Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowoczesne diody zabezpieczające TVS

ghost666 21 Kwi 2018 12:43 1668 1
 • Konwencjonalne diody zabezpieczające - transile, TVS - są kluczowymi elementami systemów elektronicznych o wielu dziesięcioleci. Zabezpieczają one urządzenia przed przepięciami itp szczególnie czułe elementy elektroniczne będące sercem wielu współczesnych urządzeń. Transile są instalowane w wielu urządzeniach, takich jak moduły I/O programowalnych sterowników przemysłowych (PLC), urządzenia medyczne i inne systemy, które muszą wykazywać odporność na przepięcia zgodnie z normą IEC 61000-4-5.

  Jakkolwiek konwencjonalne diody TVS zapewniają niezły poziom bezpieczeństwa, ale są dalekie od ideału. Z uwagi na to, w przypadku większości systemów zabezpieczenia przeciwprzepięciowe projektuje się ze sporym zapasem, który kompensować ma niedoskonałości i rozrzut produkcyjny konwencjonalnych transili. Przekłada się to na zwiększanie kosztów systemu - wykorzystywanie droższych i większych elementów, które potrzebują więcej miejsca na płytce drukowanej, aby działać poprawnie w całym zakresie temperatur. Dodatkowo, wykorzystanie tych elementów wiąże się z tym, że za systemem zabezpieczającym pozostaje większe napięcie z przepięcia, co wymaga dobrania pozostałych elementów toru - muszą być odpowiednie do tego poziomu napięcia statycznego itp.

  Ponieważ diody zabezpieczające nie zmieniły się od wielu lat, niewielu inżynierów projektujących urządzenia elektroniczne poszukuje nowych zamienników do transili, jakie od dawna stosują w swoich systemach. Texas Instruments uważa, że czas to zmienić. Firma ta wprowadziła właśnie do sprzedaży nowe diody TVS, tzw. flat-clamp. Nazwa ich pochodzi od kształtu napięcia w czasie wyładowania elektrostatycznego, jakie przyjmuje napięcie na wyjściu z elementu zabezpieczającego. Na rysunku 1 zaprezentowano porównanie pomiędzy napięciem na wyjściu z klasycznego zabezpieczenia i nowego TVSa flat-clamp.

  Nowoczesne diody zabezpieczające TVS
  Rys.1.Porównanie zachowania tradycyjnej diody zabezpieczającej TVS oraz diody flat-clamp.


  Oprócz zalet w postaci lepszych parametrów elektrycznych nowe diody są także o nawet do 90% mniejsze, jak pokazano na rysunku 2.

  Nowe transile zapewniają o 50% mniejszy prąd upływu, istotnie niższą pojemność i o wiele lepsze parametry elektryczne - o wiele precyzyjniejsze parametry, płaskie napięcie w czasie całego przepięcia etc.

  Nowoczesne diody zabezpieczające TVS
  Rys.2.Porównanie wielkości klasycznej diody zabezpieczającej i nowej, o 90% diody.


  Łatwo jest pominąć diody zabezpieczające w czasie projektowania systemu i wykorzystywać klasyczne TVSy w kolejnych generacjach urządzeń. Jednakże postęp techniki w tym zakresie jest istotny i nie można ignorować pojawiania się nowych, bezpieczniejszych i mniejszych elementów. Nowe, prezentowane tutaj transile, nie tylko mają lepsze parametry, ale zajmują mniej miejsca na płytce drukowanej i pozwalają na zmniejszenie kosztów.

  Źródło: http://e2e.ti.com/blogs_/b/analogwire/archive/2018/04/05/these-are-not-your-grandfather-s-tvs-diodes


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 23 Kwi 2018 14:44
  szeryf3
  Poziom 15  

  Fajny artykuł, ale dla tych, którzy chcą po przeczytaniu jego poszukać i poczytać na ten temat więcej, aby poszerzyć swoją wiedzę.