Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI MS-7529 - Komputer się włącza brak obrazu na monitorze

20 Kwi 2018 22:04 2799 118
  • Poziom 9  
    Mam komputer Intel Pentium E5200 na płycie MSI MS-7529 Socket 775LGA , grafika zintegrowana z płytą główną. Od wczoraj mam taki problem. Naciskam guzik zasilający , wiatraczek rusza, świecą się światełka podświetlające panel przedni ale na monitorze nie ma obrazu , w ogóle nie ma sygnału na monitor , bo świeci się na nim dioda pomarańczowa, a powinna niebieska. Jak myślicie co może być uszkodzone ? Czy do tej płyty można podpiąć inną kartę graficzną, a jeśli tak to jaki rodzaj aby pasowała do gniazda ? Macie może jakiś pomysł jak zdiagnozować co jest uszkodzone
    , czy płyta główna , czy grafika ?

Tutaj zdjęcie mojej płyty głównej

• Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 43  
    Witam. Wyjmij grafikę na wyłączonym zasilaczu zresetuj BIOS przez wyjecie baterii CMOSu i po włożeniu po 10s podepnij kabel monitora pod zintegrowaną grafikę i włącz komputer.
  • Poziom 9  
    PITERRR napisał:
    Witam. Wyjmij grafikę na wyłączonym zasilaczu zresetuj BIOS przez wyjecie baterii CMOSu i po włożeniu po 10s podepnij kabel monitora pod zintegrowaną grafikę i włącz komputer.

Pod pojęciem " wyjmij grafikę" mam rozumieć odpięcie kabla od monitora ? Jeśli tak to już to zrobiłem i nadal na monitorze brak sygnału . Jaką musiał bym do tej płyty kupić kartę graficzną PCI czy AGP ?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 9  
    No ale pisałem , że karta graficzna nie jest osobnym elementem tylko jest zintegrowana z płytą
  • Poziom 43  
    To masz wreszcie kartę graficzną w slocie PCI-E czy nie? Czy używałeś zintegrowanej?
  • Poziom 9  
    Obecnie grafikę mam zintegrowaną i taką używałem ale pytałem tylko czy można przy tej awarii w celu sprawdzenia wpiąć do gniazda płyty głównej oddzielną kartę graficzną , a jeśli tak to jakie gniazdo na grafikę ma moja płyta główna ( powyżej jest zdjęcie) ? Czy to jest PCI expres ?
  • Poziom 43  
    Witam skoro używałeś karty zintegrowanej i nie ma obrazu to uszkodzony most północny. Tak ma slot PCI-E pisałem post wyżej. Możesz jeszcze zrobić reset CMOSu dla potwierdzenia diagnozy. I podpiąć speaker żeby słyszeć kody POST.
  • Poziom 9  
    A jeśli np. faktycznie padł ten most północny to włożenie sprawnej karty do gniazda PCI-e nic nie pomoże ? Reset CMOS-u już zrobiłem , wyjąłem baterię z płyty głównej na 30 minut i nic to nie dało.
  • Poziom 43  
    Jak już robiłeś reset CMOSu i nic, to jeszcze sprawdź napięcia z zasilacza i napisz czy most się grzeje?
  • Poziom 9  
    Przepraszam że zadaję takie banalne pytania ale można uzyskać informację który element na zdjęciu płyty głównej to most północny ? Czy to ten element który znajduje się tuż nad gniazdem PCI-e taki który ma srebrne radiatory ?

Dodano po 33 [minuty]:

Czy mostek północny to jest ten element który zaznaczyłem żółtą strzałką ?

Dodano po 22 [minuty]:

Dodam jeszcze, że po włączeniu komputera idzie wentylator, świeci się podświetlanie panelu przedniego, świeci się myszka ale nie świecą się kontrolki klawiatury.
  • Poziom 43  
    Tak to jest mostek północny. Podpiąłeś speaker żeby słyszeć kody POST. Piszczy po włączeniu komputera?
  • Poziom 9  
    PITERRR napisał:
    Tak to jest mostek północny. Podpiąłeś speaker żeby słyszeć kody POST. Piszczy po włączeniu komputera?

Podpiąłem głośnik i komputer nie wydaje żadnych dzwięków po włączeniu. Ten radiator na mostku północnym jest zimny nawet po 30 minutach pracy komputera.
  • Poziom 9  
    Wyjąłem RAM i bez zmian żadnych dzwięków komputer nie wydaje
  • Poziom 43  
    Jeszcze jedno pytanie wyjmowałeś może procesor? I czy napięcia na zasilaczu są poprawne na wtyczce ATX?
  • Poziom 9  
    Procesora nie wyjmowałem . Napięcia sprawdzę dopiero w poniedziałek bo obecnie nie mam dostępu do miernika. Może spróbować podpiąć do płyty zasilacz z innego starszego ale sprawnego komputera ?
  • Poziom 43  
    To zabierasz się za naprawę komputera bez podstawowego urządzenia jakim jest Multimetr? To jeszcze zaopatrz się w tester płyt głównych na PCI.
  • Poziom 9  
    Mam multimetry tylko nie w tym domu gdzie aktualnie przebywam.
  • Poziom 43  
    Brak dźwięku po wyjęciu RAM to znak że padła płyta zasilacz lub CPU. Bardziej prawdopodobne w tej sytuacji że płyta dalej zasilacz CPU na końcu.
    Wkładanie grafiki nie pomoże. Układ na te chwile jest martwy.
  • Poziom 9  
    W ostatnich dniach przed awarią były oznaki różnych nieprawidłowych działań, komputer samoczynnie się potrafił włączyć po uśpieniu, system Windows 10 wywalał jakiś błąd systemowy i uruchamiał komputer ponownie. W dniu w którym nastąpiła awaria trochę się zdziwiłem, bo rano komputer był całkiem wyłączony , a wieczorem wróciłem do domu , a komputer sam się włączył ale już niestety obrazu na monitorze nie było.
  • Poziom 9  
    Na zdjęciu poniżej widać model zasilacza

• Poziom 43  
    Nie wiem szczerze mówiąc kto to produkuje. Wygląda na wiekowy więc może niedomagać. Zdjęcie do najlepszych nie należy. Poza marką niewiele daje się odczytać.
    Warto by było dla testu podstawić inny jednak.
  • Poziom 9  
    Mam na płycie głównej tylko jedno wyjście na monitor
  • Poziom 43  
    Tyle to wiemy od dawna, jaki masz ten zasilacz. Wyjmij go zrób zdjęcia jego?
  • Spec od monitorów
    Kol. masz w zał. SM pod ten model , pomiary wskazane !

Zacznij od podmiany zasilacza.
    Masz płytę MS-7529 VER 1.1

:idea: Jak nie masz przyrządów , wiedzy o pomiarach i diagnostyce >>> Kup uzywkę na ..
    ceny na płyty LG775 mocno spadły
    Tak MB jak Twoja na ebay to ok. 30_funów, na allegro zapewne ok. 100pln

p.s
    Upgrade cpu dla tej płyt Link
  • Poziom 9  
    Mam do was takie pytanie . Załóżmy , że podmiana zasilacza nic nie pomoże i potrzebna będzie wymiana płyty głównej. Jak będzie z licencją na windows 10, którą mam legalną na ten komputer ? Na system windows 10 nie ma chyba już naklejek z kodem ale pamiętam że na ten komputer miałem tzw. licencję cyfrową , po świeżej instalacji windowsa bez problemu przechodził aktywację.
    Czy wymiana płyty głównej oznacza utratę tej licencji na windows 10 czy można to jakoś przenieść i powiązać z nową płytą główną ? Dodam , że zależy mi na legalnym oprogramowaniu
  • Poziom 43  
    Jak aktywować Windows 10 po wymianie sprzętu?
    Skoro licencja na Windows 10 nie jest w żaden sposób powiązana z kontem Microsoft, tylko z naszym sprzętem, to w takiej sytuacji pozostaje tylko i wyłącznie skontaktowanie się z Microsoftem. W zasadzie sam Gabriel Aul poinformował na Twitterze, że w takich sytuacjach należy się kontaktować ze wsparciem Microsoftu, by dokonali oni ponownej aktywacji systemu na bazie naszego aktualnego identyfikatora.