne - zliczanie impulsów od - do). Z Logo owe impulsatory można obsłużyć wejściem przestawionym na szybkie zliczanie (można do 4 kHZ).
  Ostatnie rozwiązanie jest najbardziej eleganckie ale wypruje z Logo jak i z programisty wszystkie flaki.

  Może jak pytasz dalej to dawaj na PW - mało kogo interesuje zrobienie centralki na Logo a forum się zaśmieca...