Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] - Dmuchawa w ASTRA G - dziwna klapka

elektronikq 18 Apr 2018 22:15 10170 11
 • #1
  elektronikq
  Level 24  
  Dzisiaj przy demontażu schowku zobaczyłem, że klapka od nawiewu działa tak:

  Link
  czy to ma coś wspólnego z obiegiem otwartym zamkniętym? Kontrolka przy tym obiegu zamkniętym się pali po naciśnięciu.
  Jak można to naprawić?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Helpful post
  #2
  mlbta
  Level 1  
  Miałam to samo. Dzisiaj właśnie to naprawiłam. Też przeszukiwałam różne fora i strony, żeby zobaczyć jak to naprawić. No i faktycznie porady działają. Jeśli dioda na przycisku się świeci włączony jest obieg wewnętrzny, jeśli się nie świeci, powietrze dochodzi z zewnątrz. W moim przypadku czy obieg wewnętrzny był włączony czy wyłączony, klapka cały czas latała. Było tak nawet na włączonym zapłonie i zerowym biegu nawiewu. Niektórzy piszą o psującym się silniczku, inni o bocznych spinkach trzymających klapkę i tak było w moim przypadku, a raczej połamana lewa strona górnej części klapki (taka biała rurka). Wykręciłam schowek, później 3 śrubki (lewa strona) trzymające silniczek i silniczek można wyjąć z białego uchwytu, później śruby trzymające obudowę z dmuchawą - pod kratką z klapką, później śruby trzymające kratkę z klapką, później po przesunięciu podszybia na zewnątrz jest kratka zamontowana na 4 śruby gwiazdki, a pod nią na środku jedna śruba trzymająca kratkę z klapką i od środka można wyjąć całą kratkę z klapką. Po wyjęciu kratki z klapką, klapka jest trzymana na dwóch takich białych uchwytach po bokach. Od strony silniczka listwa, do której wchodzi uchwyt była popękana i dlatego klapka przeskakiwała. Delikatnie kleszczami trzeba wysunąć te białe uchwyty, odwrócić klapkę tyłem na przód (o 180 stopni, jak to niektórzy piszą) włożyć boczne uchwyty i wszystko poskładać. Trochę to zamotane, mało miejsca do odkręcania śrubek, ale było warto, bo naprawione i działa, już nie lata, a byłam gotowa na stałe pozostawić w pozycji obiegu zewnętrznego i zablokować.  - Dmuchawa w ASTRA G - dziwna klapka- Dmuchawa w ASTRA G - dziwna klapka- Dmuchawa w ASTRA G - dziwna klapka
 • #3
  elektronikq
  Level 24  
  A dawałaś układ do obniżenia prądu? Ja zablokowałem klapkę ale chcę zrobić to tak jak przykazał producent.

  Dodano po 3 [minuty]:

  A dawałaś układ do obniżenia prądu? Ja zablokowałem klapkę ale chcę zrobić to tak jak przykazał producent.
 • #5
  elektronikq
  Level 24  
  Aby obniżyć prąd?
 • #6
  andysb
  Level 9  
  Tak, układ do obniżenia prądu. Moja klapka już dwa razy miala awarie. Tym razem oderwało klapke do wałka. Wymiana klapki lub naprawa na długo nie pomoże. Ten silnik do kręcenia wałkiem jest za mocny.
 • #7
  elektronikq
  Level 24  
  Ja będę testował z przetworniczką obniżającą napiecie. Niższe napięcie mniejszy prąd. Trzeba tylko sprawdzić czy daje radę otwierać i zamykać. Więc regulacja przed założeniem schowka.
 • #8
  lopr_pol
  Level 25  
  Ten sam problem jest w Astrach H, dajesz rezystor 5-8 Ohm jakieś 0,5-1W i chodzi ok a nie wyłamuje napędu.
 • #9
  andysb
  Level 9  
  nie znam sie dobrze na elektronice, wiec poprosze o dokladne wskazowki i tak zrobie z tym rezystorem. Czy nalezy go wpiac w jeden kabel (np ten z wyzszym potencjalem) zasilajacy silniczek, tuz przed silniczkiem, aby zmniejszyc plynacy prad? Czy ma znaczenie który kabelek? Dziekuje.

  Jezeli zasilanie tego silniczka jest na osobnym bezpieczniku, to czy moznaby zamienic bezpiecznik na wieksza rezystancje (opor) aby dostac ten sam efekt co po wpieciu dodatkowego opornika?
 • #10
  elektronikq
  Level 24  
  Zależy jaki prąd pobiera ten silnik. Wtedy można by dobrać rezystor. Jak prąd będzie stosunkowo duży to rezystor może nie wytrzymać.
 • #12
  elektronikq
  Level 24  
  Tak jak wyżej.