Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Small Metex Lab - aplikacja prezentująca wyniki pomiarów

pawel1029384756 21 Kwi 2018 10:14 2265 7
  • Small Metex Lab - aplikacja prezentująca wyniki pomiarów
    Witam, chciałbym dzisiaj zaprezentować jeden z moich najnowszych programów. Jest to prosta aplikacja służąca do prezentowania wyników pomiarów z multimetrów metex.
    Projekt początkowo miał być prostym wyświetlaczem danych, ale ostatecznie się trochę rozrósł. I powstał program o funkcjach, takich jak:
    - pomiar w dwóch trybach – ręczny i automatyczny;
    - wyświetlacz cyfrowy;
    - wyświetlacz analogowy (wirtualna tarcza ze wskazówką);
    - rysowanie wykresu z możliwością zapisu do pliku (*.png);
    - zapisywanie do pliku czystych danych wraz z czasem wykonywanego pomiaru lub liczbą porządkową pomiaru.

Program był testowany na dwóch multimetrach: M3850 oraz M3660D. W przypadku innych mierników mogą występować błędy, ponieważ już pomiędzy tymi dwoma występują różnice w wysyłanych danych o mierzonej temperaturze. Na chwilę obecną program działa tylko pod systemami Linux, ale rozważam dodanie wersji pod systemy Windows (tylko jak się z nim pogodzę).

Small Metex Lab - aplikacja prezentująca wyniki pomiarówSmall Metex Lab - aplikacja prezentująca wyniki pomiarów

Źródło programu można pobrać ze strony: www.github.com/PawelJanik/Small-Metex-Lab

Zapraszam do komentowania, wszelkie sugestie i krytyka mile widziane.

Fajne!
  • #3 21 Kwi 2018 20:53
    krisRaba
    Poziom 25  

Kuniarz napisał:
    Wygląda nieźle. Mała uwaga - przed "C" powinno być kółeczko "stopni".

To ja jeszcze dorzucę "Separator" i "Port is connected" ;)

Ta aplikacja wykorzystuje jakiś link Bluetooth->COM standardowo dostępny w tych miernikach?

W sumie to przydałby się tryb kombo, czyli wyświetlanie bieżącego wskazania i przebiegu jednocześnie ;) Niby na osi można sobie odczytać pi razy drzwi wskazanie, ale aktualny pomiar jako liczba byłby lepszy ;)

• #4 21 Kwi 2018 21:11
    pawel1029384756
    Poziom 20  

krisRaba napisał:
    Kuniarz napisał:
    Wygląda nieźle. Mała uwaga - przed "C" powinno być kółeczko "stopni".

To ja jeszcze dorzucę "Separator" i "Port is connected"

Choćby nie wiem ile człowiek sprawdzał i tak drugie oko coś znajdzie. Poprawie przy najbliższej aktualizacji.

krisRaba napisał:
    Ta aplikacja wykorzystuje jakiś link Bluetooth->COM standardowo dostępny w tych miernikach?

Te multimetry mają wyjście RS-232 i dołączony przewód. Jedyne co to do podłączenia potrzebowałem przejściówki z d-sub 25 na d-sub 9, ponieważ mój egzemplarz multimetru jest dosyć stary i posiadał przewód podłączeniowy ze złączem d-sub 25.
    Tutaj ciekawostka i przestroga, nie każda przejściówka będzie działać, bo jak się okazało to pierwsza kupiona nie zawierała linii sterujących transmisją (DTR i RTS).

• #5 22 Kwi 2018 08:17
    kowal011
    Poziom 16  

Super sprawa ze względu na ograniczenia Metexowej aplikacji. Sam używam prywatnie M3850.

• #6 23 Kwi 2018 22:39
    Pittt
    Poziom 31  

Przy okazji uświadomiłem sobie że mój M3850 wita się ze mną już ze 25 lat :)
    To ja z niecierpliwością czekam na wersję pod Windowsa.

• #7 24 Kwi 2018 22:18
    pawel1029384756
    Poziom 20  

Pittt napisał:
    Przy okazji uświadomiłem sobie że mój M3850 wita się ze mną już ze 25 lat
    To ja z niecierpliwością czekam na wersję pod Windowsa.

Mój nie ma aż tyle, ale już swoje przeszedł. Poza "wolnym" przedzwanianiem ciągłości to jest nadal jednym z najlepszych multimetrów jak dla mnie.
    Jak tylko się uporam z nowym projektem, to zrobię wersję na Windowsa.

• #8 06 Maj 2018 19:53
    pawel1029384756
    Poziom 20  

Dokonało się i powstała wersja dla Windows. Można ją pobrać ze strony: https://sourceforge.net/projects/small-metex-lab/files/
    Proszę o informację zwrotną, czy program działa, bez zarzutów, czy występują jednak jakieś problemy.

Dla nie posiadających multimetrów Metex dodaję film prezentujący część możliwości programu

Link