Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerwa w przewodzie obwodowym kosiarki

21 Kwi 2018 17:43 3261 11
  • Poziom 2  
    Witam
    Czy jest jakiś sposób na znalezienie przerwy w przewodzie obwodowym kosiarki automatycznej około 500 m? Przewód (pętla) jest ułożona w trawie, ale po trzech latach użytkowania już ciężko znaleźć dokładne miejsce ułożenia (tzn. wiem gdzie jest ułożony z przybliżeniem do 10 cm) a co dopiero znaleźć przerwę. Ma ktoś może jakiś pomysł i może mi doradzić?
  • Poziom 33  
    Ja bym kolejno podał na oba końce napięcie sieci. Można je wykryć prostym czujnikiem pola jak do wykrywania przewodów w ścianie. Idąc drogą przewodu powinieneś dojść do miejsca przerwy. Dalej nie będzie wskazań.

Przerwa w przewodzie obwodowym kosiarki

Mam takie coś, sprawdza się w ścianach, szczególnie jeśli jest pojedynczy przewód dołączony do fazy.
  • Poziom 2  
    Myślałem o tym, ale wydaje mi się że jak podłączę sieć, a przewód przerwany jest w ziemi to będzie mi waliła różnicówka, ale mogę to sprawdzić...
  • Moderator sekcji Technicznej
    mikiniki33 napisał:
    Witam
    Czy jest jakiś sposób na znalezienie przerwy w przewodzie obwodowym kosiarki automatycznej około 500 m? Przewód (pętla) jest ułożona w trawie,

A kto przerwał przewód(?) w ziemi? Chyba nie kret...
    I drugie pytanie. Kto układa przewód w ziemi?
  • Poziom 36  
    Hmm, może pomysł nie szablonowy, ale ja bym spróbował - skoro jest jeden przewód i wiesz, że nie ma on ciągłości - możesz sprawdzić jego rezystancję, dołączając miernik do obu końców. Przerwany przewód miałby nieskończoną rezystancję, ale najpewniej jest on przecięty i styka się z gruntem - najpewniej rezystancja nie byłaby nieskończona, lecz miałaby wartości rzędu megaomów. Być może, podlewając jakiś obszar działki nagle stwierdziłbyś, że rezystancja po zawilgoceniu gleby (w okolicy przerwy w przewodzie) maleje. Problem jest taki, że jeśli w ogóle by to zadziałało, samo znalezienie przerwy (podlewanie przewodu) mogłoby zająć dłuuugo (ale chyba nie dłużej, niż wymiana całej pętli). No i pozostaje kwestia tego typu, że 500 metrów drutu może już zbierać zakłócenia, które uprzykrzą pomiar...

Oczywiście, zakładam, że przewód podłączony jest do jakiegoś urządzonka (nie znam się na kosiarkach automatycznych, ale stawiam, że do jakiegoś generatorka) i odłączając go od tego sprzętu nie trafisz tam na żadne inne sygnały/napięcia/itp.
  • Poziom 33  
    [quote="retrofood"]
    mikiniki33 napisał:
    Witam

Możliwe odpowiedzi:

1 Człowiek ze szpadlem
    2 Wada materiału + niesprzyjające czynniki typu mróz, kamienie

na pytanie 2:

A jak myślisz? Pewnie jakiś kret.... na pewno nie kretyn. Ja też bym tak zrobił. A co ma się plątać po powierzchni i być narażony na jeszcze więcej nieszczęść?

Jak się ma takie coś, to trzeba zrobić dokładną dokumentację, by potem wiedzieć gdzie nie kopać.

Na czas prób można:

1 Pominąć zabezpieczenie różnicowe lub jeśli to niemożliwe
    2 Zastosować transformator separacyjny
    3 Zastosować jakiś zupełnie inny generator sygnału . Istnieje coś co się nazywa szukaczem kabla. Składa się z generatora i odbiornika. Pracuje na wyższych częstotliwościach niż sieć. Przypadkiem dysponuję takim urządzeniem. Sprawdza się bardzo dobrze również w przypadku przerwanych kabli. Wymaga obcego uziemienia. To samo dotyczy transformatora separacyjnego.
  • Poziom 27  
  • Moderator sekcji Technicznej
    jaszczur1111 napisał:
    retrofood napisał:
    mikiniki33 napisał:
    Witam

Możliwe odpowiedzi:

1 Człowiek ze szpadlem

A więc człowiek ze szpadlem musi dokładnie wiedzieć gdzie z nim tańczył i to jego należy zapytać. Obstawiam też, że nie jest to Marsjanin, a dobry znajomy właściciela, bo któż pozwala obcemu tańczyć ze szpadlem na swojej działce?
  • Poziom 36  
    Ciekaw jestem rozwiązania tematu - czy udało się znaleźć przerwę?
  • Poziom 24  
    Dajecie koledzy naprawdę grube rady. Autor ma pewnie tylko "próbówkę" do użycia.
    A tak na serio, to czuję, że jakiś elektryk z okolicy zarobi, ale wcześniej też zapyta:

retrofood napisał:
    Kto układa przewód w ziemi?

i to na dodatek 500m i chyba w ogrodzie, gdzie się często kopie?
    Jak głęboko leży przewód?
  • Moderator Elektrotechnika
    jalop napisał:
    i to na dodatek 500m i chyba w ogrodzie, gdzie się często kopie?
    Jak głęboko leży przewód?

Kolego to jest przewód obwodowy .Czyli taki który ogranicza powierzchnię pracy kosiarki automatycznej więc długośc 500 m to żadna wielkośc.
    W nim nie płynie 230 V lecz sygnał do stacji dokującej . Przewód nie powinien byc wkopywany lecz na uchwytach przy samej ziemi.