Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Small Metex Lab - aplikacja prezentująca wyniki pomiarów

pawel1029384756 21 Apr 2018 10:14 2988 7
  • Small Metex Lab - aplikacja prezentująca wyniki pomiarów
    Witam, chciałbym dzisiaj zaprezentować jeden z moich najnowszych programów. Jest to prosta aplikacja służąca do prezentowania wyników pomiarów z multimetrów metex.
    Projekt początkowo miał być prostym wyświetlaczem danych, ale ostatecznie się trochę rozrósł. I powstał program o funkcjach, takich jak:
    - pomiar w dwóch trybach – ręczny i automatyczny;
    - wyświetlacz cyfrowy;
    - wyświetlacz analogowy (wirtualna tarcza ze wskazówką);
    - rysowanie wykresu z możliwością zapisu do pliku (*.png);
    - zapisywanie do pliku czystych danych wraz z czasem wykonywanego pomiaru lub liczbą porządkową pomiaru.

Program był testowany na dwóch multimetrach: M3850 oraz M3660D. W przypadku innych mierników mogą występować błędy, ponieważ już pomiędzy tymi dwoma występują różnice w wysyłanych danych o mierzonej temperaturze. Na chwilę obecną program działa tylko pod systemami Linux, ale rozważam dodanie wersji pod systemy Windows (tylko jak się z nim pogodzę).

Small Metex Lab - aplikacja prezentująca wyniki pomiarówSmall Metex Lab - aplikacja prezentująca wyniki pomiarów

Źródło programu można pobrać ze strony: www.github.com/PawelJanik/Small-Metex-Lab

Zapraszam do komentowania, wszelkie sugestie i krytyka mile widziane.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    pawel1029384756
    Level 21  
    pawel1029384756 wrote 360 posts with rating 273, helped 33 times. Live in city Rybnik. Been with us since 2008 year.
    krisRaba
    Level 30  
    Kuniarz wrote:
    Wygląda nieźle. Mała uwaga - przed "C" powinno być kółeczko "stopni".

To ja jeszcze dorzucę "Separator" i "Port is connected" ;)

Ta aplikacja wykorzystuje jakiś link Bluetooth->COM standardowo dostępny w tych miernikach?

W sumie to przydałby się tryb kombo, czyli wyświetlanie bieżącego wskazania i przebiegu jednocześnie ;) Niby na osi można sobie odczytać pi razy drzwi wskazanie, ale aktualny pomiar jako liczba byłby lepszy ;)
    pawel1029384756
    Level 21  
    krisRaba wrote:
    Kuniarz napisał:
    Wygląda nieźle. Mała uwaga - przed "C" powinno być kółeczko "stopni".

To ja jeszcze dorzucę "Separator" i "Port is connected"

Choćby nie wiem ile człowiek sprawdzał i tak drugie oko coś znajdzie. Poprawie przy najbliższej aktualizacji.

krisRaba wrote:
    Ta aplikacja wykorzystuje jakiś link Bluetooth->COM standardowo dostępny w tych miernikach?

Te multimetry mają wyjście RS-232 i dołączony przewód. Jedyne co to do podłączenia potrzebowałem przejściówki z d-sub 25 na d-sub 9, ponieważ mój egzemplarz multimetru jest dosyć stary i posiadał przewód podłączeniowy ze złączem d-sub 25.
    Tutaj ciekawostka i przestroga, nie każda przejściówka będzie działać, bo jak się okazało to pierwsza kupiona nie zawierała linii sterujących transmisją (DTR i RTS).
    kowal011
    Level 20  
    Super sprawa ze względu na ograniczenia Metexowej aplikacji. Sam używam prywatnie M3850.
    Pittt
    Level 32  
    Przy okazji uświadomiłem sobie że mój M3850 wita się ze mną już ze 25 lat :)
    To ja z niecierpliwością czekam na wersję pod Windowsa.
    pawel1029384756
    Level 21  
    Pittt wrote:
    Przy okazji uświadomiłem sobie że mój M3850 wita się ze mną już ze 25 lat
    To ja z niecierpliwością czekam na wersję pod Windowsa.

Mój nie ma aż tyle, ale już swoje przeszedł. Poza "wolnym" przedzwanianiem ciągłości to jest nadal jednym z najlepszych multimetrów jak dla mnie.
    Jak tylko się uporam z nowym projektem, to zrobię wersję na Windowsa.
    pawel1029384756
    Level 21  
    Dokonało się i powstała wersja dla Windows. Można ją pobrać ze strony: https://sourceforge.net/projects/small-metex-lab/files/
    Proszę o informację zwrotną, czy program działa, bez zarzutów, czy występują jednak jakieś problemy.

Dla nie posiadających multimetrów Metex dodaję film prezentujący część możliwości programu

Link