Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy możliwe jest podkręcenie komputera z procesorem intela N3700 1,6GHz

zimny8 19 Kwi 2018 13:30 354 23
  • #1 19 Kwi 2018 13:30
    zimny8
    Poziom 33  

Komputer pracuje w systemie monitoringu i po instalacji następnej kamery IP stwierdzam że bardzo zwolnił, tzn. mam z tej ostatniej opóźniony przekaz nawet do 15min. inne mniej.
    Jest to komputer Lenowo najpewniej z zintegrowaną grafiką, w programie Core temp widać temperatury na czterech rdzeniach i są one w granicach 32-42stp.C natomiast wszędzie "użycie" równo 100%.
    Czytałem gdzieś że można przyspieszyć do 2,4 GHz, wystarczyłoby mniej bo to ostatnia kamera w tym monitoringu.

0 23
  • #2 19 Kwi 2018 14:27
    iron64
    Spec Overclocking

Ten procesor obsługuje turbo boost i wtedy sam się ustawia na 2400MHz, więcej z niego nie wyciśniesz niż jest teraz. Możesz jedynie sprawdzić czy działa turbo boost, jeśli nie to pomyślimy co dalej, ale jeśli działa to nie przeskoczysz tego tematu.
    Jaką masz zajętość cpu, bo może problem wcale jego nie dotyczy?

0
  • #3 19 Kwi 2018 14:52
    zimny8
    Poziom 33  

Zajętość zmienia się szybko wraz z dodawaniem kamer, tzn wyraźnie od dwóch ostatnio dodanych, przy przedostatniej już skacze z około 85% do 95%, ostatnia zajmuje do 100% i zaczyna się wyraźne spowalnianie.
    Jak sprawdzić czy działa turbo boost?

0
  • #4 19 Kwi 2018 18:59
    iron64
    Spec Overclocking

Choćby programem cpu-z sprawdzisz taktowanie. normalnie korzystasz z kompa do obsługi tych kamer i włącz cpu-z jeśli turbo boost będzie aktywny to zobaczysz w okolicy 2400MHz, w okolicy bo zwykle jest troszkę mniej.
    Mimo to sądzę, że większym problemem będzie dysk niż procesor. Bo rozumiem że obraz jest zapisywany?

Napisz jeszcze jaki masz dysk i ile ramu?

0
  • #5 20 Kwi 2018 06:48
    zimny8
    Poziom 33  

Ram 4 GB, dostępne 3,8GB, dysk 4TB z myślą o zapisie właśnie, dwie partycje ta z zapisem zajęta w połowie.
    W cpu-z cały czas pokazuje w okolicach 1,6 GHz.

0
  • #6 20 Kwi 2018 18:26
    iron64
    Spec Overclocking

A jak wygląda zajętość ram?
    Jaki to Lenovo w ogóle?

0
  • #7 20 Kwi 2018 19:54
    zimny8
    Poziom 33  

Po przeprowadzeniu diagnostyki pamięci ram cały czas mam wynik "dostępne 3,8GB".
    To komputer stacjonarny Lenowo w obudowie typu tower z procesorem jak wyżej, kupiony nowy, jak się mówi "po pieniądzach".
    Byłem z niego zadowolony aż do teraz kiedy doszło kilka kamer IP monitoringu w jakości HD, a właściwie ta ostatnia.

0
  • #8 20 Kwi 2018 20:25
    iron64
    Spec Overclocking

Nie chodzi o ilość, bo to już podałeś tylko o to ile tej wolnej pamięci zostaje. Sprawdzisz w manadzerze zadan lub nawet gadźetem z pulpitu win7.
    Ok, stacjonarny rozumiem, ale on też ma jakąś nazwę, łatwiej byłoby gdybym ją znał.
    Jaki masz system?

0
  • #9 21 Kwi 2018 06:45
    zimny8
    Poziom 33  

Ok, dzięki za cierpliwość i wyrozumiałość.
    W menedżerze zadań mam tabelkę a w niej:
    -procesor 99% w tym SuperJPCam(32bitowy) 80%
    -pamięć 87% w tym SuperJPCam(32bitowy) 79%
    - Firefox- 8%
    System Windows 10
    Komputer Lenovo S200
    MTM: 10HQ-000XPB

0
  • #10 21 Kwi 2018 06:52
    iron64
    Spec Overclocking

No słabo wygląda ten sprzęt szczerze mówiąc.
    Sugeruję mocno sugeruję zmianę ramu na 8GB. Niestety wg specyfikacji płyta ma tylko jeden slot ramu więc po prostu wymiana na kość 8GB.
    Ale mimo to co napisano zajrzyj do środka i potwierdź czy na 100% jest jeden slot tylko. Przy okazji zobaczysz też czy procesor jest w podstawce czy lutowany do płyty bo i takie kwiatki się zdarzają. Jeśli jest w podstawce można pokusić się o wymianę.
    Ale po kolei, zajrzyj do środka i potwierdź co z ramem. Dlaczego to istotne, a no wynika ze sposobu zarządzania ramem w systemie. U ciebie zajętość ramu jest tak duża, że system sporą część przerzuca do swapa na dysk, a to trwa, dokładając do tego obsługę zapisu obrazu i słaby ogólnie cpu, masz efekt taki jaki masz.

0
  • #11 21 Kwi 2018 07:20
    zimny8
    Poziom 33  

No słabo, ale dałem za niego niewiele i zadawało się że ujdzie w monitoringu.
    Myślisz że wymiana ramu pomoże na tyle żeby to jako szło?
    Jak kupowałem to patrzyłem do środka i jest tylko jeden slot na pamięć a procek "przyspawany" na amen.
    Dlatego pomyślałem o tym turbo boot, że się nie załącza.

0
  • #12 21 Kwi 2018 07:54
    iron64
    Spec Overclocking

Jestem całkowicie przekonany że 8GB pomoże.
    Turbo boost, nie boot ;) Na stronie producenta masz download a w nim odpowiednie sterowniki.

0
  • #13 21 Kwi 2018 08:02
    zimny8
    Poziom 33  

Ok, zmienię na 8GB, a może jeszcze dać więcej, czy to już niewiele zmieni?.

iron64 napisał:
    Na stronie producenta masz download a w nim odpowiednie sterowniki.

Możesz dokładnie wskazać, proszę.

Nie wystarczy po prostu zmienić coś w Biosie?

0
  • #15 23 Kwi 2018 14:09
    zimny8
    Poziom 33  

iron64 napisał:
    Nie wystarczy zmienić coś w biosie, za dobrze by było

A jednak :), wczoraj po wielu nieudanych próbach z programami z poziomu Windowsa, zaznaczam bardzo delikatnych zmianach musiałem wejść w bios, bo albo nic się nie zmieniało albo komp był niestabilny. A tam (bios), przycisk z opcją turbo w pozycji disabled :).
    Więc teraz mam w okolicach 2,3GHz-2,4GHz, poprawę widać jednak opóźnienie jeszcze występuje choć minimalne.
    Myślałem jeszcze o podkręceniu zintegrowanej grafiki, ale ona chyba działa "równo" z procesorem, zatem pozostaje wymiana ramu na 8Gb, choć obciążalność tej pamięci mocno zmalała chyba po zał. turbo?, bo teraz menedżer pokazuje około 30%.
    Albo źle odczytałem wartości za pierwszym razem.
    Żeby było ciekawie to podam jeszcze kilka parametrów: temp. rdzeni wynosi teraz 55st.C przy poborze mocy 5W? tylko tyle, procesor ma radiator lecz bez wentylatora, a zasilacz do tego Lenovo jest na kablu podobny do takich jakie maja laptopy. Jak brakło prądu to na "małym" UPS-ie razem z monitorem (21"), pracował ponad godzinę.
    Opisuje przypadek bo może komuś kto ma takie Lenovo S200 się przyda.

0
  • #16 24 Kwi 2018 04:35
    iron64
    Spec Overclocking

Kolego, aby turbo boost działał oczywiście potrzebny jest program który to zrealizuje (sterownik). Bez niego sama funkcja w biosie nic nie zrobi.
    Obserwuj jak z tą pamięcią, niemniej jak sam widzisz ten komputer jest już na skraju. Ja pomyślałbym o wymianie na coś normalnego. I wbrew pozorom wcale nie chodzi tu o grafikę.

0
  • #17 30 Kwi 2018 08:47
    zimny8
    Poziom 33  

Tak, widać taki sterownik się zainstalował i dlatego po przełączeniu w Biosie na turbo to zadziałało.
    Mam jeszcze pytanie bo patrząc na CPU-Z w zakładce Memory mam tam:
    Type DDR3
    DRAM Frequency - 1600MHz
    FSB : DRAM - 1 : 20
    Co to oznacza, czy mam/mogę jeszcze coś zmienić aby poprawić pracę kompa?.

0
  • #18 30 Kwi 2018 08:54
    iron64
    Spec Overclocking

Nie, to szczyt możliwości. Możesz jedynie ram powiększyć, ale na lepszego speeda nie licz. Masz max prędkości cpu i ramu.

0
  • #19 18 Maj 2018 08:34
    zimny8
    Poziom 33  

Dzisiaj coś dziwnego się wydarzyło, po wł. komputer "zatrzymał" się podczas ładowania w biosie (chyba), i pojawił się komunikat "Error fan CPU" po naciśnięciu F2 pojawił się system i pierwszy raz usłyszałem głośną pracę wentylatora, o którym myślałem że go nie ma.
    Temperatura na rdzeniach spadła z 54st.C do 46st.C.
    W biosie nie widzę obsługi wentylatorów, więc teraz mi niepotrzebnie szumi, można coś z tym?.

0
  • #20 18 Maj 2018 15:44
    199MichalXD
    Poziom 6  

Może zainstalowanie Windows 7 zamiast 10 coś pomoże.
    To użycie procesora mniejsze o kilka procent, które może cię uratować.

0
  • #21 12 Cze 2018 07:40
    zimny8
    Poziom 33  

Jeszcze jeden "złom" mam:
    KOMPUTER DWURDZENIOWY
    PROCESOR INTEL ATOM
    2 x 2.13GHZ D2700
    KARTA GRAFIKI
    INTEL GMA 3650 ZINTEGROWANA
    PAMIĘĆ RAM 4GB DDR3

W biosie nie widzę opcji Turbo, czy można tu coś wskórać?.
    Domowy, służy do zapisu z tych samych kamer, brakuje nieco klatek i pewne opóźnienia występują.

Ten z tematu śmiga :).
    Dziękuję.

0
  • #22 12 Cze 2018 15:15
    iron64
    Spec Overclocking

D2700 nie ma obsługi turbo boost, więc nie.
    Swoją drogą skąd ty bierzesz takie sh.. sprzęty? ;) Do zakupów gratis dodają czy jak? ;)

0
  • #23 12 Cze 2018 16:36
    zimny8
    Poziom 33  

Dostaje takie prawie darmo w "spadku" po dzieciach i wnukach, hehe :).
    Ogólnie sprzęt prawie się sprawdza na potrzeby moich biznesów, tylko trochę czasem im brakuje.

0
  • #24 12 Cze 2018 18:56
    iron64
    Spec Overclocking

No właśnie. Tego typu sprzęt jest raczej powolniakiem i szczerze zaskoczony jestem, że prawie się sprawdza. Jesteś chyba pierwszą osobą której się to sprawdza ;)

0